Логопедичні заняття на букву ж. Конспект заняття на тему «Звук і буква« Ж »

АНАСТАСІЯ Лешукова
Конспект заняття «Звук [Ж] і буква Ж» для дітей старшої групи

лексична тема: «Комахи»

освітня область: Пізнавально мовленнєвий розвиток.

Тип: Спільна діяльність педагога з дітьми.

форма організації: групова.

мета: познайомити дітей зі звуком і буквою Ж.

Освітня галузь - комунікація.

програмне зміст:

корекційно - освітні завдання:

навчити характеризувати звук [Ж] по акустичним і артикуляційних ознаками ( «Приголосний твердий, глухий звук» ).

Нучіть дітей дізнаватися і прописувати букву Ж.

корекційно - розвиваючі завдання:

- закріплювати поняття: голосний звук, приголосний звук;

Розвивати дрібну, артикуляционную моторику дітей;

розвивати у дітей фонематичні сприйняття;

Розвивати зорове сприйняття;

Закріплювати поняття про місце звуку в слові;

тренувати дітей у виділенні звуку [ж] на початку, В середині слова;

корекційно - виховне завдання:

Виховувати вміння уважно слухати вихователя, виконувати поставлене завдання.

попередня робота:

Вправи на визначення наявності звуку в слові;

Вправи на підбір слів на заданий звук;

розучування потішки «Жук»;

устаткування:

Демонстраційний матеріал.

Картинка жук-дзижчить; магніти синього і червоного кольорів; мультфільм.

Роздатковий матеріал.

Дзеркала; звуковий будиночок; картонні жучки; листочки з завданнями; картинки.

Орг. момент Здравствуйте! Сідайте! Хлопці сьогодні до нас в гості прилетів жук дзижчить, як ви думайте, який його улюблений звук?

Ось і ми сьогодні будемо вивчати звук [ж];

Хто розповість дзижчить про цей звук?

характеристика звуку [ж] - приголосний, Т. К. Є перешкода зуби, язичок

Дзвінкий, т. К. Горлечко вібрує

Твердий, позначається синім кольором.

Артикуляційна гімнастика А зараз, ми покажемо дзижчить, які вправи ми вміємо виконувати для звуку [ж]: Парканчик, бублик, лопаточка, чашка, облизує смачне варення, фокус, конячка, грибок, гармошка.

Фонематичного слуху А тепер зловимо звук [ж],приготували долоньки:

[Ш, б, п, ж, н, до, ш, з, м, ж, з, ж]

[За, ма, пані, ка, жу, ши, му, пані]

Хлопці подивіться на дошку, перед вами картинки, назвіть ті картинки в назвах яких немає звуку [ж](Бджола, метелик, гусінь, коник)

Молодці! А решта картинки потрібно розселити в будиночок:

1 під'їзд - картинки зі звуком [ж] на початку слова

2 под'езд- картинки зі звуком [Ж] в середині слова

Динамічна пауза Чи не дзижчить, коли сиджу,

Чи не дзижчить, коли ходжу,

Чи не дзижчить, коли працюю,

А дзижчить, коли кружляючи.

Знайомство із буквою Зараз ми з вами вирушимо в гості до тітоньки сови і познайомимося з буквою Ж:

Мультфільм з тітонькою совою.

Тренування пам'яті Запам'ятали слова зі звуком [ж]?

А Букву Ж запам'ятали?

На що вона схожа?

Зі скількох елементів складається?

Гімнастика для очей Одягаємо на вказівний пальчик жучка (Спинка пряма, голова не рухається, стежимо за ним тільки очима):

прописуємо букву Ж; відводимо пальчик в право, вгору, в ліво, в право, в низ, в право.

Робота на листочках Візьміть листочки і переверніть їх, що там намальовано?

Намалюйте доріжки з буквою Ж, знайдіть букву Ж в словах і обведіть в гурток, замалюйте квадратик, де стоїть звук [ж] на початку слова, Середині або наприкінці.

Підсумок Хлопці, скажіть вам сподобалося сьогодні на занятті? Що сподобалося найбільше? запам'ятали букви Ж? Наш дзижчить схожий на букву Ж? Він дарує вам свої розмальовки, що б ви не забували його і букву Ж.

Публікації по темі:

Конспект фронтального логопедичного заняття з дітьми підготовчої до школи групи з ТНР (ОНР) «Звук і буква Ч»

Конспект фронтального логопедичного заняття в старшій групі «Звук [К]. Буква К » Фронтальне логопедическое заняття. (Старша група) Тема: «Звук [К] Буква К» Мета: Закріплення знань про звук К -, знайомство з буквою.

Мета: сприяти формуванню уявлень про звук і букві Ч. Завдання: Корекційно-освітні: - сприяти формуванню образу.

Конспект логопедичного заняття в підготовчій до школи логопедичної групі для дітей з ТНР «Звук [Б]. Буква Б » Заняття 3 Корекційно-освітні цілі. Активізація та актуалізація словника по темі «Одяг, взуття, головні убори». Удосконалення.

Конспект НСД з навчання грамоті для дітей підготовчої до школи групи: «Звук і Буква К» Мета заняття: закріпити навик вимови звуку «К». Ознайомити з буквою К. Вчити викладати схеми складів. Завдання: Освітні: Навчити.

Конспект НСД з навчання грамоті в старшій групі на тему: «Звук і буква О». Олена Нікішова - учитель - логопед першої кваліфікаційної.

Любов Іконникова
«Звук [ж]. Буква ж". Конспект логопедичного заняття.

Мета: закріплювати вміння дітей правильно вимовляти звук [ж], виділяти, розрізняти цей звук в звуковій мові; знайомство з буквою Ж.

1. Корекційно-навчальні:

вчити дітей точно і повно відповідати на питання, формувати лексико-граматичний лад, тренувати дітей в звукобуквенном аналізі і синтезі слів, автоматизувати звук [ж] в складах, словах, словосполученнях,

розвивати вміння тривалого плавного видиху, артикуляционную моторику, закріплювати вміння дітей утворювати іменники у множині;

2. Корекційно-розвиваючі:

розвивати фонематичний слух, фонематичні сприйняття, логічне мислення, увагу, дрібну моторику пальців рук;

3. Корекційно-виховні:

виховувати ввічливість, любов до природи, вміння слухати однолітків і логопеда.

Устаткування: акваріум, рибки, вудка, запис пісні про букву Ж, предметні картинки: бджілка, жук, жаба, шапка, ножі, їжаки, кішка, ножиці, машина, 2 відерця, сюжетна картинка сім'ї їжаків, рахункові палички, комп'ютер, презентація зі звуком Ж, су-джок кульки з пружинками, картка з буквою Ж, ручки.

Тривалість заняття-20 хвилин.

Хід заняття.

1. Організаційний момент.

2. Постановка теми, мети заняття.

Хлопці, сьогодні ми вирушимо в подорож по казковій країні звуків, а з якої ви зараз повинні відгадати. Послухайте уважно розповідь і визначте, який звук найчастіше зустрічається?

На галявині живе дружна сім'я: їжачок, їжачиха і ежата. Їжачки ловлять жуків і вужів, а ежата ніжаться на спекотному сонці і чекають вечері. Після вечері їжаки, зіщулившись, засипають під кущем ожини.

Який звук повторювався? (Звук [ж])

Отже, ви вже, напевно, здогадалися, що сьогодні на занятті ми вирушаємо в подорож по країні звуку [ж]. Де нас чекає багато нового: цікаві зустрічі, завдання, і звичайно, ігри зі звуком [ж], і буквою, що позначає цей звук.

Щоб вимовляти легко звук [ж], виконаємо гімнастику для язичка.

Артикуляційна гімнастика. Вправи по біоенергопластіке.

«Чашечка».

Мета: виробити вміння утримувати мову з загнутими вгору передніми і бічними краями.

Рот відкритий. Губи в усмішці. Язик висунутий. Бічні краї і кінчик язика підняті, середня частина спинки мови опущена, прогинається донизу. У такому положенні мова утримати під рахунок від 3 до 7.

Долоню з зігнутими пальцями, утворює форму чашки.

«Млинець».

Мета: Виробляти вміння утримувати мову в спокійному, розслабленому положенні.

Посміхнутися, відкрити рот, покласти широкий передній край мови на нижню губу. Утримувати його в такому положенні під рахунок від 3 до 7.

Губи не розтягувати в сильну усмішку, щоб не було напруги. Стежити, щоб не підверталася нижня губа. Чи не висовувати язик далеко: він повинен тільки накривати нижню губу. Бічні краї мови повинні стосуватися кутів рота.

Долоню з зімкнутими пальцями в горизонтальному положенні.

«Конячка».

Поцокать мовою, ніби скачемо на конячці, намагатися цокати з відкритим ротом.

Рука в горизонтальному положенні (лежить на столі). Долоню з зімкнутими пальцями зігнута. Під рахунок по черзі стосуються столу кінчики пальців і зап'ястя.

3. Характеристика звуку [ж].

Але, щоб наша подорож вдалося, треба згадати, як правильно вимовляється звук [ж].

Губи округлені, зуби зближені, язичок «Чашечкой» за верхніми зубами, бічні краї притиснуті до корінних зубів.

Промовимо звук Ж.

Який це звук? (Приголосний, твердий, дзвінкий)

А чому, як ви визначили що він згоден, дзвінкий? (Він не співається і дзвенить коли ми його вимовляємо)

Давайте перевіримо: пограємо в гру «Навушники». «Надягнемо навушники», (закриваємо руками вуха) і вимовляємо звук [ж], чуєте шум в навушниках, так, значить ми правильно визначили, звук [ж] - дзвінкий.

4. Знайомство з буквою Ж.

Ми з вами вимовляємо склади, слова зі звуком Ж, а ми можемо побачити звуки? (Немає, ми бачимо і пишемо букви)

Який же буквою позначається звук Ж на листі?

Давайте станемо чарівниками і перетворимо звук [ж], в букву Ж.

Футболка звуку надягаємо,

звук в букву перетворюємо.

Учитель-логопед дістає букву Ж.

Ця буква широка і схожа на жука.

І при цьому точно жук видає «дзижчить звук».

5. Вправа для розвитку дрібної моторики рук і запам'ятовування зорового образу літери.

Давайте з паличок викладемо букву Ж.

6. Вправа на розвиток уваги. Робота по картці.

Взяли картки, поклали перед собою. Взяли ручки.

Знайдіть серед інших букв літери Ж, обведіть їх кружечком. Скільки вийшло?

7. Автоматизація звука [ж], в складах і словах. Гра «Спіймай звук».

І ось ми припливли на острів бджілок, а зустрічає нас бджілка Жужу.

Давайте пожужжім разом з веселою бджілкою ... ЖЖЖЖЖЖ, повторюйте за бджілкою ЖА, ЖО, ЖУ, жи, а зараз знайдемо картинки зі звуком Ж.

Учитель-логопед: Інші бджілки теж приготували для Вас гру «Докажи слівце»:

Жу-жу-жу - молока дамо (їжаку).

Жа-жа-жа - сидять на гілці два ... (чижа).

Ж-ж-ж - живемо на третьому ... (поверсі).

Жи-жи-жи - в морі плавають (моржі).

Учитель-логопед: Молодці! І ми з Вами вирушаємо далі.

8. Рухлива гра «Жуки».

Ось зараз я махну чарівною паличкою, і ми всі перетворимося в жуків.

Раз, два, три - диво до нас приходь! Тепер ми всі жуки. Ось лісова галявина.

Жук, жук пожужжі.

Як літаєш, покажи.

Я літаю і дзижчить.

Жук, жук пожужжі.

Як літаєш, покажи.

Жууу-жууу.

Я літаю і дзижчить.

Жууу-жууу.

Жууу-жууу.

9. Логопедична попевка. (Методика Є. Железновой)

Продовжуємо нашу подорож. Відгадайте загадку:

Добродушний, діловитий,

Весь голками покритий

Чуєш тупіт спритних ніжок?

Це наш приятель ... (їжачок)

Правильно їжачок. Ви вже зрозуміли, що ми припливли на острів їжаків, подивіться скільки тут різних їжачків, які вони? (Гумовий, м'який, колючий)

Заспіваймо пісеньку про їжачка.

Жа-жа, жа-жа

Ми знайшли в лісі їжака.

Жу-жу, жу-жу

Далі яблуко їжаку.

Ж-ж, ж-ж

Їжачок з'їв його вже.

Жи-жи, жи-жи

Нам животик покажи!

10. Логопедична зарядка.

Молодці і ми з ними зараз пограємо, давайте встанемо і зробимо зарядку.

Їжак готується до рекордів. (Руки на поясі)

Будемо займатися спортом; (Руки витягнути перед собою)

Їжачок лапки напружує.

Штангу догори піднімає. (Підняти вгору руки з напругою)

Тримає 1, 2, 3, 4, 5,

Можна штангу опускати. (Опускаємо руки)

Повертаємося назад.

Розслаблення приємно. (Видих, помахи руками)

11. Розвиток дрібної моторики з використання Су-джок терапії.

Учитель-логопед: Єжи для Вас приготували сюрприз, ось круглі колючі кульки, відкрийте їх, всередині пружинки, дістаньте і одягайте на кожен пальчик по черзі і повторюйте за мною:

Цей їжачок хоче спати,

Цей їжачок - стриб в ліжко,

Цей їжачок задрімав.

Цей вже давно заснув.

Цей хоч ще не спить,

Але тихесенько лежить.

Тихіше, тихіше, що не галасуйте,

Їжачків не збудіте.

12. Гра «Один - багато».

13. Розвиток правильного дихання.

Ми припливли на острів свистків.

Вам потрібно надути кульки довгим плавним видихом, що не надуваючи щік і не піднімаючи плечі.

14. Закріплення навичок виділення заданого звуку зі слів.

Ой, хлопці, в яке чудове місце ми з вами припливли.

Багато різної риби тут плаває в ставку.

Ми її спіймаємо на свою вудку

Маленьку рибку,

А на ній картинку.

Ви картинку назвете.

У слові звук [ж] знайдете.

Якщо в назві картинки є звук [ж],

то в жовте відро, якщо ні в зелене.

Слова: жук, жаба, шапка, ножі, їжаки, кішка, ножиці, машина.

15. Підсумок заняття.

Молодці! Ви впоралися з усіма завданнями. Давайте згадаємо:

З якої країні подорожували?

(Країна звуку [ж], букви ж.)

Що вам найбільше сподобалося?

Сьогодні все добре грали, і жителі казкової країни дарують вам розмальовки з картинками, в назві яких є звук [ж] і свистки з повітряними кульками.

Наука про недоліки мови, вивчає способи їх скасування, а також спеціальні вправи для мови - логопедія. До цієї науці звертаються не тільки діти, але і дорослі, щоб правильно і красиво вимовляти звуки і мати успіх у будь-якій справі, де потрібно переконувати, надихати, ділитися інформацією з іншими людьми. Для коригування мовленнєвих дефектів використовують регулярні логопедичні вправи для дітей і дорослих.

Деякі батьки стикаються з проблемами мови у своїх дітей

У нашій статті ви знайдете корисні поради і для себе з придбання навичок правильної артикуляції, а також масу цінних прийомів для коригування вимови звуків вашими дітьми.

Для того, щоб домогтися високих результатів у бізнесі і мати здатність переконання, необхідно не тільки бездоганно володіти мовою, але і чітко і розбірливо висловлювати свої думки. Не всім відразу вдається освоїти цю науку, тому для вдосконалення навичок існують різні практики.

Логопедичні вправи для дорослих

Спостерігається нечіткість мови і у дорослих, тому розпитайте знайомих, чи є у вас недоліки у вимові. Можна просто записати на диктофон кілька фраз, а потім уважно прослухати свій голос.

Існують логопедичні вправи для дорослих, основним з яких є заучування і студіювання скоромовок. Якщо для дітей краще пропонувати в ігровій формі, то дорослим достатньо дати завдання для відпрацювання навику.

Проблеми з вимовою в більшості випадків легко виправляються після курсу регулярних занять

Отже, кожен повинен дотримуватися такі правила під час тренування:

  • прочитати скоромовку 3-4 рази;
  • повільно повторити її, чітко і виразно промовляючи;
  • коли вийде все вимовити правильно, можна прискорити темп;
  • важливо якісно вимовити все звуки, а не швидко;
  • короткі скоромовки потрібно промовляти на одному диханні.

Для дорослих і для малюків підходять одні й ті ж завдання:

  1. поклацати мовою, зобразити, як скаче кінь;
  2. посміхнутися, а мовою постаратися дістати небо;
  3. уявити, що злизуєте мед з губ, не торкаючись куточків губ;
  4. притиснути мову між зубами і рухати його вгору-вниз.

Щоб переконатися в правильності виконуваних завдань, скористайтеся дзеркалом. Для відстеження прогресу прочитайте уривок з повісті з виразом або вірш, звертаючи увагу на всі знаки пунктуації.

Логопедичні вправи для дітей

Все логопедичні вправи для дітей слід виконуватися непомітно для малюка, щоб це все було безтурботним проведенням часу в ігровій формі.

Можна придумувати штучно назви для кожного завдання, адже дитина любить асоціації, часом найнесподіваніші. Так, хлопцям сподобаються такі, як «Конячка», «Курчата».

Визначивши проблемні звуки можна підібрати певні вправи для виправлення проблеми

Виконання завдань сприяє розвитку артикуляційного апарату малюка, дозволяє прибрати недоліки вимови, сформувати необхідні мовні навички.

  • «Ворота»: потрібно широко відкрити рот, щоб розслабити губи, повторити 6 разів.
  • «Лопатка»: слід покласти мову на нижню губу.
  • «Десерт»: мова кладемо на верхню губу, повторюємо 5 разів.
  • «Шарик»: надувати то одну, то іншу щоку, ніби в роті катається кульку.

Вимова у малюка буде чітким, якщо для тренування взяти слова з великою кількістю приголосних: тарілка, подружка, інтурист, каратист, гроно, ліжко, кружка, скакати. Їх потрібно щодня вимовляти і тренуватися чути кожен звук.

Логопедичні вправи на шиплячі звуки

Дітям часто довго не вдається правильно вимовляти шиплячі, часом тренуватися потрібно до самої школи. Добре, якщо оточення дитини володіє мовою і може коректувати вимову малюка. Розглянемо, які логопедичні вправи на шиплячі звуки найбільш актуальні. Вони підійдуть і для дорослих, і для дітей, якщо такі проблеми існують.

Логопедичні вправи на букву ж

Важливо знати, що потрібно робити при артикуляції. Отже, спочатку округляем губи і округляємо їх, зуби не змикаються, краю мови притискаються до зубів, а сам він утворює ківш. Видихаємо повітря з додаванням голосу при проголошенні шиплячого ж.

Ось основні логопедичні вправи на букву ж:

  • «Гармошка» для зміцнення м'язів мови в вертикальному положенні: відкрити рот, посміхнутися, а мова притиснути до неба. 5 раз відкривати і закривати рот.
  • «Пиріжок»: рот відкрити і посміхнутися, скрутити мову, піднявши краю. Дорахувати до 15, а потім повторити.

Заняття для виправлення дефекту вимови звуку ж

Їх можна використовувати і при тренуванні вимови інших шиплячих.

Логопедичні вправи на звук ч

Є також логопедичні вправи на звук ч:

  • «Грибок» для розтягування під'язикової вуздечки: рот відкритий, губи розтягнути, а мовою торкатися до неба так, щоб краю його щільно притискалися. Повторюючи, рот відкривати потрібно ширше.
  • «Фокус»: висунути язик, посміхаючись, кінчик підняти, здувати ватку з носа. Повторювати 5-6 разів.

Такі заняття допомагають зміцнити м'язи мови і розробити його рухливість, що стане в нагоді при вимовлянні шиплячих.

Логопедичні вправи на букву ш

Існують також логопедичні вправи на букву ш:

  • «Чашечка»: покласти мову на нижню губу, а потім підняти його і утримувати кілька секунд. Повторити 8 разів.
  • «Футбол»: витягнути губи трубочкою і дути на ватку в формі м'ячика, намагаючись потрапити в імпровізовані ворота.

Заняття на виправлення проблем зі звуком ш

Дані завдання слід виконувати в процесі ігор кожен день, щоб артикуляційний апарат дитини розвивався і вимова удосконалювалося.

Логопедичні вправи на приголосні звуки

Часто і дорослі, і діти з працею вимовляють певні приголосні, тому для коригування мовлення потрібні логопедичні вправи на приголосні звуки.

Логопедичні вправи на букву л

Розглянемо тепер логопедичні вправи на букву л:

  • «Гудок поїзда»: висунути язик і голосно гудіти «у-у-у».
  • «Пісня язичка»: мову треба прикусити і проспівати «лёк-лёк-лёк».
  • «Маляр»: потрібно притиснути мову зубами і рухати їм вгору-вниз, ніби фарбуєте будинок.

Відпрацювання рухів для правильності вимови звуку л

Якщо тренування призначена для дітей, то можна придумати гру, в якій потрібно буде виконувати ці завдання.

Логопедичні вправи на букву з

Розберемо тепер логопедичні вправи на букву з:

  • показати, як насос накачує колесо;
  • зобразити, як дме вітер;
  • передати, як здуває кулька;
  • покажіть, що чутно, якщо подути в пляшечку з вузьким горлом.

Для того, щоб наблизити дитину до розуміння того, що від нього хочуть, покладіть на його язичок зубочистку і попросіть притиснути її зубами, посміхнутися і видути повітря.

Логопедичні вправи на звук р

З'ясуємо логопедичні вправи на звук р, що є найбільш проблемним для всіх дітей:

  • «Чистим зубки»: потрібно водити язичком по зубах всередині в різні боки.
  • «Музикант»: відкривши рот, побарабанить мовою по альвеол, вимовляючи «д-д-д», що нагадує барабанну дріб. Перевірити правильність виконання можна, піднісши аркуш паперу до рота. Він повинен ворушитися від потоку повітря.
  • «Голуб»: язичком потрібно водити по верхній губі вперед-назад, копіювати птицю «бл-бл-бл».

Тренування для мови вірного вимови звуку р

Ці тренувальні завдання допоможуть здолати найскладніший для малюків звук, так як артикуляційний апарат буде більш рухливий. Слідом за цим можна починати підбирати слова з буквою р.

Логопедичні вправи на звук т

Іноді прості звуки людям складно правильно вимовити, коли важко зрозуміти значення слова або навіть висловлювання. З такими проблемами слід боротися. І ось якими є найбільш ефективні логопедичні вправи на звук т:

  • кінчик язика торкається до верхніх зубів і вимовляємо «т-т-т»;
  • наслідування молотку «тук-тук» або годинах «тик-тик»;
  • ходимо з малюком по дорозі, повторюючи «топ-топ-топ»;
  • розучування скоромовки «Від тупоту копит пил по полю летить».

Як правильно робити вправи для вірного вимови звуку т

Корисно також буде повторювати ці заняття кожен день для того, щоб тренування були ефективними. Слідкуйте за тим, що слухає ваш малюк, так як мова формується в залежності від того, як ми сприймаємо звуки на слух. Подбайте про те, щоб всі члени родини не «сюсюкали» і не вживали слова в зменшувально-ласкательной формі при маляті.

Логопедичні вправи при заїкання

Все логопедичні вправи при заїкання спрямовані на формування плавності мови. Намагайтеся розслабити малюка перед заняттями, використовуйте ігрові форми роботи, найбільш прийнятні в дитячому віці.

Ознайомимося з найнеобхіднішими в такій ситуації завданнями:

  • Прочитайте вірш під спокійну музику без слів, спочатку невелике, а згодом ускладнюйте завдання.
  • Ляскайте в долоні на голосні звуки, які зустрічаються в слові.
  • «Диригент»: вимовити співучо кілька слів, складів, голосних звуків, орієнтуючись на помахи руками і дотримуючись ритм.
  • «Карусель»: потрібно ходити по колу, повторюючи фразу «Ми веселі каруселі опа-опа-опа-па-па».

Пам'ятайте, що обов'язково потрібно звертати увагу під час занять на мовне дихання. Починайте кожне заняття поступово і плавно, а потім можна прискорювати темп, якщо у вас все виходить.

Проблеми з промовою і артикуляцією вирішуються з часом і завдяки щоденним тренуванням, силі волі та мотивації.

Бажаємо вам успіхів!

Галина Поломошнова

Конспект заняття «Звук [Ж]»

програмні завдання

освітня

1) уточнення і закріплення правильної вимови звуку [Ж];

2) розвиток фонематичного слуху: виділення звуку [Ж] на слух серед складів і слів;

3) розширення функції мовного аналізу і синтезу, закріплення вміння ділити слова на склади, визначення місця звуку Ж у слові;

4) закріплення позначення звуку Ж символами;

5) уточнення лексичного значення слів «піджак», «жакет», «джемпер», «піжама», «жилет»; закріплення вживання в мові ім. в Р. П. і Тв. П.

розвиваюча

1) навчання дітей відгадувати загадки і розуміти їх прихований сенс;

2) вміння координувати мова з рухом;

3) вдосконалення психофізичних функцій: уваги і пам'яті;

4) розвиток мовного дихання, вміння виробляти тривалу повітряний струмінь.

Виховна

1) виховання у дітей мовного і слухового уваги.

Обладнання: іграшка БОЖА КОРІВКА, схема для характеристики звуків, «веселі» язички, картки для визначення місця звуку в слові, пірамідка з кишеньками, коробочка, картинки: жук, жаба, ножі, лижі, піджак, журнал, одяг, художник, журавлі, ведмежата, собачка, будинок, тюльпан, праска, малюнок піджака і жилета, рукавів і коміра.

Хід заняття:

1. Орг. моментвідгадування дітьми досліджуваного звуку [Ж] по чистоговорки.

Сяде той, хто послухає уважно і підкаже мені останній склад чистоговорки.

Жа-жа-жа є голки у е (жа)

Жу-жу-жу якось вже прийшов до е (жу)

Жи-жи-жи мені ежаток поки (жи)

Ж-ж-ж сплять ежата e. (Ж)

Жа-жа-жа вже йде від е. (Жа)

Логопед: «Який звук частіше за інших ви чули в цих чистоговорки?» (Звук [Ж])

2. Проголошення звуку [Ж]

Логопед: «Коли ми вимовляємо звук [Ж], кінчик язика піднімається за верхні зуби, зуби майже стиснуті, між ними тільки вузенька щілинки».

Вимовте звук [Ж-Ж-Ж-Ж-Ж-Ж-Ж-Ж-Ж-Ж]

Логопед: «Хлопці, поки ви дзижчали, до вас на звук прилетів жук - Сонечко. Вона захотіла з вами поговорити. А як розмовляють жуки? » (Дзижчать)

«Давайте поговоримо з Божою Kоровкой, а вона подивиться, чи вмієте ви так само добре дзижчати, як жуки» (Діти вимовляють [ж-ж-ж-ж-ж], а логопед слідкує за артикуляцією)

«Молодці, хлопці, Сонечка сподобалося, як ви розмовляєте мовою жуків, але вона нічого не знає про звук [Ж]. який він? Давайте їй розповімо ».

3. Характеристика звуку [Ж] за схемою «Речецветік»

Логопед: «Скажіть ще раз звук [Ж] і подумайте, мова і губи заважають повітрю вільно виходити з рота?

? - Звук [Ж] голосний або приголосний?

? - Дзвінкий або глухий? Чому? » (Діти дають відповідь: [Ж] - приголосний звук, т. К. Повітря зустрічає перешкоду на шляху: язик, зуби, губи. [Ж] вимовляємо з включенням голосу, тому він дзвінкий)

? - Які ще дзвінкі приголосні звуки ви знаєте? (Діти називають вивчені дзвінкі приголосні)

4. Виділення звуку [Ж] на слух з складів і слів

Логопед: «Молодці, хлопці, ви все знаєте про звук [Ж]. А зараз Сонечко подивиться, чи вмієте ви чути звук [Ж] в складах і словах. Вона принесла для вас веселі жаб'ячі язички. Ви бачили, як жаба ловить мошок? Вона відкриває рот, миттєво висовує свій

довгий язик і їм ловить мошок. І ви з допомогу таких язичків будете ловити звук [Ж] в складах і словах, які я буду говорити. Мова висовувати тільки на звук [Ж]! »

Серед складів:

Серед слів:

Сила-шила-жила вуха-вечеря-узи майка-зайка-галявина

Вар-жар-дар жук-сук-цибулю луза-калюжа-Луша

5. Гра «Чарівна коробочка»(Робота з картинками)

Логопед: «Хлопці, ви добре впоралися із завданням, і за це Сонечко захотіла зробити вам подарунок. Вона принесла з собою чарівну коробочку. У ній лежать різні картинки. Сонечко хоче подарувати вам картинки зі словами на звук [Ж], але сама не може це зробити. Виберіть всі картинки зі звуком [Ж] і визначте його місце в слові (де він знаходиться? На початку, в середині або в кінці слова) »

( Діти називають картинки, визначають, чи є в їх назві звук [Ж] і ставлять їх на фланелеграф).

Логопед: «Молодці, ви правильно визначили слова. Давайте ще раз їх назвемо, а Сонечко пограє з вами в гру «День - ніч». Я скажу «ніч», ви закриєте очі, а Сонечко сховає якусь картинку. Я скажу «день», ви відкриєте очі і назвете картинку, якої не вистачає ».

Діти програють і другий варіант гри: логопед переставляє картинки місцями, а діти кажуть, що змінилося.

6. Физкультминутка

Я жук, я жук, Плавно розмахувати руками,

Я тут живу ритмічно переступаючи ногами.

Я все дзижчить, дзижчить Руки --рупором, «пожужжать».

Дзижчить: ж-ж-ж-ж.

Кружляю над лісом Поворот з витягнутими руками,

І кружляю ... долоні на грудях.

Або на листочку сиджу ... Руки на стегна, смілива постава.

І не тужу я, не тужу Помах руками, стрибок і руки в сторони.

Я - жук, і тому Руки рупором, «пожужжать».

Дзижчить: ж-ж-ж ...

7. Гра «Піраміда» (Визначення кількості складів у слові)

Логопед: «У мене є пірамідка, але вона поламана, її потрібно побудувати. Пірамідка складається з 4-х смужок: внизу 4 квадрата для 4-хсложних слів, вище - для 3-хсложних слів 3 квадрата, ще вище - для 2-хсложних 2 квадрата, а нагорі для односкладових слів 1 квадрат. Заповніть пірамідку картинками і скажіть зі скількох складів складаються слова »(Діти, використовуючи картинки з завдання №5, отхлопивают кількість складів в кожному слові і визначають місце картинки на пірамідці).


8. «Як ти гадаєш сам, загадай своїм друзям»(Загадки)

1) Біжать по доріжці дошки та ніжки. (Лижі)

2) рогатий, та не бик, шість ніг без копит, летить - виє, сяде - землю риє. (Жук)

(Діти відгадують загадки і роблять звуковий аналіз слів-відгадок)


9. «Бабусина гра»

Логопед: «Хлопці, поки ми з вами відгадували загадки, сонечко полетіла згадати їх своїм діткам, а нам залишила 100 рублів і сказала:

Що хочете купуйте, але наряди вибирайте лише зі звуком [Ж] в назві ... Приготувалися. Увага!

Відповідайте повними реченнями »

? - Ви купите плаття або піжаму?

? - Ви оберете піджак або плащ?

? - Вам сподобався джемпер або светр?

? - Ви зупините свій вибір на жакеті або пальто?

? - Вам за розміром сорочка або жилет?

? - Ґудзики на піджаку будуть помаранчеві або червоні?


Взуття теж виберемо зі звуком [Ж] в назві. Вибирайте: боти, туфельки, босоножечки, тапочки, сапожочкі.

? - Біжутерію будемо купувати?

(Логопед ще раз разом з дітьми називає все слова зі звуком [Ж] з цієї гри і уточнює їх лексичне значення).

Піджак - частина чоловічого костюма - куртка з відкладним коміром і застібається статями.

Піжама - спальний, домашній або лікарняний костюм, що складається з куртки і брюк.

Жакет - коротка верхній одяг, Переважно жіноча.

Жилет - коротка чоловічий одяг без коміра і рукавів.

Джемпер - в'язана кофта, надягають через голову.)

Логопед: «Дайте, що без чого?»

Джемпер без ... (гудзиків)

Жилет без (рукавів і коміра)

Піджак з чим?

Піджак з ... (гудзиками, рукавами і коміром)

10. Підсумок заняття

? - Який звук ми сьогодні вивчали?

? - Можна його заспівати?

? - Які слова зі звуком [Ж] ви знаєте?

література

1. Ожегов С. І. «Словник російської мови» М. «Російська мова», 1986

2. Успенська Л. П., Успенський М. Б. «Вчіться правильно говорити», М. «Просвещение», 1993

3. Лопухіна І. «Логопедія» (Вправи для розвитку мови) С. П. «Дельта», 1997

розробила

учитель-логопед

ГБОУ д / с комбінованого виду № 000

ЗОУО ДО р Москви

Тема: «Звук і буква Ж»

1. Автоматизувати звук в складах, словах, пропозиціях.

2. Закріпити фонемний аналіз.

3. Ознайомити з буквою.

Устаткування: картинний матеріал, роздатковий матеріал для фонематичного аналізу, буква, картки з заштрихованими буквами Ж, рахункові палички, каси.

хід заняття

I Організаційний момент

Логопед. Сяде той, хто назве мені слово з одним складом, двома, трьома складами.

II Основна частина.

1. Повідомлення теми

Логопед: Уважно послухайте розповідь і визначте, який звук найчастіше зустрічається?

На галявині живе дружна сім'я: їжачок, їжачиха і ежата. Їжачки ловлять жуків і вужів, а ежата ніжаться на спекотному сонці і чекають вечері. Після вечері їжаки, зіщулившись, засипають під кущем ожини.

На дошку вивішується картинка сімейства їжаків.

Логопед. Який звук повторювався? Правильно, Ж.

Логопед. Ви вже напевно здогадалися, що сьогодні на занятті будемо знайомитися зі звуком і буквою Ж.

2. Артикуляція звуку.

Логопед. Згадаймо як правильно вимовляється звук Ж. Давайте вимовив звук Ж разом.

Логопед. Губи округлені, зуби зближені, язичок «Чашечкой» за верхніми зубами, бічні краї притиснуті до корінних зубів.

3. Характеристика звуку Ж

Логопед. Дамо характеристику звуку Ж.

Згідний, твердий, дзвінкий.

Логопед. Як ви визначили що він згоден, дзвінкий?

Запам'ятайте: звук Ж завжди твердий!

4. Автоматизація звуку Ж у складах і словах.

Логопед. Зіграємо в гру «Договори слівце»:

Жу-жу-жу - молока дамо ... (їжаку).

Жа-жа-жа - сидять на гілці два ... (чижа).

Ж-ж-ж - живемо на третьому ... (поверсі).

Жи-жи-жи - в морі плавають ... (моржі).

5.. Освіта іменників зі зменшено-пестливими суфіксами-ик, - ок і збільшувальними -ище.

До нас в гості прийшли гномик і велетень і вам потрібно перетворити предмети в дуже маленькі, як у гнома, і в дуже великі, як у велетня.

Я буду говорити:

У людини -комар, а ви відповідаєте у гнома - комарик, а у велетня - комаріще.

У людини

У велетня

ведмежа

медвежіще

чоботища

6. Фіз. хвилинка

Їжак готується до рекордів. (Руки на поясі)

Будемо займатися спортом; (Руки підняти перед собою)

Їжачок лапки напружує.

Штангу догори піднімає. (Підняти вгору руки з напругою)

Тримає 1,2,3,4,5,

Можна штангу опускати. (Опускаємо руки)

Їжачок низько присідає, (присідаємо)

І по камінцях крокує, (крокуємо)

Повертається назад.

Розслаблення приємно. (Видих, помахи руками)

7. Знайомство з буквою.

Логопед. Ми з вами вимовляємо склади, слова зі звуком Ж, а ми можемо побачити звуки?

Згадаймо правило: звуки ми чуємо і вимовляємо, а букви бачимо, пишемо і читаємо.

Логопед. Звук Ж позначається буквою Ж. Демонстрація літери.

8. Обведення по контуру, друкування її пальцем на столі, складання з паличок.

9. Читання складів. Правило: буква И ніколи не варто за буквою Ж.

10. Робота з кссамі букв. Викладання складів (жа, жи), слів (жук)

III Підсумок заняття.

Логопед. Молодці! Ви впоралися з усіма завданнями.

Згадаймо, ніж ми сьогодні займалися? З яким звуком познайомилися? Дайте характеристику цього звуку. Який буквою позначається цей звук?