На які півкулі розділений глобус меридіанами. Лінія зміни дат

урок 14
Карта півкуль
мета:
Ввести поняття «карта півкуль».
Ознайомити учнів з материками, островами і океанами Землі, навчити їх показувати на карті.
завдання:
освітні:
сформувати вміння працювати з картою півкуль;
виявити спільні та відмінні риси глобуса і карти.
Розвиваючі:
розвивати вміння спостерігати, порівнювати, робити висновки;
розвивати увагу, активність;
розвивати просторову уяву, мислення, мова.
виховні:
виховувати почуття взаємодопомоги;
вчити шанобливо ставитися один до одного.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
- Навколишній світ
Цікаво пізнавати.
Його таємниці та загадки
Ви готові розгадати? (Слайд 1)
II. Актуалізація знань.
1. Розгадування кросворду. (Слайд 2)
1. Найбільша довга паралель. (Екватор.)
Точка, де сходяться всі меридіани. (Полюс.)
Лінія, що з'єднує на глобусі обидва полюси. (Меридиан.)
Лінії, паралельні екватору. (Паралелі.)
Модель Землі. (Глобус.)
2. Бесіда з питань. (Слайд 3)
- Отже, що ж таке глобус? (Глобус - це модель Землі.)
- Чому глобус має форму кулі і обертається? (Наша Земля має форму кулі і обертається навколо своєї осі.)
- На які півкулі розділений глобус екватором? (На Північне і Південне.)
- На які півкулі - початковим меридіаном? (На Західне і Східне.)
- Що можна побачити на глобусі? (Моря, річки, гори, рівнини, міста і т.д.)
- Що на глобусі зображено блакитним кольором? (Океани, моря, річки, озера.)
- Яким кольором на глобусі показані ділянки суші? (Зеленим, жовтим, коричневим.)
- Молодці!
III. Повідомлення теми уроку.
- Сьогодні я пропоную вам відправитися в кругосвітню подорож. Як ви думаєте, який транспорт виберемо? Чому? (Корабель, так як майже всі
простір нашої планети займає вода.) (Слайд 4)
- Чи зручно брати глобус в подорож? (Ні, тому що масштаб дуже невеликий,
тому не всі об'єкти нанесені.)
- Що допоможе нам, ви дізнаєтеся, коли відгадаєте загадку. (Слайд 5)
Країни без людей,
Міста без будинків,
Ліси без дерев,
Моря без води. (Мапа.)
- Правильно. Для зручності вирішили умовно розділити земну кулю вздовж меридіана на західне і східне півкулі. Потім нанесли на карту зображення відразу двох півкуль. Така карта отримала назву карта півкуль. Саме вона допоможе нам в кругосвітню подорож.
IV. Вивчення нового матеріалу.
- Розгляньте карту півкуль. Який масштаб карти?
- Покажіть на карті меридіани. Який напрямок вони вказують? (Північ Південь.)
- Покажіть паралелі. Який напрямок вони вказують? (Захід схід.)
- Покажіть екватор. На які дві півкулі ділить екватор Землю? (На Північне і Південне.)
- Що об'єднує ці лінії? (Це уявні лінії.) (Слайд 6)
- Що ще ви бачите на карті півкуль? (Материки і океани.)
- Що таке материк? (Материки - це величезні ділянки суші, оточені з усіх боків водою.) (Слайд 7)
- Скільки материків на Землі? (Шість.)
- Назвіть їх. (Північна Америка, Південна Америка, Африка, Євразія, Австралія, Антарктида.)
- Вирушаємо в подорож від самого маленького материка. Покажіть його на карті. (Австралія.)
- В якій півкулі він знаходиться? (В східній півкулі.)
- Який материк найбільший? (Євразія.)
- Де він знаходиться? (В східній півкулі.)
- Як ви думаєте, який материк самий жаркий? (Африка.)
- Пропливли уздовж узбережжя Африки і опинилися в Західній півкулі. Які материки там розташовані? (Північна Америка і Південна Америка.)
- Чи всі материки ми зустріли на своєму шляху? Який материк ми не побачили? (Антарктиду.)
- Антарктида - найхолодніший материк. Морози там досягають до - 80 градусів.
- Чи можна Антарктиду і Австралію об'єднати в одну групу? (Можна. Обидва материка розташовані в Південній півкулі.)
- Наші кораблі від материка до материка пливли по океанах.
- Які океани перетнули ми під час плавання? (Індійський океан, Атлантичний океан, Тихий океан.) (Слайд 8)
- За яким океану ми не пливли? (За Північного Льодовитого океану.)
- Покажіть на карті найбільший і найменший океани. (Найбільший - Тихий океан, найменший - Північний Льодовитий.)
- Які материки омиває Північний Льодовитий океан? (Євразію і Північну Америку.)
- Який океан омиває відразу 4 материка? (Індійський океан омиває Африку, Євразію, Австралію і Антарктиду.)
- В якій півкулі можна зустріти все океани відразу? (В східній півкулі.)
- Ви звернули увагу, що під час нашої подорожі по океанських просторах нам зустрічалися не тільки великі ділянки суші, а й маленькі? Хто знає, як називаються маленькі ділянки суші, які з усіх боків омиваються водою? (Острови.)
- Чи далеко від материків знаходяться острова? (Ні.)
- Покажіть на карті півкуль острова.
- Наше кругосвітню подорож добігає кінця. А чи знаєте ви, хто зробив першу подорож навколо світу? (Ні.)
- У 1519 році через іспанського порту Севілья на 5 каравелах вирушила експедиція Фернанда Магеллана з екіпажем 265 осіб. (Слайди 9-10)
- Подорож тривала три роки. Суду перетнули океан, подолавши відстань у 18000 км. Через три тижні плавання через протоку ескадра вийшла в Тихий океан. Три місяці і двадцять днів, поки кораблі пливли по океану, він був спокійний, і тому Магеллан назвав його Тихим. В результаті плавання Магеллана було підтверджено ідея кулястості Землі, доведено, що між Азією і Америкою лежить величезний водний простір - Тихий океан, що велика частина земної кулі зайнята водою, а не сушею, Магеллан здійснив мрію свого життя, але загинув у сутичці з місцевими жителями . Лише корабель «Вікторія», обігнувши Африку, 6 вересня 1522 р повернувся в Іспанію. (Слайди 11-14)
- До наших днів зберігся бортовий журнал, в який мореплавці записували все про побачені землях. За їх записам ми зараз спробуємо здогадатися, які материки зустрілися на їхньому шляху.
1. Це найвищий материк Землі. Майже вся його поверхня покрита крижаним панциром. З берегів материка повільно сповзають льодовики, плавучі крижані гори - айсберги. Це найхолодніший материк. Взимку, в липні, температура досягає мінус 88 градусів. Тут на багато сотень кілометрів простягаються снігові рівнини. Часто дають ураганні вітри. Білий колір снігів і блакитний колір льоду панують тут всюди. Але на високих скелях влітку з'являються мохи, лишайники, водорості. Тиша материка іноді переривається криками птахів - альбатросів, чайок і пінгвінів. Тут немає комах. У прибережних водах цього материка багато морських тварин. Найбільші з них - кити, тюлені, морські леви. (Антарктида.)
2. Це найменший материк, майже в 4 рази менше Африки. Розташований в південній півкулі, на великій відстані від інших материків. Поблизу материка розташовується величезна кількість великих і малих островів. Це самий посушливий материк. Тут багато таких тварин і рослин, які не зустрічаються більше ніде на Землі, наприклад, чудо - дерево - евкаліпт, коала, качконіс, єхидна, мурахоїд. Але найвідоміше тварина цього материка - кенгуру. (Австралія.)
3. Це самий жаркий материк. Другий після Євразії за величиною материк. Майже посередині перетинає його екватор. Тут протікає найдовша річка у світі - Ніл. На цьому материку знаходиться найбільша пустеля світу - Сахара. Жива природа вражає багатством і достатком. Мешкає найвища тварина - жираф, швидконогі гепарди, антилопи і страуси, величезні бегемоти і горили.
(Африка.)
4. Це найбільший материк на Землі. Займає 1/3 всієї суші. Найбільш густонаселений материк. Троє з кожних чотирьох жителів планети живуть на цьому материку. Завдяки величезним розмірам материка в різних його куточках склалися різні умови життя. Наприклад, на півночі материка влітку і взимку ходять в хутряних одязі, а на крайньому півдні круглий рік ходять в легких одягах. (Євразія.)
V. Підсумок уроку.
- Отже, наше кругосвітню подорож підійшла до кінця. Що допомогло нам його зробити? (Карта півкуль.)
- Чим карта відрізняється від глобуса? Що у них спільного?
- Які материки побачили під час плавання?
- Чим схожі й чим відрізняються материк і острів?
- Які океани перетнули?
- Закінчити нашу подорож я хочу віршем. (Слайд 15)
Дивлюся на глобус - земну кулю.
І раптом зітхнув він, як живий.
І шепочуть мені материки: "Ти бережи, нас, бережи".
У тривозі гаї і ліси, роса на травах, як сльоза.
І тихо просять джерела: "Будь Людиною, людина.
У тебе ми віримо, що не збрешу, ти бережи нас, бережи ".
Сумує глибока річка, свої, втрачаючи берега.
І чую голос я річки: "Ти бережи нас, бережи".
Дивлюся на глобус, земну кулю, такий прекрасний і рідний.
І шепочуть губи: "Не збрешу, я збережу вас, збережу".
- Хлопці, бережіть нашу Землю.
VI. Домашнє завдання: Стор. 56-57 переказ.

Урок навколишнього світу. 4 клас.

Тема:

Карта півкуль. Материки на глобусі і карті.

мета: закріплення уявлень про карту півкуль і глобусі, про материках Землі.

завдання:

освітні:

закріпити вміння працювати з глобусом і картою півкуль;

виявити спільні та відмінні риси глобуса і карти.

Розвиваючі:

розвивати вміння спостерігати, порівнювати, робити висновки;

розвивати увагу, активність;

розвивати просторову уяву, мислення, мова.

виховні:

виховувати почуття взаємодопомоги;

вчити шанобливо ставитися один до одного.

устаткування: мультимедійний проектор, карта півкуль, глобус, атласи, презентація до ур

Хід уроку.

    Орг. момент.

    Повторення матеріалу.

Яку тему ми вивчали на минулому уроці? Давайте згадаємо, що таке карта півкуль?

Хто скаже по-іншому? Що ми навчилися розрізняти по карті півкуль?

Повідомлення теми.

Сьогодні на уроці ми будемо мандрівниками. Хто такий мандрівник? Мандрівник - це людина, яка їздить (подорожує) по світу.

Сьогодні ми вирушимо в подорож на кораблі по материках. Що обов'язково повинен взяти з собою мандрівник? (Карту). Вірно. Для чого потрібна карта? Щоб не помилитися в шляху, не заблукати, не загубитися. Тому, в подорож ми вирушимо по карті-карті півкуль.

Хто здогадався, яка тема уроку?

(Учень) Я думаю тема уроку «Карта півкуль».

(Учитель) Послухайте, тему уроку.

Тема уроку ( «Карта півкуль. Материки на карті і глобусі»).

    Повідомлення діяльності.

Сьогодні наша подорож буде проходити за планом.

План.

розгадати кросворд

відповісти на питання

побувати на материках

    Актуалізація знань.

(Учні розгадують кросворд і вписують слова)

Що будемо робити спочатку?

Будемо розгадувати кросворд.

    Найдовша паралель.

    Точка, де сходяться всі меридіани.

    Лінія, що з'єднує на глобусі обидва полюси.

    Лінії, паралельні екватору.

    Модель Землі.

Відповіді.

    Екватор.

    Полюс.

    Меридіан

    Паралель.

    Глобус.

Будемо відповідати на питання.

    Що таке Земля?

відповіді учнів . (Земля-це планета великих розмірів).

    Якої форми Земля?

(Земля має форму кулі).

    На які півкулі розділений глобус екватором?

(Глобус розділений екватором на північну і південну півкулі).

Покажи на глобусі.

    На які півкулі розділений глобус початковим меридіаном?

На західне і південне півкулі.

    Що можна побачити на глобусі?

(Материки, моря, річки, озера, океани, гори).

    Що таке материк?

(Материк-це величезні ділянки суші, оточені з усіх боків водою).

    Скільки материків на Землі?

(Шість материків).

    Назвіть материки.

(Австралія, Антарктида, Африка, Південна Америка, Північна Америка, Євразія).

    Яким кольором на глобусі показані ділянки суші?

(Зеленим, жовтим, коричневим кольорами).

    Що на глобусі зображено блакитним кольором?

(Океани, моря, річки, озера).

    Закріплення матеріалу.

А зараз ми будемо подорожувати на кораблі по материках.

І допоможе нам (що?) КАРТА ПОЛУШАРИЙ.

Ми почнемо свою подорож з самого маленького материка.

Назвіть найменший материк?

(Австралія). Правильно.

Скажіть повним пропозицією.

(Найменший материк-Австралія).

У якій півкулі знаходиться Австралія?

(В східній півкулі).

Хто хоче проплисти навколо материка Австралія?

(- Я хочу проплисти на кораблі навколо материка Австралія).

Що ти зробив?

(Я проплив навколо материка Австралія).

Який материк найбільший?

(Євразія).

Скажіть повним відповіддю.

Хто хоче проплисти навколо материка Євразія?

(- Я хочу проплисти на кораблі навколо материка Євразія).

(Учень на моделі корабля «пропливає» навколо материка на карті півкуль).

Що ти зробив?

(Я проплив навколо материка Євразія).

Який материк самий жаркий?

(Африка).

Хто хоче проплисти навколо материка Африка?

(- Я хочу проплисти на кораблі навколо материка Африка).

(Учень на моделі корабля «пропливає» навколо материка на карті півкуль).

Що ти зробив?

(Я проплив ...)

В якій півкулі знаходяться Північна Америка і Південна Америка ?

(В західній півкулі).

Хто хоче проплисти навколо материка Північна Америка?

(- Я хочу проплисти на кораблі навколо материка Північна Америка, Південна Америка).

(Учень на моделі корабля «пропливає» навколо материка на карті півкуль).

Що ти зробив? (Я проплив на кораблі навколо материка ...)

Хто хоче проплисти навколо материка Південна Америка?

(Я хочу проплисти навколо материка Південна Америка).

Що ти зробив?

(Я проплив ...)

Який найхолодніший материк?

(Найхолодніший материк-Антарктида).

Хто хоче показати на мапі і глобусі Антарктиду?

Хто допоможе Микиті?

На цьому наша подорож підходить до кінця.

Що ми робили?

(Ми подорожували по карті півкуль).

    Домашнє завдання. практична діяльність .

Робота з контурними картами.

Розфарбуйте материки і підпишіть.

    Підсумок уроку. оцінка учнів .

Що ми робили? (Ми розгадували кросворд, відповідали на питання).

(Ми подорожували по плану).

Що нам допомагало? Карта півкуль.

Чим карта відрізняється від глобуса? (Карта - плоске зображення ділянки поверхні Землі. Глобус - макет земної кулі).

Що у них спільного? Глобус і карта показують краю, країни, моря, океани.

На яких материках ми були?

Материки Австралія, Євразія, Африка, Північна Америка, Південна Америка, Антарктида.

Що поставимо ...? Чому?

Урок завершено. Спасибі всім.

Всі ми бачили глобус, але чи все ми знаємо про нього? На цьому уроці ви дізнаєтеся багато нового про модель земної кулі. Познайомитеся з уявленнями древніх людей про зовнішній вигляд Землі. Дізнаєтеся про відкриття кулястості Землі Магелланом. Розгляньте модель земної кулі - глобус, і дізнаєтеся, які лінії на глобусі називаються меридіанами і паралелями, навіщо вони потрібні, що таке екватор і де проходить нульовий меридіан. Дізнаєтеся про історію створення глобусів і величезному їх різноманітності.

Тема: Планета, на якій ми живемо

Урок: Глобус - модель земної кулі

Правильне уявлення про Землю і її формі склалося у різних народів не відразу і не в один час, а спиралися люди, перш за все, на міфи. Деякі народи вважали, що Земля пласка і тримається на трьох китах, які плавають в безмежному всесвітньому океані.

Мал. 1. Міфічна уявлення глобуса

Стародавні індійці уявляли Землю у вигляді півсфери, яку тримають слони, які стоять на величезній черепасі.

Мал. 2. Індійське уявлення глобуса

У давні часи люди вірили, що якщо дуже довго йти в одну сторону, то можна дістатися до місця, де небо зустрічається з землею. Звичайно, людині хотілося знати, що за краєм Землі. У людей було безліч питань, на які уявлення про плоску Землю не давали відповіді. Наприклад, чому корабель, віддаляючись від берега, зникає з поля зору? Чому, якщо піднятися на височину, розширюється горизонт?

Мал. 3. Корабель, віддаляє від берега

Мал. 4. Височина

Португальський мореплавець очолив експедицію, яка складалась з п'яти вітрильників. Вони вирушили від берегів Іспанії до островів прянощів (до Молуккських і Філіппінських островів) за перцем, гвоздикою, корицею, - ці прянощі в Європі коштували дуже дорого.

Мал. 5. Фернан Магеллан

Мал. 6. Купанг - архіпелаг Кай (Молуккські острови)

Мал. 7. Палаван, п'ятий за величиною острів Архіпелагу, розташований на захід, на віддалі від основної частини Філіппінських островів.

Подорож була дуже важким: перший вітрильник розбився об скелі, команда другого повернулася додому з півдороги, третій вітрильник так сильно занепав, що його довелося спалити, команда четвертого потрапила в полон, а сам Магеллан загинув. Через три роки вітрильник «Вікторія», що означає перемога, досяг рідного берега. Це була експедиція, яка зробила перший відомий кругосвітню подорож і довела правильність припущення про кулястість Землі. І цим великим відкриттям ми зобов'язані славному мореплавці Фернана Магеллану.

Щоб краще уявити собі зовнішній вигляд Землі, люди створили її модель - глобус(Від лат. Globus - куля), який має таку ж форму, як і Земля, тільки в багато разів менше.

Мал. 8. Модель глобуса

За допомогою глобуса легко уявити собі кулясту форму Землі. Чому ми говоримо саме кулясту, а не кулю? Штучні супутники допомогли отримати точні знання про форму Землі. Облітаючи Землю, супутники весь час посилали радіосигнали - повідомлення про свою віддаленість від Землі.

Мал. 9. Супутник, котрий облітає Землю

За цим сигналам спеціальні електронні машини визначили висоту польоту супутників, а маркувальні пристрої допомогли «намалювати» форму Землі. Виявилося, наша Земля не правильний куля - вона трохи сплюснута біля полюсів. Глобус закріплений на осі, але наша планета обертається навколо уявної осі. Зверніть увагу, точка, де вісь виходить з глобуса зверху, називається Північним географічним полюсом (Від лат. Polus - вісь), а нижня точка - Південним географічним полюсом Землі.

Мал. 10. Обертання Землі навколо уявної осі

Якщо розглянути глобус уважніше, ви побачите, що по його поверхні проведені кругові лінії. Вони допомагають визначати точне місце розташування різних земних об'єктів. Лінії на глобусі або на карті, умовно проведені по поверхні Землі від одного полюса до іншого, називаються меридіанами (Від лат. Meridianus - полуденну). Напрямок тіні від предметів опівдні збігається з напрямком меридіана в даній точці на земній поверхні. Меридіан можна провести через будь-яку точку на Землі, і він завжди буде спрямований з півночі на південь. Всі меридіани мають однакову довжину. Подумки подорожуючи по будь-якому меридіану, ви обов'язково опинитеся або на самій північній точці землі - Північному полюсі, або на самій південній - Південному полюсі. нульовимумовно вважають меридіан, Який проходить через найстарішу астрономічну обсерваторію міста Грінвіч в Великобританії.

Мал. 11. Грінвічська обсерваторія.

Він був визнаний початковим за спеціальним міжнародною угодою в 1884 році. До цієї угоди кожна країна називала нульовим меридіаном той, який проходив через її столицю. Наприклад, в Іспанії відлік починався від Мадрида, в Італії - від Риму. У Росії довгий час нульовим вважався Пулковський меридіан, що проходив через головну астрономічну обсерваторію країни, яка була заснована недалеко від Санкт-Петербурга.

Обсерватпро рія (Від лат. Observo - спостерігаю) - це наукова установа, де виробляють спостереження і дослідження погоди, атмосфери, астрономічних тел.

Мал. 12. Пулковська обсерваторія.

Лінія Гринвічського нульового меридіана ділить земну кулю на Західне і Східне півкулі.

Мал. 13. Західне і Східне півкуля

На рівній відстані від полюсів проходить умовна лінія, яка називається екватор (Від лат. Aequador - зрівнювач). Екватор ділить земну кулю на Північна і Південна півкулі. На лінії екватора день завжди дорівнює ночі, а Сонце буває в зеніті двічі на рік - в дні весняного і осіннього рівнодення.

Якщо подивитися на глобус зверху, ми побачимо Північна півкуля і Північний полюс, а знизу - Південний полюс і Південну півкулю. Росія Росія знаходиться в Північній півкулі.

Паралельно екватора на глобусах і картах проведені паралелі (Від грец. Parallelos - що йде поруч), всі вони спрямовані із заходу на схід.

Найдовша паралель - екватор, Довжина інших паралелей зменшується до полюсів, а на полюсі паралель перетворюється в точку. Перетинаючись, паралелі і меридіани утворюють градусну сітку.

Мал. 14. Північне і Південне півкуля

Відомо, що модель земної кулі вперше побудував хранитель Пергамской бібліотеки Кратес Малосскій у II ст. до н.е., проте вона, на жаль, не збереглася.

Мал. 15. Глобус Кратеса

Перший до нас земної глобус був виготовлений в 1492 році німецьким географом і мандрівником Мартіном Бехаймом (1459-1507). Бехайм розмістив на своїй моделі, яку називали «земним яблуком», карту світу давньогрецького вченого Птолемея. Природно, на цьому глобусі не вистачало дуже багатьох об'єктів.

Мал. 16. «Земне яблуко» Бехаймом

Пізніше глобуси стали дуже популярні. Їх можна було побачити в покоях монархів, в кабінетах міністрів, вчених і купців. Кишенькові глобуси в спеціальних футлярах призначалися для подорожей. Виготовлені для кабінетів глобуси середнього розміру часто забезпечувалися механізмом, який приводив їх в рух, обертаючи навколо осі.

У минулому глобуси встановлювали на морських судах, а зараз на космічних кораблях.

Деякі глобуси перевищують людський зріст, і на них вміщаються не тільки барвисті карти поверхні Землі або неба, але і відомості про різних країнах, Рослинах і тваринах, а височини зроблені опуклими.

  1. Вахрушев А.А., Данилов Д.Д. Навколишній світ 3. М .: Баллас.
  2. Дмитрієва Н.Я., Казаков А.М. Навколишній світ 3. М .: ВД «Федоров».
  3. Плешаков А.А.Окружающій світ 3. М .: Просвещение.
  1. Фестиваль педагогічних ідей ().
  2. Shack.ru ().
  3. Планета Земля ().
  1. Візьміть звичайну нитку і визначте довжину різних меридіанів на глобусі. Що ви можете сказати про них? (Вони мають одну і ту ж довжину).
  2. Визначте за допомогою нитки довжини паралелей. Що ви про них можете сказати? (Найбільша паралель - це екватор. Довжина паралелей зменшується в сторону полюсів).
  3. Які паралелі найкоротші? (Це Північний і Південний полюс).
  4. Відповідайте «так» чи «ні» на наведені твердження:

1) На глобусі можна побачити найтонші лінії, що покривають поверхню глобуса. (Так)

2) Ці лінії уявні, насправді на земній поверхні їх немає. (Так)

3) Лінії, які з'єднують Північний і Південний полюси, називають паралелями. (Ні)

4) Лінії, які з'єднують Північний і Південний полюси, називають меридіанами. (Так)

5) Всі меридіани перетинаються на Північному і Південному полюсах (Так)

6) Найдовший меридіан - це екватор. (Ні)

7) Екватор - це найдовша паралель. (Так)

8) Екватор ділить земну кулю на дві півкулі - Північне і Південне. (Так)

9) Екватор - це лінія, яка ділить всі меридіани навпіл. (Так)

10) Найменші паралелі - це Північний і Південний полюси Землі. (Так)

11) Всі меридіани Землі мають різну довжину (Ні)

12) Всі меридіани Землі мають однакову довжину. (Так)

Житин Олександра Борисівна,
ГБОУ ЗОШ № 534
м Москви
вчитель початкових класів

Урок навколишнього світу
«Карта півкуль. Материки і океани на глобусі і карті »
(4 клас, УМК «Гармонія»)

Мета: ввести поняття «карта півкуль»; познайомити учнів з материками, островами і океанами Землі, навчити їх показувати на карті

завдання:
освітні:
сформувати вміння працювати з картою півкуль;
виявити спільні та відмінні риси глобуса і карти
Розвиваючі:
розвивати вміння спостерігати, порівнювати, робити висновки;
розвивати увагу, активність
розвивати просторову уяву, мислення, мова
виховні:
формувати вміння працювати в групі;
виховувати почуття взаємодопомоги;
вчити шанобливо ставитися один до одного

Обладнання: інтерактивна дошка «Smart Board», мультимедійний проектор, карта півкуль, глобус, контури карти півкуль і материків, презентація до уроку.

Хід уроку

1. Організаційний момент.
- Сьогодні у нас на уроці гості. Привітаємо їх.

Навколишній нас світ
цікаво пізнавати
Його таємниці та загадки
Ви готові розгадати?

2. Актуалізація знань.

Розгадати кросворд. (Слайд 2)
Найдовша паралель.
Точка, де сходяться всі меридіани.
Лінія, що з'єднує на глобусі обидва полюси.
Лінії, паралельні екватору.
Модель Землі.

Відповіді.
Екватор.
Полюс.
Меридіан.
Паралелі.
Глобус.

1
3
2

Отже, що ж таке глобус? (Слайд 3)
- Глобус - це модель Землі.
- Чому глобус має форму кулі і обертається?
- Наша Земля має форму кулі і обертається навколо своєї осі.
- На які півкулі розділений глобус екватором?
- На Північне і Південне
- На які - початковим меридіаном?
- На Західне і Східне
- Що можна побачити на глобусі?
- Моря, річки, гори, рівнини, міста і т.д.
- Що на глобусі зображено блакитним кольором?
- Океани, моря, річки, озера
- Яким кольором на глобусі показані ділянки суші?
- Зеленим, жовтим, коричневим.
- Молодці!

3. Повідомлення теми уроку.
- На минулому уроці ми з вами були космонавтами і спостерігали Землю з космосу.
Сьогодні я пропоную вам відправитися в кругосвітню подорож. Як ви думаєте, який транспорт виберемо? Чому?
- Корабель, тому що майже весь простір нашої планети займає вода. (Слайд 4)

У кругосвітню подорож ми вирушимо на 4 кораблях. (Клас заздалегідь розділений на 4 групи)
- Чи зручно брати глобус в подорож?
- Ні, тому що масштаб дуже невеликий, тому не всі об'єкти нанесені.
- Що допоможе нам, ви дізнаєтеся, коли відгадаєте загадку. (Слайд 5)

Країни без людей,
Міста без будинків,
Ліси без дерев,
Моря без води.

Мапа.
- Правильно. Для зручності вирішили умовно розділити земну кулю вздовж меридіана на західне і східне півкулі. Потім нанесли на карту зображення відразу двох півкуль. Така карта отримала назву карта півкуль. Саме вона допоможе нам в кругосвітню подорож.

4. Вивчення нового матеріалу.
- Розгляньте карту півкуль. Який масштаб карти?
- В 1 см 220 км.
- Покажіть на карті меридіани. Який напрямок вони вказують?
- Північ Південь
- Покажіть паралелі. Який напрямок вони вказують?
- Захід схід.
- Екватор. На які дві півкулі ділить екватор Землю?
- На Північне і Південне
- Що об'єднує ці лінії?
- Це уявні лінії. (Слайд 6)
- Що ще ви бачите на карті півкуль?
- Материки і океани.
- Що таке материк?
- Материки - це величезні ділянки суші, оточені з усіх боків водою. (Слайд 7)
- Скільки материків на Землі?
- 6
- Назвіть їх.
- отправляеми в подорож від самого маленького материка.
- Покажіть його на карті.
- Австралія.
- В якій півкулі він знаходиться?
- Східне півкуля.
- Який материк найбільший?
- Євразія.
- Де він знаходиться?
- Східне півкуля.
- Як ви думаєте, який материк самий жаркий?
- Африка.
- Пропливли уздовж узбережжя Африки і опинилися в Західній півкулі. Які материки там розташовані?
- Північна Америка і Південна Америка.
- Чи всі материки ми зустріли на своєму шляху? Який материк ми не побачили?
- Антарктиду.
- Антарктида - найхолодніший материк. Морози там досягають до - 80 градусів. Давайте подивимося невеликий [cкачать файл, щоб подивитися посилання].
- Чи можна Антарктиду і Австралію об'єднати в одну групу?
- Можна, можливо. Обидва материка розташовані в Південній півкулі.
- Наші кораблі від материка до материка пливли по океанах.
- Які океани перетнули ми під час плавання? (Слайд 8)
- Індійський океан, Атлантичний океан, Тихий океан.
- За яким океану ми не пливли?
- Північний Льодовитий океан.
- Покажіть на карті найбільший і найменший океани.
- Найбільший - Тихий океан, найменший - Північний Льодовитий.
- Які материки омиває Північний Льодовитий океан?
- Євразію і Північну Америку.
- Який океан омиває відразу 4 материка?
- Індійський (Африка, Євразія, Австралія і Антарктида)
- В якій півкулі можна зустріти все океани відразу?
- У східній півкулі.
- Ви звернули увагу, що під час нашої подорожі по океанських просторах нам зустрічалися не тільки великі ділянки суші, а й маленькі? Хто знає, як називаються маленькі ділянки суші, які з усіх боків омиваються водою?
- Правильно, острови.
- Чи далеко від материків знаходяться острова?
- Ні.
- Покажіть на карті півкуль острова.
- Наше кругосвітню подорож добігає кінця. А чи знаєте ви, хто зробив першу подорож навколо світу?
- Ні.
- У 1519 році через іспанського порту Севілья на 5 каравелах вирушила експедиція Фернанда Магеллана з екіпажем 265 осіб. (Слайди 9 - 14)
Подорож тривала три роки. Суду перетнули океан, подолавши відстань у 18000 км. Через три тижні плавання через протоку ескадра вийшла в Тихий океан. Три місяці і двадцять днів, поки кораблі пливли по океану, він був спокійний, і тому Магеллан назвав його Тихим. В результаті плавання Магеллана було підтверджено ідея кулястості Землі, доведено, що між Азією і Америкою лежить величезний водний простір Тихий океан, що велика частина земної кулі зайнята водою, а не сушею, Магеллан здійснив мрію свого життя, але загинув у сутичці з місцевими жителями. Лише корабель «Вікторія», обігнувши Африку, 6 вересня 1522 р повернувся в Іспанію. До наших днів зберігся бортовий журнал, в який мореплавці записували все про побачені землях. За їх записам ми зараз спробуємо здогадатися, які материки зустрілися на їхньому шляху. (Капітани кораблів по черзі читають запис з бортового журналу, всі хлопці дізнаються материк)

Це найвищий материк Землі. Майже вся його поверхня покрита крижаним панциром. З берегів материка повільно сповзають льодовики, плавучі крижані гори - айсберги. Це найхолодніший материк. Взимку, в липні, температура досягає мінус 88 градусів. Тут на багато сотень кілометрів простягаються снігові рівнини. Часто дають ураганні вітри. Білий колір снігів і блакитний колір льоду панують тут всюди. Але на високих скелях влітку з'являються мохи, лишайники, водорості. Тиша материка іноді переривається криками птахів - альбатросів, чайок і пінгвінів. Тут немає комах. У прибережних водах цього материка багато морських тварин. Найбільші з них - кити, тюлені, морські леви.

Це найменший материк, майже в 4 рази менше Африки. Розташований в південній півкулі, на великій відстані від інших материків. Поблизу материка розташовується величезна кількість великих і малих островів. Це самий посушливий материк. Тут багато таких тварин і рослин, які не зустрічаються більше ніде на Землі, наприклад, чудо - дерево - евкаліпт, коала, качконіс, єхидна, мурахоїд. Але найвідоміше тварина цього материка - кенгуру.

Це самий жаркий материк. Другий після Євразії за величиною материк. Майже посередині перетинає екватор. Тут протікає найдовша річка у світі - Ніл. На цьому материку знаходиться найбільша пустеля світу - Сахара. Жива природа вражає багатством і достатком. Мешкає найвища тварина - жираф, швидконогі гепарди, антилопи і страуси, величезні бегемоти і горили.

Це найбільший материк на Землі. Займає 1/3 всієї суші. Найбільш густонаселений материк. Троє з кожних чотирьох жителів планети живуть на цьому материку. Завдяки величезним розмірам материка в різних його куточках склалися різні умови життя. Наприклад, на півночі материка влітку і взимку ходять в хутряних одязі, а на крайньому півдні круглий рік ходять в легких одягах.

Робота в групах.
Ви правильно назвали все материки, про які писали мандрівники. А зараз я пропоную створити на кожному кораблі свою карту півкуль. Для цього у вас є контур карти півкуль і контури материків. Наклейте материки на карту і підпишіть їх назви.
Хлопці працюють в групах, потім створені карти поміщаються на виставку.

Підсумок уроку.
- Отже, наше кругосвітню подорож підійшла до кінця. Що допомогло нам його зробити?
- Карта півкуль.
- Чим карта відрізняється від глобуса? Що у них спільного?
- Які материки побачили під час плавання?
- Чим схожі й чим відрізняються материк і острів?
- Які океани перетнули?

Закінчити нашу подорож я хочу віршем. (Слайд 15)

Дивлюся на глобус- земну кулю.
І раптом зітхнув він, як живий.
І шепочуть мені материки: "Ти бережи, нас, бережи".
У тривозі гаї і ліси, роса на травах, як сльоза.
І тихо просять джерела: "Будь Людиною, людина.
У тебе ми віримо, що не збрешу, ти бережи нас, бережи ".
Сумує глибока річка, свої, втрачаючи берега.
І чую голос я річки: "Ти бережи нас, бережи".
Дивлюся на глобус, земну кулю, такий прекрасний і рідний.
І шепочуть губи: "Не збрешу, я збережу вас, збережу".

Хлопці, бережіть нашу Землю.
Урок закінчено. Дякую.

13PAGE 14615

C: \\ Documents and Settings \\ Олександра Борисівна \\ Робочий стіл \\ антарктіда.zip