Проекти на уроках історії. Використання методу проектів на уроках історії Конспект уроку з історії початкова школа

Урок історії.
Тема: «Історія писемності»
3 клас
мета:
навчальна
- розширити і поглибити знання дітей по темі.
розвиваюча
- вміння готувати і робити публічна доповідь
- вміння працювати з різними джерелами інформації
- вміння працювати в групах
виховує:
- прилучення до народних витоків культури
Устаткування: урок проходить в комп'ютерному кабінеті, слайд-фільм, доповіді, зошити, ручки.

Хід уроку

1. Вступне слово вчителя.
На початку було слово. Але свою справжню міць Слово знайшло лише з появою книги.
Книга зіграла і продовжує грати основну роль у розвитку нашої цивілізації. Змінювалися епохи, змінювався матеріал і спосіб виготовлення книги, але незмінним залишалося її головне призначення - служити збереженню і передачі людського досвіду, знання, духовні цінності.
. Гігантська, накопичена за століття бібліотека - надійна пам'ять людства, на якій зафіксовані його звершення і мрії, прозріння і помилки. Ця бібліотека створювалася на камені і землі, глиняних табличках і дерев'яних дощечках, на свитках папірусу і пергаменті, пальмових листках, на бересті, шовку, паперу, магнітних стрічках і дисках, а зараз продовжує створюватися на лазерних дисках і в Інтернеті.

2. Знайомство з темою, цілями, завданнями уроку.
Як же може бути територія, з чого все почалося? Слайд№1
Вивчивши, матеріал підручника і зацікавившись історією про новгородському хлопчика, про вчителів словесності, древніми книгами ми вирішили попрацювати з іншими джерелами інформації. Кожен за бажанням вибрав тему, таким чином, клас розділився на сім груп.
Наш сьогоднішній урок буде схожий на справжню конференцію, де заслуховуються доповіді виступаючих. Часто на таких заходах присутні кореспонденти, вони спостерігають за тим, що відбувається, роблять записи, а після конференції пишуть замітку в газету.
- Чи знаєте ви що таке конференція? (Відповіді дітей)
- А, кореспондент? (Відповіді дітей)
(Словник: конференція - це збори, нарада представників яких-небудь держав, організацій, груп. Корреспондент- автор кореспонденції в журналі.)
Я пропоную вам попрацювати кореспондентами і після уроку написати статтю в нашу шкільну газету.
- Чи згодні? (Та)
- Як ви думаєте можна написати статтю, не слухаючи виступаючих? (Немає)
- А ще, в кінці уроку буде проведена вікторина, якщо ви будете уважні, то легко з ним впораєтеся.
3. .Робота над темою уроку

Доповіді дітей:

Єгипетська писемність

Зараз в нашому алфавіті 33 літери. Але так було не завжди. Перші письмена писали в незапам'ятні часи Єгиптяни. слайд №2
Замість букв вони малювали всякі знаки, і їх письмена нагадували сучасний ребус. Тут були зображення левів, сов, яструбів, гусей. Людей малювали в різних позах. Серед зображень зустрічалися квадрати, трикутники, гуртки. Такі письмена називалися ієрогліфи. слайд №3
Ви запитаєте, чому ж відрізнялися ієрогліфи від букв? Та тим, що одні значки позначали цілі слова, інші - окремі склади. Писати таким листом було дуже важко, розуміти його складно. При читанні виникали різночитання - це коли одна людина розуміє так, а інший так.
Інший народ, гиксов, що завоювали єгиптян, вибрали з безлічі іерогліфов- картинок два десятка, за кількістю звуків у мові. Кожен такий значок став позначати окремий звук в слові. Це вже були перші літери. Адже буква позначає звук.
слайд №4
Фінікійці спростили алфавіт гиксов. Вони стали використовувати схожі на колишні малюнки значки.
Греки взяли алфавіт фінікійців і ще більш спростили значки. Вчений грецький монах Кирило придумав для слов'ян особливу азбуку- до грецьких буквах він додав нові-ті, які зустрічаються в слов'янських мовах: Ж, Щ, Ю, Ь, Ш та інші. Ця абетка з тих пір називається - Кирилиця - на честь Кирила, який створив її. Трохи змінена, ця абетка дожила до наших днів. Азбуку Кирила вчать всі першокласники у всіх школах Росії.

глиняна табличка
слайд №5

Матеріал для письма буває різний: можна процарапивать на камені літери, на корі дерева, а можна зробити табличку з глини, висушити її на сонці і писати на ній гострою паличкою. Такий спосіб письма був широко рапостранен в давнину.
Писали в стародавньому Вавилоні на глиняних табличках спеціальними паличками. Виходили рисочки у вигляді клинів - такі таблички збереглися до наших днів! Але користуватися табличками було складно. Щоб написати книгу, потрібні сотні табличок - таку книгу в портфель не покладеш!

слайд №6
У давнину папірус зустрічався в Єгипті дуже часто; він представляє звичайно рослина боліт та служив гербом Дельти. Згодом його культура стала монополією; його розводили на небагатьох місцях, бажаючи підняти ще більш і без того високу ціну. Папірус міг рости тільки у стоячих вод; мало помалу він зник з Єгипту, служив для найрізноманітніших цілей. М'які частини доставляли солодкий сік, нижню частину смажили і вживали в їжу; молоді екземпляри йшли в їжу цілком; корінь служив горючим матеріалом, зручним для плавлення міді і заліза; з кори робили сандалі, волокна йшли для тканин будь-якого роду, цінувалися вище лляних: з пов'язаних стовбурів готували двомісні човники для рибної і пташиної ловлі і навіть іноді великі судна. Особливо важливо було вживання Папірусу як письмового матеріалу. Серцевину, товщиною в кисть руки, розрізали на поздовжні смуги, які щільно укладали на гладку дошку; поперек, під прямим кутом, клався інший шар серцевини; потім все це клалися під прес і висушувалося на сонці. Виходила міцна довга сторінка світло-жовтого кольору, якщо Папірус був молодий, або темно-жовтого, якщо він був старий, останній сорт предпочитался єгиптянами, перший був у вживанні в римський час. Сторінки склеювалися в довжину і згорталися в сувої, а не зшивалися у вигляді книг. Таким чином, виходили іноді надзвичайно чудові смуги, які доходять до десятків метрів. Рядки йшли по вузькій частині, але в офіційних документах, написаних демотичним листом, ми знаходимо і поздовжні рядки у всю довжину сувою, що доходять до декількох метрів. Вельми цікаві шкільні зошити переписувачів, судові акти, Казки, листи чиновників і офіційні папери, молитви богам. Від пізніших епох Єгипту залишилася маса грецьких, коптських, арамейских і арабських Папірусів., Розсіяних по всіх музеях і колекціях. Знаходять єгипетські Папірус здебільшого при муміях, нерідко, в особливих футлярах.
Здоров'язберігаючих хвилинка.
Дітям пропонується повторити пози чоловічків на піктограмах.
пергамент
слайд №7
Пергамент - шкіра на Сході - дуже древній матеріал для письма. За свідченням грец. істориків V ст. до Р. Хр. , Вона вже в той час здавна вживалася в цій якості у персів; звідси вона, під ім'ям дифтерії, рано перейшла до Греції, де вживалися для письма оброблені овечі і козячі шкури. Оброблена шкіра і тепер вживається євреями для богослужбових синагогальних сувоїв, що досягають деколи до 100 і більше фут довжини. Хорошим зборами таких сувоїв володіє рукописне відділення Імператорської публічної бібліотеки в СПб. За свідченням Плінія в II в. до Р. Хр. єгипетськіцарі, бажаючи підтримати книжкове багатство олександрійської бібліотеки, знайшла собі суперницю в особі пергамской, в Малій Азії, заборонили вивіз папірусу за межі Єгипту; тоді в Пергамі звернули увагу на вироблення шкіри, удосконалили стародавню дифтерії і пустили її в оборот під ім'ям V а пізніше, за місцем головного виробництва - pergamhnh. Новому матеріалу довелося витримати тривалу боротьбу з освяченим століттями папірусом. Восторжествував П. порівняно пізно, хоча його зручності (можливість листи на обох сторонах аркуша, можливість змити текст, писаний розчинними у воді чорнилом [палімпсести] і нанести новий і т. П.) Були зізнатися і в давнину. Рукописи пергамені з'єднувалися в кодекси, т. Е. В книги, що складалися з окремих зошитів по 4 листа, зігнутих навпіл, отже, в 16 стор .; кодекси металевими прикрасами, і забезпечувалися застібками, на зразок наших товстих стародруків. Вироблення пергаменту досягла великого, перепліталися звичайно в дерево, обшите шкірою або пергаментом, іноді з багатими досконалості. На півдні Європи в середні віки вживали, за переказами, козячі і овечі шкури, в Німеччині та Франції користувалися переважно, телячими. З ослячої шкіри П. НЕ виробляли. У публічній бібліотеці є рукопис бл. Августина, писана на чудовому, м'якому і тонкому, майже білому
пергаменті, вироблення якого представляє свого роду досконалість. Крім білого, вживався іноді для особливо розкішних рукописів кольоровий, всього частіше фіолетовий П., на якому писали сріблом і золотом. Така рукопис перекладу Біблії на готський мову, зробленого Вульфіли; вона писана на кольоровому П., сріблом, і зберігається в Швеції, в Упсалі. У спб. публічній бібліотеці є грецьке Четвероєвангеліє, писаний золотом по фіолетовому П. - за переказами, рукою візантійської імп. Феодори. Слайд № 8

Слайд № 9
Людина винайшла матеріал для листа задовго до того, як з'явився папір. Стародавні єгиптяни близько 4000 років тому брали стебла папірусу, знімали шкірочку і розпрямляли її. Потім смужки папірусу клали хрест-навхрест і спресовують так, щоб вони склеювалися. Висушений лист папірусу являв собою хороший матеріал для письма.
Але це ще не був папір. Її винайшов у Китаї приблизно в 105 році Цай Лунь. Він знайшов спосіб робити папір з волокнистої внутрішньої частини кори шовковичного дерева. Китайці навчилися товкти кору у воді, щоб відокремити волокна, потім вони виливали цю суміш на підноси, на дні яких знаходилися довгі вузькі смужки бамбука. Коли вода стікала, м'які аркуші клали сушитися на рівну поверхню. Для цієї мети використовували бамбук і старі ганчірки. Торговці з Китаю подорожували далеко на північ і захід, і прийшли в місто Самарканд. Там араби перейняли їх секрет і привезли його в Іспанію. Звідти мистецтво робити папір розійшлося по всьому світу.
Тепер з ганчірок роблять найкращу папір. Для писальної, газетної, обгорткового паперу використовують деревину. Зараз папір роблять машини.
Коли китайці винайшли папір, естети-японці нарізали її на квадратики і стали складати кораблики, птахів і звірів, назвавши це розвага і мистецтво "орігамі". Поступово це малопрактичних на вигляд заняття прийняло вид епідемії і поширилося не тільки на Східне, а й на Західну півкулю. Плодами цієї культурної експансії в Росії можна було помилуватися на виставці "Атлас світу орігамі", яка проходила з 28 квітня по 28 травня в Державному Дарвінівському музеї.
Русский папірус або берестяні грамоти
Відкриття в Новгороді берестяних грамот змусило переглянути наші уявлення про освіченість населення в стародавній Русі, переконатися в поширенні грамотності серед працюючого населення (включаючи і жінок) в.древнем Новгороді. Поширенню грамотності та світської побутової писемності в стародавньому Новгороді сприяло велика кількість дешевого писального матеріалу - берести.
Найбільше запам'яталася вченим невелика береста, на якій маленький новгородец навчався грамоті. Старанно, неквапливо виводив він паличкою букви алфавіту, а потім окремі «склади»: «ба, ва, га, да». І раптом набридло йому це виснажливе заняття. Представив він себе славним богатирем, захисником Руської землі. Намалював поруч з буквами на бересті кінь і вершника на ній, який списом вражає ворога, а фігуру підписав: «Онфіма».
Слайд№10 - 11
ряд давньоруських рукописів XIII-XVI ст., Головним чином новгородського походження, зберіг надзвичайно цікавий запис бесіди новгородського священика середини XII в. Кирика з його безпосереднім начальником главою новгородської церкви єпископом Ніконтом.
Новгородська Синодальна Керманич 1280-х рр. зберегла текст такого питання Кирика: "Н'сть чи Вь томь гр'ха, аже по грамотам' ходите ногами аже хто ізр'зав' помечеть, а слова будут знаті?" Очевидно, він бачив, як новгородці, порізаний, "метали" на землю "грамоти", а потім ходили по ним.
Цікавим підтвердженням слів Кирика про те, що ці грамоти "изрезав" метають і ходять по них ногами, є самі знахідки берестяних грамот. У більшості випадків вони збереглися в ушкодженому, порваному вигляді, іноді в клаптиках. . Шматки деяких з них були кинуті в одне місце і виявилося можливим їх з'єднати. Адресати, перш ніж викинути листи, завбачливо знищували їх. А якщо під руками не було ножа, то грамоту намагалися розірвати або, по крайней мере, вирвати ім'я адресата.
З 194 грамот, виданих в даний час повністю і з зазначенням точного місця знахідки, 51 грамота, т. Е. Понад чверть, знайдена на мостових Великої, Холопьей або Кузьмодемьянской вулиць або поруч з мостовими. Потрібно враховувати, що мостові в Новгороді підмітати і містилися в чистоті і багато залишки грамот були знищені незабаром після того, як потрапили на бруківку.
Але найбільше запам'яталася вченим ребольшая береста, на якій маленький новгородец навчався грамоті. Старанно, неквапливо виводив він паличкою букви алфавіту, а потім окремі «склади»: «ба, ва, га, да». І раптом набридло йому це виснажливе заняття. Представив він себе славним богатирем, захисником землі руської.
Слайд № 12
вчителі словесності
КИРИЛ і Мефодій слов'янські просвітителі, православні проповідники, творці слов'янського алфавіту.
Пам'ятник Кирилу і Мефодію встановлений в місті Мурманську.

Перегляд слайд фільму.

Слайди № 13 - 24
здоров'язберігаючих хвилинка
Спробуйте зобразити літери з старослов'янської азбуки: буки, веди, дієслово, люди, ксі, скажи.
4. Підведення підсумків.
Закрийте очі. Згадайте, будь ласка, весь хід уроку. Продовжіть фразу: «Я тепер знаю ...»
Пропоную вам відповісти на питання вікторини.
Слайд № 25

Тема: Як дізнатися людини? Що таке характер?

цілі:

Лінія 1: Оволодіння картиною світу. Вчитися визначати по поведінці людей їх риси характеру, познайомити учнів з таким явищем внутрішнього світу людини, як «характер»; створити образні уявлення про поняття «риси характеру», «оптиміст», «песиміст» ;.

Лінія 2: Чуттєво-емоційне ставлення до світу. Вчитися визначати людей з різними характерами, формувати вміння контролювати свій настрій, знаходити і засвоювати способи його свідомої корекції.

Вимоги до знань, умінь, навичок учнів.

Учні мають первинні уявлення про поняття: «характер», «риси характеру», «оптиміст», «песиміст»; знають, на які групи можна розділити риси характеру, можуть вказати ознаку поділу; розуміють, що, формуючи у себе хороші звички, вони набувають позитивні риси характеру.

Хід уроку

I. Актуалізація знань і постановка проблеми.

Учитель. Прочитайте тему нашого уроку. Як би ви відповіли на це питання? Чи траплялося вам вживати слово «характер»? В яких ситуаціях люди говорять про характер?

Учні роблять припущення і приходять до висновку, що це слово якось пов'язано з особистістю людини. Воно звучить в ситуації, коли людина дає оцінку собі і оточуючим.

Учитель. Розглянемо етимологію слова «характер». Слово давньогрецького походження і означає «карбування», «друк». Чи допомогла нам етимологічна довідка уточнити наші уявлення про новий понятті? Ні, отже, ми зіткнулися з проблемою: «Що ж таке характер? Як він пов'язаний з особистістю людини

II. Відкриття нового знання.

Учитель. Звернемося до наших героїв. Прочитаємо діалог Анюти, Іллюші і Доктора в підручнику на с. 24 і поспостерігаємо, як хлопці використовують слово «характер» в розмові.

Учні читають текст до основної думки.

Учитель. Як хлопці використовували слово «характер»? Що вони хотіли сказати, вживаючи його? Перечитайте пояснення мами. Про які «скельцях» і «візерунках» вона говорила?

Учні. Хлопці використовували слово «характер», щоб сказати один про одного, який він. «Скельця» - це вроджені та набуті риси особистості. Вони однакові у Іллюші і Анюти, тому що вони рідні брат і сестра. А «візерунки» - це характери, вони у хлопців різні.

Учитель. Якщо характер людини нам подобається, що ми говоримо про нього? Який він?

Учні. Веселий, доброзичливий, товариський і т. Д.

Учитель. Ми називаємо позитивні риси його характеру. Якщо характер людини нам не подобається, що ми говоримо про нього? Який він?

Учні. Грубий, образливий, хитрий, недбалий і т. Д.

Учитель. Тобто ми називаємо негативні риси його характеру.

Учитель звертає увагу учнів на дошку. На неї прикріплені таблички (кожна в двох примірниках) з назвами позитивних і негативних рис характеру:

Учитель запрошує двох учнів (за бажанням) до дошки і пропонує вибрати таблички, які відповідають їх рис характеру. Він звертає увагу учнів не тільки на позитивні, але і на негативні риси. Учитель не акцентує увагу класу на таблички, які вибирають учні! Головне, щоб вони брали різні картки.

Учитель. Подивіться, з однакового набору табличок у хлопців вийшли абсолютно різні поєднання. Про що нам це говорить? Правильно, про те, що характери у них різні. Чи підтверджують результати нашого дослідження слова мами з діалогу героїв? Повернемося до проблеми уроку і спробуємо її вирішити. Що ж таке характер і як він пов'язаний з особистістю людини?

Учні пропонують варіанти вирішення проблеми. Учитель пропонує порівняти висновки з правилом в підручнику на с. 24.

завданьа: розслаблення, зняття м'язових затискачів, відпрацювання вміння висловлювати свої почуття і емоції в міміці особи і рухах тіла.

Учитель пропонує учням пограти в добре знайому їм гру «Море хвилюється - раз ...», але не як зазвичай, а так, щоб ще раз закріпити вміння висловлювати почуття і емоції:

    сумний П'єро, замри;

    цікавий Буратіно, замри;

    веселий Карлсон, замри;

    переляканий П'ятачок, замри і т. д.

III. Розширення нового знання.

Учні інсценують два заздалегідь підготовлених фрагмента: з книги А. Мілна «Вінні-Пух і всі-всі-всі» і з мультфільму за сценарієм А. Хайта «Пригоди кота Леопольда».

Учитель. Як ви думаєте, які риси характеру притаманні ослику Іа-Іа, а які - коту Леопольду? Як вони ставляться до подій, які відбуваються навколо них? Помічають вони хороше в житті, чи вірять в удачу або дивляться на життя похмуро, чекаючи неприємних сюрпризів?

учні(Можливий варіант). Ослик завжди сумний, дивиться на життя похмуро, не вірить ні в що хороше. Він думає, що життя готує йому тільки неприємні сюрпризи і немає причин для радості.

Учітель. Чи зустрічали ви в житті людей, які так само, як Ослик, сприймають навколишній світ. Таких людей називаютьпесимістами. Чи можна кота Леопольда назвати песимістом?

Учні. Ні, тому що він по-іншому сприймає життя. Кот Леопольд вірить в добро, чекає від життя тільки хороше, рідко засмучується. Він дивиться на неприємності з посмішкою, сподіваючись, що удача чекає його в майбутньому і він обов'язково подружиться з мишами.

Учитель. Таких людей називаютьоптимістами.

Учитель пропонує учням, використовуючи нові знання, розподілити запропоновані картки на дві групи:

Учні пояснюють, що це герої дитячих казок і мультиплікаційних фільмів. Розділити їх можна за ознакою: оптиміст - песиміст. Учні виходять до дошки і виконують цю роботу, пояснюючи, як вони визначають приналежність до кожної групи.

Робота за підручником.

Учитель. Всі відомі риси характеру можна розділити на кілька груп.

Учитель. На скільки груп поділяються риси характеру? Назвіть ознака поділу.

Учні. Риси характеру діляться на три групи. Ознакою поділу є ставлення людини до інших людей, до якогось справі, до самого себе.

На дошці вчитель прикріплюєопорну схему:

Учні виходять до дошки, беруть зі столу вчителя картку з назвою риси характеру і прикріплюють до відповідної групи, пояснюючи свій вибір. Варіанти карток: чуйність, акуратність, самолюбство, недбалість, самоповага, доброта, егоїзм, сумлінність і т. Д.

Учитель. Як ви думаєте, коли людина народжується, у нього вже є характер?

Учні висувають припущення і приходять до висновку, що люди не народжуються з готовим характером, він починає формуватися у людини в ранньому віці.

Учитель. Від чого залежить, яким виросте дитина: добрим чи злим, жадібним або щедрим?

Учні в ході обговорення приходять до думки, що на формування рис характеру основний вплив має виховання.

Учитель. Досліджуючи особистість людини, його характер, ми часто використовуємо слово «звичка». Як ви розумієте це слово? Як ви думаєте, що в характері людини з'являється раніше - звичка чи риса характеру?

Учні. Звички часто формуються у нас під впливом близьких нам людей. Поступово вони перетворюються в риси характеру. Отже, звичка з'являється у людини раніше.

IV. Самостійне застосування і використання отриманих знань.

Учитель пропонує учням самостійно відповісти на питання, с. 26 (за вибором, ті, які допоможуть закріпити знання, отримані на уроці). Учні відповідають на питання, роблять висновки. Учитель може вибірково оцінити роботи учнів по ходу їх виконання і виставити оцінки.

V. Підсумок уроку.

Учитель. Згадайте проблему нашого уроку. Які нові знання допомогли нам її вирішити? Назвіть і розкрийте опорні поняття уроку. Які групи рис характеру ви дізналися? Поясніть, що означає приказка: «Посієш звичку - пожнеш характер»?

Домашнє завдання: прочитати текст підручника на с. 24-26, перевірити свої знання за допомогою питань після тексту. Знайти нові поняття в словнику, вміти дати їм визначення.пвипробуйте намітити собі план, як виправити ті риси характеру, які вам не подобаються; як сформувати ті, яких вам не вистачає.

У книзі дані як загальні, так і конкретні рекомендації з викладання вступного (пропедевтичного) курсу історії. Посібник передбачає знайомство учнів з типовими образами епохи, зі старовинним побутом, обрядами і звичаями. Розкрито прийоми роботи з термінами, поняттями, виробленням первинних умінь. Методичні поради дають можливість індивідуалізувати і диференціювати навчання.

ІГРИ І ВІКТОРИНИ ПРИ ВИВЧЕННІ ІСТОРІЇ.
Зазвичай гри входять в тематичне планування уроків, причому їх включають в навчання системно, тобто в певній сукупності і послідовності. В іграх відпрацьовують пізнавальні вміння, закріплюють і розширюють базові знання учнів.

Гра - це педагогічно спрямована творча діяльність, Навчальне вплив в якій належить дидактичному матеріалу. Він повинен охоплювати основні теми курсу. В процесі гри учні мимоволі засвоюють нові знання і відпрацьовують навчальні вміння. Ігрові дії направляють активність учнів в певне русло, а ігрові прийоми виступають в якості стимулів пізнавальної діяльності. Гра - це завжди імпровізація.

При підготовці гри прогнозуються її результати, аналізуються підсумки. Гра повинна бути динамічною, цікавою, може містити елементи драматизації. У грі забезпечується оптимальний рівень активності для всіх учнів, формується глибокий і міцний інтерес до предмету.

ЗМІСТ
Вступ
Програма курсу «Історія Росії» для 3-4 класів початкової школи
Зразкове планування навчального курсу
Дидактичні та методичні основи вивчення пропедевтичного курсу історії
Види і форми роботи на уроці
Ігри та вікторини при вивченні історії
Завдання розвиваючого характеру
Завдання по виявленню міжпредметних зв'язків
Методичні рекомендації по підготовці і проведенню уроків
3 КЛАС
Розділ I. Історія - дорога в часі і просторі
Урок 1. Вступний. Що ми знаємо про історію
Урок 2. Рахунок років в історії
Урок 3. Історична карта
Урок 4. Джерела знання про стародавніх людей
Розділ II. Давня Русь в IX-XII століттях
Урок 5. Наші предки - слов'яни
Урок 6. Заняття слов'ян
Урок 7. Боги слов'ян
Урок 8. Перші князі на Русі
Урок 9. Князь Володимир
Урок 10. Грамотність на Русі
Урок 11. Ярослав Мудрий і його нащадки
Урок 12. Стародавній Київ
Урок 13. Утворення Москви
Урок 14. Місто Володимир на річці Клязьмі
Урок 15. Пан Великий Новгород
Урок 16. Будинки і їх оздоблення
Урок 17. Повторення і узагальнення матеріалу
Розділ III. Русь в XIII-XV століттях
Урок 18. Напад монголо-татар на Русь
Урок 19. Князь Олександр
Урок 20. Льодове побоїще
Урок 21. Піднесення Москви
Урок 22. Сергій Радонезький
Урок 23. Куликовська битва
Урок 24. Хан Ахмат і государ Іван III
Урок 25. Повторення і узагальнення матеріалу
Розділ IV. Росія в XVI-XVII століттях
Урок 26. Перший цар на Русі
Урок 27. Зростання Москви
Урок 28. Першодрукар Іван Федоров
Урок 29. Рятівники Землі російської
Урок 30. Цар Олексій Михайлович
Урок 31. Одяг і взуття людей
Урок 32. Повторення і узагальнення матеріалу
4 КЛАС
Урок 1. Вступний
Розділ V. Росія в XVII-XVIII століттях
Урок 2. Населення Росії
Урок 3. Царевич Петро
Урок 4. Нові порядки Петра
Урок 5. Північна війна
Урок 6. Будівництво Санкт-Петербурга
Урок 7. Повторення і узагальнення матеріалу
Розділ VI. Росія в XVIII - початку XIX століття
Урок 8. Росія після Петра I
Урок 9. Катерина Велика
Урок 10. Життя селян
Урок 11. Полководець Суворов
Уроки 12-13. Російська культура і наука
Урок 14. Повторення і узагальнення матеріалу
Розділ VII. Росія в XIX - початку XX століття
Урок 15. Вітчизняна війна 1812 року
Урок 16. Оборона Севастополя
Урок 17. Скасування кріпосного права
Урок 18. Паровози і пароплави
Уроки 19-20. Микола II. Лютий 1917 року
Урок 21. Василь Суриков і Ілля Рєпін
Урок 22. Повторення і узагальнення матеріалу
Розділ VIII. Росія в XX столітті
Урок 23. Нова влада
Урок 24. Громадянська війна
Урок 25. Сталінське час
Урок 26. Брестська фортеця
Урок 27. Москва в 1941 році
Урок 28. Сталінградська битва
Урок 29. Падіння Берліна
Урок 30. Московські хмарочоси
Урок 31. Польоти в космос
Урок 32. Росія - Батьківщина моя
Урок 33. Повторення і узагальнення матеріалу
Література для позакласного читання
Книги для вчителів.


Безкоштовно завантажити електронну книгу в зручному форматі, дивитися і читати:
Завантажити книгу Методика викладання історії в початковій школі, Студеникин М.Т., Добролюбова В.І., 2001 - fileskachat.com, швидке і безкоштовне скачування.

цілі:

  • Вказати учням на початок історії Росії, тобто на освіту першого держави, від якого ведуть своє походження всі наступні.
  • Закріпити знання учнів про будову держави в Стародавній Русі і порівняти з нашим часом.
  • Знайомство учнів зі знаковими особистостями початкової історії Росії - першими великими князями Олегом та Володимиром Святославовичем, їх роль в процесі державотворення: Олег - об'єднувач більшості племен східних слов'ян і фактичний творець держави, Володимир - князь, який змінив первісну язичницьку релігію на одну зі світових релігій, що дозволило прискорити розвиток культури на Русі.

Хід уроку

I. Вступ в урок.

Учитель: Хлопці, продзвенів дзвінок, починаємо наш урок.

Сьогодні - це один великий урок. І вести його буде не один учитель, а відразу декілька. Я назву їх: вчитель музики, учитель образотворчого мистецтва і я, ваш учитель.

Ви звернули увагу на те, що і наші робочі місця-столи розставлені сьогодні незвично?

Почнемо урок з предмета, назва якого зашифровано на даній картці:

і100рія

1. Що вивчає історія?

На дошці запис:

"Що було, бачили наші діди, що буде, побачать онуки"

2. Як ведеться відлік часу в історії?

Чому дорівнює століття? Ера?

Для чого люди придумали такий відлік часу в історії? ( щоб не загубитися в нескінченному часу)

Чому в багатьох країнах точкою звіту історичного часу обраний рік народження Ісуса Христа?

3. На аркуші паперу намальована "річка часу". Однак на ній не все проставлено. Кожна команда отримує свій варіант.

4. Як, звідки ми отримуємо знання про історичні події, як люди дізнавалися про минуле, коли не було книг?

(історичні джерела - перекази, билини, літописи, записки і іноземців, знахідки археологів, книги, фільми …)

Що ж пов'язує нас всіх з минулим? ( відповідь читають в підручнику)

5. Прочитайте прислів'я, написану на дошці:

"В обличчя дитина себе не знає, а ім'я своє відає".

Прокоментуйте її.

На виставці представлені кращі роботи хлопців, на яких збудовано родовідне древо їх сім'ї.

6. У кожної людини є своя Родина- місце, де він народився і виріс: його будинок, місто, село, його країна. Але всі ми разом маємо одну, загальну Батьківщину, яку називаємо ... (Вітчизною).

Наша країна називається ... (Росія)

Яким іншим словом можна замінити слово "країна"? (Держава)

Як влаштовано нашу державу? (Уряд - армія - міліція - суспільство).

7. Зобразіть за допомогою діаграми Венна устрій держави.

8. Країна, Батьківщина - це не стільки держава (кордони, уряд), скільки люди (суспільство)

Відомий російський вчений-історик Василь Осипович Ключевський сказав:

"Історія - це ліхтар, запалений в минулому, палаючий в сьогоденні і висвітлює дорогу в майбутнє".

II. Основна частина.

1. Сьогодні ми говоримо про історію Вітчизни і вирушаємо в подорож в далекі часи, коли жили наші предки.

Уявіть, що ми піднімаємося на корабель, здатний подорожувати по "річці часу". Почнемо ми нашу подорож з самих витоків цієї річки. Звучить музика.

Стоп, машина! Перша зупинка.

Що за народ зустріли ми? (Слов'яни)

Наші предкі- слов'яни. Предки - це люди, від яких ми походимо.

Були ільменські слов'яни (озеро Ільмень), галявині (поля, степи, древляни (дерева), в'ятичі (засновник роду Вятко), дреговичі ( "дрягва" болото).

Хто розповість нам про давні східних слов'ян? (Діти зачитують творчі роботи, підготовлені до уроку)

2. Як, який сім'єю жили наші предки? По одному? (Рід - плем'я - Князівство - держава).

Зробимо висновок: значить рід це безліч людей? А плем'я? … Що більше? Що ж відбувалося з пологами? (Вони об'єднувалися)

3. Навіщо? З якою метою?

Зобразіть математичними символами об'єднання слов'ян.

Таким чином, ми говоримо про освіту першого держави - Стародавня Русь.

4. Нашим предкам жилося нелегко. Не було у них тих інструментів, знарядь праці, якими можемо користуватися ми. І житла древніх слов'ян дуже відрізнялися від наших будинків. А для того, що б людині в ті далекі час жилося легше, люди поклонялися своїм богам, приносили їм жертви.

До наших днів збереглися різні звичаї і традиції, які не виконують вже ту роль, заради якої були придумані, але залишаються в нашому житті, так як несуть красу, пам'ять про наших предків.

Чи знаєте ви, що дівчата дуже часто зверталися до богів, щоб вони дали їм гарного, доброго, розумного, працьовитого нареченого - гарного батька їх майбутніх дітей. Вони просили про це у стрункої, белоствольной, кучерявою берізки.

Дівчата виконують хоровод "Ти, берізка".

5. Учитель музики веде розповідь про мелодійність пісень, хороводів тих часів.

6. А як цікава по виду, прикраси був одяг древніх слов'ян. На уроці праці ми підготували заготовки, за допомогою яких спробуємо виконати моделі жіночого одягу, розглянемо прикраси, підготовлені "бригадою класних ювелірів". У цій роботі нам допоможе вчитель образотворчого мистецтва.

7. Учитель образотворчого мистецтва - одяг східних слов'ян, візерунки.

Перегляд фрагмента фільму.

8. "Ріка часу" тече, і ми рухаємося разом з нею.

Лунають дзвони православного храму.

У славному місті Новгороді, в 879 м княжив (т. Е. Керував) князь Олег. Так як він був не слов'янином, а скандинавом, його ім'я було Хельги.

9. Про цю велику людину нам повідала Літопис тих часів.

Послухаємо (один з учнів читає уривок):

"І жив Олег, княжа в Києві, мир маючи з усіма країнами. І прийшла осінь, і згадав Олег коня свого, якого перш поставив годувати, вирішивши ніколи на нього не сідати. Бо колись запитував він волхвів і віщунів: "Від чого я помру?". І сказав йому один чарівник: "Князь! Від коня твого улюбленого, на якому ти їздиш, - від нього тобі й померти?". Запали слова ці в душу Олегові, і сказав він: "Ніколи не сяду на нього і не побачу його більше". І повелів годувати його і не водити його до нього, і прожив кілька років, не бачачи його, поки не пішов на греків. А коли повернувся до Києва і, минуло чотири роки, - на п'ятий рік згадав він свого коня, від якого волхви передбачили йому смерть. І закликав він старійшину конюхів і сказав: "Де кінь мій, якого наказав я годувати і берегти його?". Той же відповів: "Помер". Олег же посміявся і докорив того чарівника, сказавши: "Невірно говорять волхви, але все то брехня: кінь помер, а я живий". І наказав осідлати собі коня: "Так побачу кості його". І приїхав на те місце, де лежали його голі кістки і череп голий, зліз з коня, посміявся і сказав: "Від цього черепа смерть мені прийняти?". І ступив він ногою на череп, і виповзла з черепа змія, і вжалила його в ногу. І від того розхворівся і помер. І плакали по ньому всі люди плачем великим, і понесли його, і поховали на горі, зветься Щекавицею; є ж могила його й донині, має славу могилою Олеговою. І було всіх років князювання його тридцять і три. "

Читання групою учнів "Пісня про віщого Олега".

В історію нашої держави увійшло ім'я жінки. Звали її Ольга.

Вона була дружиною князя Ігоря, який прийшов на зміну князю Олегу.

Перегляд фрагмент фільму.

8. Физминутку

На дошці записані слова з пропущеними буквами. Кожна ланка заповнює прогалину. Виграє той ланка, хто швидше і правильніше виконає завдання.

Звук дзвонів.

Настав 969 рік. У славному Києві-граді став княжити Володимир

Святославович. Ця людина увійшов в історію не тільки, як київський князь, але і як людина, яка ввела на Русі християнство.

Читання "Богородиця, діва, радуйся !. . . "

III. Висновок.

На цю дату 890 р, ми сьогодні зупинимося. Нам потрібно ще багато дізнатися про історію нашої держави. На цьому уроці ми згадали і закріпили наші знання про освіту першого держави.

Як називається наука про минулі події, життя людей в минулому і сьогоденні?

Як називалося перша держава?

А як називається країна, в якій ти народився?

Виріши ребус:

- Р1А (Батьківщина)

IV. Підсумки. Рефлексія. Виставляння оцінок.

Використовувані ілюстрації.

Надіслати свою хорошу роботу в базу знань просто. Використовуйте форму, розташовану нижче

Студенти, аспіранти, молоді вчені, які використовують базу знань в своє навчання і роботи, будуть вам дуже вдячні.

подібні документи

    Цілі, функції і завдання використання методу проекту при навчанні спілкуванню. Характеристика дослідних, творчих, рольових і практико-орієнтованих проектів. Зразок плану уроку з використанням проектної методики для навчання іншомовного спілкування.

    курсова робота, доданий 27.11.2011

    Концептуальні засади організації проектної діяльності старшокласників. Основні принципи проектної технології навчання. Класифікація проектів з історії та суспільствознавства. Алгоритм діяльності вчителя і учнів в технології проектного навчання.

    курсова робота, доданий 21.06.2014

    психологічні особливості старшого шкільного віку. Дидактична література про організацію проектної діяльності в школі. Аналіз програм по Історії Росії в 9 класі. Роль навчальних та методичних посібників в організації проектної діяльності.

    дипломна робота, доданий 14.06.2017

    Проектна методика в зарубіжній і вітчизняній системі освіти. Аналіз педагогічного досвіду щодо застосування проектної методики в процесі викладання іноземної мови. Розробка системи навчальних занять з використанням проектної методики.

    дипломна робота, доданий 31.10.2013

    Вивчення історії виникнення методу проектів і розгляд його ролі в діяльності школярів. Характеристика дослідних, творчих, пригодницьких і інформаційних проектів. Результати проектної діяльності вчителя інформатики в школі.

    курсова робота, доданий 07.05.2012

    Огляд сучасних підходів до використання методу проектів в навчанні школярів іноземної мови. Поетапна розробка проектної діяльності. Аналіз результатів застосування проектної методики на заняттях англійської мови в рамках шкільної програми.

    курсова робота, доданий 12.04.2015

    Поняття і специфіка іншомовного спілкування як виду мовленнєвої діяльності. Суть методу проектів, його типи і принципи організації даної діяльності. Критерії оцінки результатів проектної діяльності на уроках іноземної мови, її ефективність.

    дипломна робота, доданий 04.02.2012