Конспект уроку біології на тему «Імунітет. Конспект уроку біології на тему «Імунітет Що такий імунітет конспект

Сторінка 1 з 4

Васильєва Н.В.

Учитель біології МАОУЛ №1 м Апшеронська

Мета уроку:

Освітні: дати уявлення про захисній системі організму - імунітет, формувати нові анатомо-фізіологічні поняття - про будову імунної системи, про механізми імунітету, про види імунітету, про особливості різних видів імунітету, про збудників захворювань, показати користь щеплень.

Розвиваючі - розвивати інтелектуальні здібності, логічне мислення, мова, увагу і пам'ять, формувати прийоми узагальнення і аналізу, виділення головного, сприяти розвитку вміння працювати індивідуально і в співробітництві.

Виховні: виховувати почуття патріотизму на прикладах наукових біологічних відкриттів; переконувати в практичної необхідності знань фізіологічних процесів; продовжувати гігієнічний, валеологічне, фізичне виховання, доводячи небезпека шкідливих звичок і переконуючи в необхідності здорового способу життя і користь профілактичних щеплень.

завдання:

1. Поглибити знання учнів про те, що таке імунітет, види імунітету, інфекційні захворювання, лікувальні сироватки, вакцина, попереджувальні щеплення.

2. Формувати вміння: самостійно працювати з текстом підручника, слайдами та схемами; витягувати потрібну інформацію; логічно мислити, аналізувати, робити припущення, робити висновки, оформляти результати розумових операцій в усній і письмовій формі.

Тип уроку: комбінований, підготовлений за методикою повного засвоєння знань

методи:

Словесні (розповідь, пояснення, бесіда);

Наочні (демонстрація);

Частково-пошукові (самостійна робота з матеріалом) і складання інформаційного листа;

Проблемні (проблемні питання);

Практичні (рішення тесту).

Основні поняття уроку:

Імунітет - здатність організму знаходити чужорідні тіла і речовини і позбуватися від них

Антигени - бактерії, віруси або їх токсини (отрути), чужорідні тканини і білки, а також перероджені клітини організму.

Антитіла (імуноглобуліни) - білки, синтезовані організмом у відповідь на присутність чужорідного тіла (антигену).

імунна система, види імунітету, збудники, захворювання, види захворювань, вакцина, лікувальна сироватка.

Обладнання: таблиця «Кров», комп'ютер, мультимедійний проектор, презентація Microsoft Power Point "Імунітет. Механізми і види імунітету ". Підручники у кожного учня, картки із завданнями по темі «Внутрішнє середовище організму. Кров », роздатковий матеріал« Види імунітету », портрети вчених, картки рефлексії.

Хід уроку:

I. організаційний момент - 3 хв.

Хлопці, послухайте, будь ласка, уривок з твору О.С.Пушкіна «Бенкет під час чуми»: учитель

Нині церква спорожніла;

Школа глухо замкнені;

Нива бездіяльно перезріла;

Роща темна пуста;

І селище, як житло

Погоріле, варто, -

Тихо все. (Одне кладовищі)

Чи не порожніє, не мовчить.

Щохвилини мертвих носять,

І стогони живих

Боязко Бога просять

Заспокоїти душі їх!

Щохвилини місця треба,

І могили між собою,

Як перелякане стадо,

Тиснуться тісному низкою.

Про що йде мова в даному уривку?

Можливий відповідь навчаються: про епідемію чуми.

Чума відома з глибокої давнини. У 6 столітті в візантійської імперії чума тривала 50 років і забрала 100 млн чоловік. У 6 столітті від чуми в Європі загинула 1/4 частина населення - 10 млн чоловік. Чуму називали чорною смертю.

Не менш небезпечна була і віспа. У 18 столітті в Західній Європі щорічно від віспи вмирало 400 тисяч чоловік. Нею занедужувало 2/3 народжених і з 8 чоловік троє вмирало. Особливою прикметою того часу вважалося "Знаків віспи не має".

Чому ж навіть найстрашніші хвороби і тривалі епідемії були небезпечні для одних і проходили без особливих наслідків для інших?

Відповіді учнів.

Виявляється організм має кілька перешкод для всього чужорідного шкіра, а також в нашому організмі є клітини крові, які захищають наш організм - це клітини крові лімфоцити і лейкоцити. З ними ми познайомилися на попередньому уроці.

А сьогодні на уроці ми розширимо знання про захисні властивості організму і тема нашого уроку «Імунітет».

II. Актуалізація знань -5-7 хв.

Хлопці! Але перш ніж приступити до вивчення нового матеріалу нам необхідно перевірити, наскільки міцні ваші знання з питань теми: Кров і внутрішнє середовище організму.

1. Опитування учнів у дошки. Скласти схему внутрішнього середовища організму.

2 Одночасно з усним опитуванням здійснюється виборчий письмове опитування по темі у вигляді тесту (для мотивованих учнів з елементами завдань ДПА типу А, В, С)

. (6-7 чоловік отримують індивідуальні картки і чисті листочки).

3. Завдання для усного бліц - опитування: перевірка питань по слайдах.

1. Що таке внутрішнє середовище?

2. З яких компонентів складається внутрішнє середовище?

3. Як компоненти середовища пов'язані з поняттям гомеостазу?

4. Який склад крові?

5. Що таке плазма, якими властивостями вона володіє і навіщо потрібна в крові?

6. Що таке формені елементи?

7. Які формені елементи крові тобі відомі?

8. Назвіть основні ознаки характеристики і функції формених елементів.

9. Які формені елементи відповідають за захисну функцію крові?

10. Від чого залежить кількість лейкоцитів і лімфоцитів в крові людини?

Тестові завдання на картках для виборчого письмового опитування. (Прикладна програма)

III. Вивчення нового матеріалу -20 хв.

Показ Презентації «Імунітет. Механізм і види імунітету »(по ходу пояснення нового матеріалу)

1. Знайомство з новим, постановка проблеми:

Наш сьогоднішній урок присвячений одній з найбільш важливих проблем сучасної медицини - імунітету

Картки рефлексії видані з питанням що ви знаєте про імунітет.

(Запис теми в зошитах, демонстрація слайд № 1-4 з темою уроку).

Людина живе в оточенні різноманітних мікробів: бактерій, вірусів, грибків, найпростіших. Люди тривалий час не підозрювали про це, поки 320 років тому голландський мануфактурщиков Антоні ван Левенгук не створив перший мікроскоп, за допомогою якого він і виявив цілий світ маленьких організмів - мікроорганізмів, або мікробів. Серед мікробів є корисні і шкідливі для людини. Попадання хвороботворних мікробів в людський організм може привести до захворювання. Таке зараження називають інфекцією, а виникло захворювання - інфекційним. Те, що заразні хвороби викликаються бактеріями, довів французький вчений-хімік Луї Пастер, основоположник мікробіології. Проникнувши в організм людини, хвороботворні мікроби ушкоджують і руйнують клітини і тканини, використовуючи їх речовини для свого харчування і розмноження. Крім того, продукти їх життєдіяльності часто отруйні для організму людини (слайд №5).

Перебіг захворювання залежить не тільки від особливостей викликав його мікроорганізму, а й від стійкості до нього людини. При проникненні мікробів в організм людини виникає захисна реакція - сукупність біологічних реакцій, спрямованих на усунення будь-яких пошкоджень організму, в тому числі інфекції та її наслідків. Захворювання бувають загальні і місцеві (схема на дошці):

(Які потрапили в організм хвороботворні бактерії зустрілися із захисними силами організму).

Звідки взялися захисні властивості організму

Демонстрація слайд 6-7

Здатність організму захищати себе від хвороботворних мікроорганізмів і вірусів називається імунітетом.

Ще одне визначення: імунітет - це несприйнятливість організму до інфекційних і неінфекційних захворювань.

Як ви вважаєте чи є особлива захисна система в організмі людини?

відповіді учнів

Правильно, це імунна система.

Будь-яка система в тілі людини складається з органів. Які ж органи входять до складу імунної системи?

На це питання ви відповісте самі, заповнивши схему «Імунна система» текст підручника, доп матеріал.

Імунна система в неї входять:

червоний кістковий мозок;

тимус, або вилочкова (зобна) заліза,

первинний орган імунної системи;

лімфатичні вузли;

селезінка.

2. Клітинний і гуморальний імунітет

Ми з'ясували, які органи входять до складу імунної системи, але ще поки не знаємо, які види імунітету розрізняють. Відкрийте будь ласка стор.74, прочитайте другий і третій абзац (частково-пошуковий метод)

Закінчіть речення:

Імунітет, при якому знищення чужорідних тіл здійснюється клітинами, називається ... (клітинним)

Імунітет, при якому чужорідні тіла знищуються за допомогою хімічних речовин - антитіл - називається ... (гуморальним)

Клітинний імунітет був відкритий ... (Мечниковим)

Гуморальний імунітет був відкритий ... (Ерліхом) портрети

3. Фізкультхвилинка. 1мінута Вправа «Привіт сонця, привіт Землі»

4. Фізіологічна сутність імунітету (пояснення вчителя, демонстрація слайд, запис в зошит назв клітин)

Демонстрація слайд:

Як же все-таки організм відповідає на чужорідне вторгнення? Існують два основних типи імунних відповідей. Відповідь першого типу - клітинний, складається в освіті Т-лімфоцитів, які розпізнають тип чужорідного тіла і подають сигнали про тип «чужака» іншим клітинам - В-лімфоцитів і фагоцитам. Цей різновид Т-лімфоцитів отримала назву «хелпери». Інші Т-лімфоцити - «кілери» - самі можуть вбивати заражені мікробами клітини, атакуючи їх особливими речовинами - перфоріном. Як тільки Т-лімфоцити дали сигнал В-лімфоцитів, включається гуморальний відповідь - тобто вироблення потрібного антитіла проти знатимуть антигену. Так в результаті спільного і узгодженого дії В- і Т-клітин виникає високоспецифічний імунітет.

Але чи може людина своїм втручанням (в даному випадку позитивним) допомогти запобігти захворюванню або послабити його протягом?

Відповіді учнів.

5. Історія створення вакцин і щеплень.

1. Внесок Е. Дженнера в боротьбу з натуральною віспою (повідомлення учня)

Проблемне питання: Чи зміг Дженнер після вдалого щеплення пояснити механізм дії щеплення?

2. Внесок Л. Пастера в медицину. портрети

Стор.74 - 75. Сам. Робота з навч. книгою, бесіда з питань.

3. Які щеплення робили вам протягом життя? Ви коли-небудь цікавилися питанням, навіщо вам роблять щеплення? (Відповіді учнів)

6. Які види імунітету існують? (Схема) Види імунітету. заповнення опорної схеми. Використання С. 75-76 підручника, робота з дидактичним матеріалом (Додаток)

IV. Закріплення -5 хв.

Визначити, наскільки добре ви розібралися в сьогоднішньої теми уроку, нам допоможе невеликий тест по темі «Імунітет» по групах (тест для первинного контролю знань).

Виконання тесту. взаимопроверка

Які помилки ви допустили?

Оцінювання тестової роботи. Загальна оцінка результату роботи на уроці.

рефлексія:

Що Ви знаєте про імунітет? Що нового Ви дізналися про імунітет?

Заповнюється графа, що нового дізналися.

З якими труднощами ви зіткнулися сьогодні на уроці?

Чи відчували ви почуття дискомфорту на уроці?

Які побажання ви можете висловити однокласникам і вчителю?

V. Домашнє завдання: мети домашнього завдання, Диференційований підхід до учнів з різною навчальною мотивацією.

Завантажити презентацію до уроку біології «Імунітет».

Завантажити презентацію до уроку біології «Внутрішнє середовище організму».



Більш старі статті:

  • Конспект уроку з біології в 7 класі: Клас Плазуни. Різноманіття плазунів, їх роль в природі і практичне значення.

План конспект уроку з біології в 8 класі

Тема: «Імунологія на службі здоров'я»

мета: сформувати знання про механізм вироблення імунітету, видах імунітету, відмінності вакцини і щеплення, умовах переливанні крові, резус-фактор.

завдання:

Навчальні: познайомити учнів з наукою імунологією; визначити роль вакцин в профілактиці хвороб і лікувальних сироваток в їх попередженні та лікуванні; познайомити з класифікацією імунітету;

Розвиваючі: Продовжити розвивати навички самостійної роботи і роботи в групах; формувати вміння і навички систематизувати і узагальнювати отримані знання;

виховні: продовжувати виховувати в учнів прагнення збереження і зміцнення свого здоров'я; відповідальне ставлення до виконання завдань.

Тип уроку: комбінований

методи уроку: Проблемні, частково-пошукові, репродуктивні, творчі, словесні.

Форми організації навчальної діяльності: індивідуальна, групова, самостійна.

Універсальні навчальні дії:

Предметні результати навчання:

Знати значення імунології для вирішення проблеми збереження здоров'я людини;

Описувати застосування вакцин і сироваток;

Порівнювати імунітет: природний і штучний, пасивний і активний;

Відтворювати визначення понять « алергія », « алерген », « тканинна сумісність », « донор », « реципієнт »;

Знати групи крові людини і правила їх переливання; пояснювати механізм резус-конфлікту.

Метапредметние результати навчання:

Пізнавальні - використовувати для вирішення по-ставлених завдань різні джерела інформації, включаючи електронні; будувати логічний ланцюжок міркувань;

Регулятивні - контролювати й оцінювати результати власної діяльності, вносити корективи в їх виконання;

Комунікативні - повно і точно виражати свої думки, аргументувати власну точку зору, вступати в діалог і дискусію; ефективно працювати в парі і групі при вирішенні навчального завдання.

Особистісні результати навчання:

Усвідомлювати практичну цінність знань з ним-мунологіі;

Виявляти пізнавальний інтерес, спрямований на вивчення механізмів імунітету.

устаткування: комп'ютер, презентація "Імунологія на службі здоров'я", інструктивні карти учнів, підручник Біологія. Людина. Д.В.Колесов, Р.Д.Маш, і.Н.Беляев

Хід уроку:

I. Організаційний момент:

II.Актуалізація знань про імунітет і інфекційних захворюваннях.

Фронтальне опитування:

Назвіть захисні бар'єри організму.

Що таке імунітет?

Що значить неспецифічний імунітет?

Що таке антігени7

Вкажіть відмінність клітинного і гуморального імунітету.

Назвіть імунні системи.

Що таке СНІД?

Назвіть шляхи передачі ВІЛ-інфекції.

Перерахуйте інфекційні хвороби.

III / цілепокладання : "Хлопці, буквально вчора, ми записали в щоденники запис:« Буде проводитися вакцинація учнів нашої школи проти грипу ». Та й серед населення, теж проводитися вакцінація.Для чого нам потрібні щеплення?

Як ви дмает, яка у нас тема уроку?

IV . Вивчення нового матеріалу:

Слайд №1. Тема і мети уроку.

Історія винаходу вакцини.

Розповідь вчителя з демонстрацією презентації.

Чому в одних випадках застосовують вакцини, а в інших - сироватки? ?

Що необхідно враховувати при переливанні крові?

Що вивчає наука імунологія?

Щоб відповісти на ці питання ми з вами повинні попрацювати з § №19.

Працювати на уроці будемо як індивідуально, так і в групах.

Відкрийте §№19, візьміть інструктивні картки. (Додаються).

Прочитайте і виконайте завдання №1. (Індивідуальна робота).

Слайд №3 - Перевірте правильність виконання завдання. Можете виправити або доповнити.

Прочитайте завдання №2. (індивідуальна робота). Ознайомтеся з класифікацією імунітету, зверніть увагу, на чому вона грунтується.

Зверніть увагу на зв'язок даній класифікації з поняттями «вакцина» і «сироватка». (Все це пов'язано зі штучним імунітетом)

Перевіряється робота учнів по слайду №4.

Хлопці, зараз ви будете працювати в групах. Але спочатку, я хочу задати вам питання, на який постарайтеся відповісти після виконання отриманих завдань.

Слухайте уважно:

З донорської крові видаляють солі кальцію шляхом додавання речовин, що виводять ці солі в осад. Навіщо це роблять?

Робота по групах. (Завдання однакові, але можливо, що групи виберуть собі в якості домашнього завдання різний вигляд творчої роботи). Учням пропонується сісти за групами. Координатори, призначаються вчителем заздалегідь і вони самі формують групи.

Уважно прочитайте завдання №3. (Додається).

Учні знайомляться з поняттями «алергія» і причинами тканинної несумісності.

Групи отримують різні завдання.

Завдання №4 для группи№1. (Додається)

Завдання №5 для групи №2. (Додається)

Прочитайте завдання.

Зверніть увагу на правильність, точність виконання завдання.

результати на слайдах №5 і №6. Моделі імунології обговорюються фронтально і записуються в зошит.

Повернемося до питання, яке я вам задала перед виконанням завдання №3.

Якщо учні не зможуть відповісти на поставлене запитання, запропонувати їм згадати: що впливає на згортання крові?

слайд №7. Відповідь на питання: Донорську кров переливають людям, які цього потребують. В результаті видалення кальцію ця кров не згортається і її можна зберігати тривалий час.

V. Закріплення:

гра: "Хрестики нолики"

Групи вибирають або «Х» Або «О».

Питання для гри: 1. Що таке вакцина? 2. Назвіть спосіб придбання штучного пасивного імунітету. 3. Назвіть спосіб придбання природного активного імунітету. 4. Що таке алерген? 5. Речовина, що викликає імунну реакцію. 6. Процес пожирання чужорідної речовини. 7. Здатність організму позбавлятися від чужорідних тіл. 8. Людина, що віддає кров. 9. Він створив першу вакцину.

VI. рефлексія:Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці?

Як ви сьогодні вивчали матеріал, що вам сподобалося в роботі в групах?

Чим вам допомогли слайди

VII . Завдання додому: § №19.

Робота по групах. Завдання №3. Виконати творче завдання.

Спробуйте уявити поняття алергія і тканинна сумісність в будь-який із запропонованих форм:

  1. міні-твір;

    міні-казка або вірш;

    плакат і ін.

вибір. (додається)

VIII . Підведення підсумків уроку і виставлення оцінок.

Командна картка до уроку

Сергєєва Є.Г.

Учитель біології Iкатегоріі

МБОУ «СОШ№2 р Щигри Курської області»

Урок по темі: Імунологія на службі здоров'ю

Мета уроку:

Сформулювати поняття імунологія та визначити значення даної науки для збереження здоров'я людини.

Завдання уроку:

освітня:

Розкрити матеріал про захисні властивості організму.

Ознайомити учнів з видами імунітету, з поняттями «вакцина», «попереджувальна щеплення», «лікувальна сироватка», «антитіла».

виховні:

Продовжувати гігієнічний, фізичне виховання, переконуючи в необхідності здорового способу життя і користь профілактичних щеплень.

Виховувати дбайливе ставлення до свого здоров'я, здоров'я оточуючих.

Виховувати вміння працювати в колективі.

Розвиваючі:

Розвивати уміння встановлювати причинно-наслідкові зв'язки.

Розвивати пошуково-інформаційні вміння.

Забезпечувати розвиток пам'яті, уваги, мислення, мовлення.

Здійснювати всебічний розвиток особистості.

Розвивати навчально-організаційні вміння: організовувати себе на виконання поставленого завдання, здійснювати самоконтроль і самоаналіз навчальної діяльності.

устаткування: презентація, робочі карти навчаються.

Хід уроку:

I.Мотівація до навчальної діяльності

Доброго дня, шановні друзі! Ви всі прийшли сьогодні в школу. Ви посміхаєтеся, а це значить, що ви всі здорові. І ми можемо почати наш урок.

II. Актуалізація опорних знань.

(Дізнатися, чи є відсутні, якщо є уточнити прічіну- хвороба)

Я не випадково сьогодні звернула увагу на ваше здоров'я.

Постановка проблеми:Як ви думаєте, чому перебуваючи в однакових умовах одні хворіють, а інші ні? (Імунітет)

А як видумаєте, чому сьогодні ми заговорили саме про це?

(Будемо говорити про способи боротьби з інфекціями)

Тема: Імунологія на службі здоров'ю.

(Записують тему в робочу карту учня)

III.Целеполаганіе:

Отже, давайте спробуємо визначити, що таке імунологія?

(В робочу карту уроку записують)

Імунологія - наука про імунітет

Як ви думаєте, що вона вивчає?

Саме це нам і належить з'ясувати сьогодні на уроці.

Мета уроку : Дізнатися, що вивчає імунологія, які її цілі і завдання;

дізнатися, що таке вакцина, сироватка, алергени, резус-фактор, групи крові;

познайомитися з внеском вчених у розвиток імунології;

скласти схему переливання крові, схему «види імунітету»,

З'ясувати значення резус-фактора і причину резус конфлікту.

IV. Відкриття нового знання(Робота з презентацією)

учитель: В даний час існує багато профілактичних і лікувальних медичних установ, які допомагають нам боротися з інфекційними хворобами. Нам безкоштовно роблять щеплення. Але були й інші часи, коли ще не знали про щеплення.

Ось подивіться на екран (фрагмент з к / ф «Казка мандрів» - Чума в місті)

учитель: Саме так виглядали міста в 14 веке.Как ви думаєте, чому я показала вам цей фрагмент? І про що в ньому йдеться? (Люди вмирали від невідомих хвороб і не знали як з ними боротися)

Вам було дано індивідуальні завдання і завдання перше було: Знайти історичні факти поширення страшних інфекцій

Історична довідка.

учитель: Вчені всього світу поставили перед собою завдання. У що б то не стало знайти причину цих страшних хвороб. І другий учень отримав завдання дізнатися, як вчені вирішували цю складну задачу.

Англійський учений Едуард Дженнер (1749-1823) зауважив, що жінки, які доїли віспяних корів, переносили цю хворобу в легкій формі. Дженнер взяв рідина з віспяних бульбашок жінки, що хворіла коров'ячою віспою і переніс її на подряпати шкіру хлопчика. Через деякий час він заразив хлопчика натуральною віспою, але хлопчик не захворів. Дженнер прийшов до висновку, що в організмі хлопчика утворюються антитіла, що нейтралізують вірус чорної віспи.

вакцинація

Учитель: Дякую хлопці. Так чому сьогодні на землі немає епідемії віспи, чуми? (Навчилися з ними боротися)

А як з ними борються? (Щеплення, вакцини)

Завдання. Знайдіть в підручнику визначення, що таке вакцина?

І спробуємо визначити, що таке вакцинація?

(Вакціна- ослаблений вірус бактерій, вакцінація- введення вакцини)

Запишіть ці поняття в вашу робочу карту.

учитель: -А для чого поводять вакцинацію? (Виробляють імунітет)

А, що ж робити, якщо вірус вже потрапив в організм і почав свою руйнівну дію? (Вводять лікувальні сироватки)

Що це таке? Знайдіть визначення в підручнику і давайте разом запишемо його в технологічну карту.

(сироватка - готові антитіла)

ПР: Так чим відрізняються ці два поняття?

При введенні вакцини, організм людини самостійно виробляє антитіла.

При введенні лікувальної сироватки організм отримує антитіла в готовому вигляді. Лікувальна сироватка це препарат готових антитіл.

А тепер погляньте на екран. Використовуючи текст підручника і схему на дошці, спробуйте розповісти, як готують препарат антидифтерійної сироватки.

(Розповідають про приготування сироватки)

учитель: Ми говоримо про імунології. А яке відношення до імунітету мають поняття вакцина і сироватка.

(Вони сприяють виробленню штучного імунітету, тільки вакцина відповідає за активний позов імунітет, а сироватка за пасивний)

учитель: А, що таке імунітет, і які ще види імунітету ви знаєте?

В робочому листі заповніть кластер «види імунітету». Одна людина зробить це у дошки. (Працює з інтерактивною дошкою)

імунітет

природний Штучний

Видовий спадковий активний пасивний

набутий

активний пасивний

(Пояснити кожен вид)

учитель: Чи потрібно робити щеплення? (Обґрунтуйте відповідь)

Як ви думаєте, кожній людині можна зробити щеплення?

(Немає, т. К. У деяких виникає алергія)

А, що таке алергія? У нас було ще одне індивідуальне завдання, з'ясувати, що таке алергія.

алергія

алергенної навантаження на людину.

учитель: Ну а зараз, щоб у нас свами не виникло алергії на школу, трохи відпочинемо.

Физкультминутка.

В школу вранці ми йдемо,

І портфель з собою несемо.

Подивимося на всі боки,

Чи не чхає чи хто там.

Щоб алергії уникнути

Станом пил ми витирати.

І на партах, на шафах

(Піднімемося на носках)

На підлозі ми пил протрём

І вчитися ми почнемо.

учитель: А ка ви думаєте, чи існують такі захворювання проти яких немає імунітету? (Грип, СНІД)

І ось одне із завдань сучасної імунології шукати способи боротьби з такими серйозними захворюваннями.

Але це не єдина проблема науки на сьогоднішній день. Зараз ми з вами поговоримо ще про одну проблему, яку доводиться вирішувати іммунологам.Чтоби визначити проблему потрібно виконати завдання на ваших столах. І зараз ви будете працювати в групах.

1группа

2 група

учитель: Але це відомо сьогодні, а як дізналися про існування груп крові? У нас є ще одна історична довідка.

4.Немного історії

3 група

Прочитайте статтю «Переливання крові» і дайте відповідь на наступні питання.

4 група

учитель: Давайте знову повернемося до ваших робочим картам і складемо схему переливання крові. (Одна людина у дошки)

II III

Чудово.

V. Первинне закріплення знання

Давайте разом сформулюємо висновки по сьогоднішнього уроку. А для цього в ваших робочих картах є завдання, де потрібно вибрати правильні твердження. Ці твердження і будуть висновком по сьогоднішнього уроку.

1. Імунологія - це наука про імунітет

2. Переможені багато хвороб

3. Створені вакцини проти багатьох захворювань

4. Розроблено лікувальні сироватки

5. Розроблено способи лікування плоскостопості

6. Розроблено методи пересадки органів

7. Вивчено скелет людини

8. Розроблено методику переливання крові

9. Анатомія наука про будову організму людини

10. Розроблено лікарські препарати від алергії

11. Дія прямих і зворотних зв'язків в нервовій системі

VI. Домашнє завдання

§ 19.повт. §§ 17-19

VII. рефлексія

учні піднімаютьбілу картку, якщо згодні з твердженням,червону - якщо не згодні.

1. Першу вакцину створив Луї Пастер.

2. Хворій людині потрібно вводити вакцину.

3. Людина з I групою крові є універсальним донором.

4. Людина з III групою крові є універсальним реципієнтом.

5. Людина може захворіти чумою собак.

6. Я добре засвоїв матеріал.

7. Я обов'язково зроблю щеплення від грипу.

8.Я відмінно попрацював на уроці.

Учитель: Дякую вам за відмінну плідну роботу на уроці. Я бажаю вам не хворіти, берегти своє здоров'я. Урок закінчено. До зустрічі.

Попередній перегляд:

1группа

Прочитайте статтю «Тканинна сумісність» і дайте відповідь на наступні питання.

1. У м Кейптауні (ПАР) в 1967 р зробили пересадку серця. Операція пройшла успішно, але пацієнт прожив всего18 днів. Як ви думаєте, чому це сталося?

2. Які завдання повинні вирішити хірурги, які займаються трансплантацією тканин та органів?

2 група

Прочитайте статтю «Переливання крові» і дайте відповідь на наступні питання.

1.Папа римський Інокентій VIII, пригнічений старістю, наказав влити собі кров від трьох юнаків, однак це стало причиною його загибелі. Чому?

2. Скільки існує груп крові?

3 група

Прочитайте статтю «Переливання крові» і дайте відповідь на наступні питання.

1.Як називаються люди, що дають кров і отримують її? Чому люди з I групою крові довгий час вважалися універсальними донорами. А люди з IV группой- універсальними реципієнтами?

2. які правила переливання існують сьогодні? Для чого на шевронах військових вказують групу крові?

4 група

Прочитайте статтю «Резус-фактор» і дайте відповідь на наступні питання.

1. Що ще потрібно знати для успішного переливання крові? Який білок міститься в еритроцитах? На які групи ділять людей в зв'язку з цим білком?

2. Чому майбутнім батькам необхідно знати резус-фактори один одного?

Попередній перегляд:

Історична довідка.

Глибокий слід в історії людства залишили епідемії чуми, холери, віспи. У 4 столітті в Візантійської імперії чума тривала 50 років і забрала 100млн. людина. Від чуми в 14 столітті в Європі загинула чверть населення 10 млн чоловік. Чуму називали чорною смертю. Її епідемії виробляли трагічне спустошення.

У 18 столітті в Західній Європі щорічно від віспи вмирало 400тис чоловік. Нею заболевало2 \\ 3 народжених, з восьми троє вмирало. Особливою прикметою тоді вважалося: «Знаків віспи не має». Люди з гладкою шкірою, без віспяних рубців, зустрічалися рідко.

На початку 19 століття з розвитком світової торгівлі стала поширюватися холера. Зареєстровано 6 епідемій холери. До Росії її завезли з караванами з Іраку і Афганістану, а пізніше із західної Європи. У Росії до 1917 р. За 59 «холерних» років захворіло 5,6 млн. Чоловік і майже половина з них загинула.

Епідемія грипу під назвою «іспанка» в 1918-1919 роках забрала життя сотень тисяч людей.

Історія розвитку імунології.

Коріння цієї науки лежать в далекій давнині, так за 1000 років до нашої ери китайські та індійські лікарі знали про те, що людина, якій щеплено речовина з струпьев людей, які перехворіли на віспу, при подальшому зараженні легше переносять цю хворобу. Китайці, бажаючи запобігти віспу втягували в ніс, на зразок тютюну, висушені і подрібнені скоринки віспяних хворих. Цей метод був названий - варіоляціі.

У 1762р. Англійська медик Дімсдал за варіоляціі, яку він зробив імператриці ЕкатерінеII і спадкоємцю престолу, був нагороджений 10 тис. Фунтів стерлінгів, йому був подарований портрет імператриці, присвоєно титул барона, чин статського радника і звання лейб-медика, а так само встановлена \u200b\u200bпенсія 500 фунтів в рік. Але це не вирішувало проблеми.

Англійський учений Едуард Дженнер (1749-1823) зауважив, що жінки, які доїли віспяних корів, переносили цю хворобу в легкій формі. Дженнер взяв рідина з віспяних бульбашок жінки, що хворіла коров'ячою віспою і переніс її на подряпати шкіру хлопчика. Через деякий час він заразив хлопчика натуральною віспою, але хлопчик не захворів. Дженнер прийшов до висновку, що в організмі хлопчика утворюються антитіла, що нейтралізують вірус чорної віспи.

14 травня 1796р Е. Дженнер показав, що щеплення людям збудника коров'ячої віспи оберігають їх від зараження віспою людської. Цей метод отримав назвувакцинація (То лат. «Вакка» - корова) і завдяки йому в світі з 1979р. Чи не зареєстровано жодного випадку віспи.

Продовжив справу Дженнера французький мікробіолог Луї Пастер (1822-1895) Він перший зрозумів, що збудниками інфекційних хвороб є мікроби, і звернув увагу на те, що після перенесення хвороби людина як правило, не хворіє. Пастер припустив: якщо вдасться послабити мікроорганізми настільки, щоб вони могли викликати захворювання людини лише в легкій формі, то людина, котрий переніс таку хворобу, виявиться захищеним від мікробів, що викликають той же натуральне захворювання. Досліди підтвердили цю думку і були створені вакцини. Пастер розробив метод вакцинації. 6 липня 1885р назавжди увійшов в історію науки. Саме в цей день розробленої Л. Пастером вакциною проти сказу була щеплена хлопчик Жозеф Мейстер, покусаний скаженою собакою. Ця людина вперше отримав 13 ін'єкцій вакцини і вижив.

Великий внесок у розвиток імунології вніс російський вчений І.І. Мечнііков. Розробив фагоцитарную теорію імунітету. Про яку ми вже вели мову на попередньому уроці.

алергія

Алергія - це підвищена чутливість організму до деяких факторів довкілля (Продуктів харчування, пахучих речовин, хімічних препаратів, пилу, пилку). Речовина, що викликає алергію називається алергеном.

Алергеном може бути: кімнатний пил, квітковий пилок, пральні порошки, Антибіотики, шерсть собаки чи кішки, корм для риб, рослини, продукти харчування, тополиний пух, викиди міських і сільських підприємств.

Що потрапив в організм алерген викликає імунну реакцію, при цьому виділяються речовини, що ушкоджують клітини. Виникає почервоніння, свербіж та інші ознаки подразнення. Наприклад, подразнення слизової порожнини носа веде до нежиті і чхання. Подразнення слизової бронхів до кашлю і посиленого виділення мокротиння.

Протягом останніх десятиліть XX століття характеризуються значним зростанням частоти алергічних захворювань. Поширеність алергії нагадує епідемію, за останні 20 років вона збільшилася в 3-4 рази і охоплює в різних країнах світу від 10 до 30% населення, причому захворювання часто протікає у важкій, незвичайній формі. Це пов'язано з посиленнямалергенної навантаження на людину.

Погіршується екологічна ситуація, нераціональне харчування, зайва лікарська терапія, безконтрольне використання антибіотиків, стресові навантаження, малорухливий спосіб життя, зміни в кліматі ... Все це підвищує схильність організму людини впливу алергенів - навіть тих, які існували завжди.

І якщо XX століття було століттям серцево-судинних захворювань, то XXI за прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров'я стане століттям алергії.

Трохи історії

З незапам'ятних часів люди знали, що кров є носієм життя. Древня людина, Будучи мисливцем, воїном, спостерігав, як у міру втрати крові згасає життя поваленого їм людини або тварини. Вважалося, що за допомогою свіжої крові можна вилікувати або омолодити людини. У Стародавньому Римі змученому людям, людям похилого віку давали пити кров вмираючих гладіаторів.

Перше в історії медицини успішне переливання крові було здійснено в 1667 році у Франції Жак-Батистом Дені і хірургом Ефферезом. Шістнадцятирічному юнакові було перелито 250 мл крові ягняти. Переливання виявилося успішним, хворий одужав.

У XVII столітті в Європі було зроблено близько 20 подібних переливань крові, багато виявилися невдалими. Владою і церквою переливання крові від тварини людині було заборонено.

Перше переливання крові людині від людини здійснив англійський професор акушерства і гінекології Дж. Бланделл (1819). Він справив переливання крові породіллі, вмирала від крововтрати. Але не всі переливання крові закінчувалися одужанням, багато хворих гинули з незрозумілих для лікарів причин. Медицина впритул підійшла до з'ясування причин несумісності людської крові.

Найбільше відкриття в цій галузі зробив австрійський вчений Карл Ландштейнер. Експериментальні дослідження 1900-1907 рр. дозволили виявити групи крові людини, після чого з'явилася можливість уникнути смертельних ускладнень, пов'язаних з переливанням несумісної крові.

В результаті численних дослідів з кров'ю in vitro (у пробірках) і оцінки можливих комбінацій К. Ландштейнер встановив, що всіх людей в залежності від властивостей крові можна розділити на три групи. Трохи пізніше (1906) чеський учений Ян Янський виділив четверту групу крові і дав всім групам позначення, що існують і в даний час. Слід зауважити, що Ян Янський був психіатром і своє відкриття зробив при вивченні крові психічних хворих, вважаючи, що причина психічних захворювань криється у властивостях крові.

У 1930 р за відкриття груп крові К. Ландштнейнеру була вручена Нобелівська премія.

У 1940 р К. Ландштейнер і Олександр Вінер виявили в крові ще один білок резус-фактор. У 15% людей немає цього білка.

Попередній перегляд:

Дата _______________________

Тема _____________________________________________________________________

Блаженство тіла полягає в здоров'ї, а блаженство розуму - у знанні.

Фалес з Мілета.

Іммунологія- це ________________________________________________

Вакцина-це ______________________________________________________

Вакцинація-це ___________________________________________________

Сироватка-це ________________________________________________________________

ознаки порівняння

вакцина

сироватка

Що містить?

Як організм отримує антитіла?

Як швидко розвивається імунітет?

Для чого застосовують?

Алергія - це ___________________________________________________________________

Схема переливання крові

II III

завдання (Виберіть правильні твердження)

1. Імунологія - це наука про імунітет

2.Побеждени багато хвороб

3.Создани вакцини проти багатьох захворювань

4.Разработать лікувальні сироватки

5. Розробити способи лікування плоскостопості

6.Разработать методи пересадки органів

7.Ізучен скелет людини

8.Разработана методика переливання крові

9.Анатомія наука про будову організму людини

10.Разработани лікарські препарати від алергії

11.Действіе прямих і зворотних зв'язків в нервовій системі

Прочитайте, що у вас вийшло-це будуть висновки з уроку

Домашнє завдання:§ 19, повторити §§ 17-19


Тема уроку «Імунітет»

Дидактична мета: створити умови для усвідомлення і осмислення блоку нової. навчальної інформації засобами критичного мислення.

Мета уроку:

освітня:

Сформувати поняття імунітет;

Ознайомити учнів з видами імунітету;

З захисними властивостями організму

виховні:

Продовжувати гігієнічний, фізичне виховання, доводячи небезпека шкідливих звичок і переконуючи в необхідності здорового способу життя і користь профілактичних щеплень.

Виховувати дбайливе ставлення до свого здоров'я, здоров'я оточуючих;

Розвиваючі:

Розвивати уміння встановлювати причинно-наслідкові зв'язки;

Формувати вміння самостійно працювати з текстом підручника, додатковою літературою;

Забезпечувати розвиток пам'яті, уваги, мислення, мови;

Здійснювати всебічний розвиток особистості.

Тип уроку: комбінований

Узагальнення і систематизація знань;

Вивчення нового матеріалу.

Методи навчання:

Частково-пошуковий;

Репродуктивний.

Форми організації пізнавальної діяльності:

індивідуальна;

групова;

Фронтальна.

I. Організаційний момент

II. Перевірка знань з теми: «Внутрішнє середовище організму. Кров (еритроцити, лейкоцити, тромбоцити), їх будова і функції »

1.Інструктаж вчителя з виконання роботи

Для того щоб перевірити ваші знання з пройденої теми я пропоную вам виконати невеликий біологічний диктант.

Мета диктанту: систематизація, узагальнення, коригування отриманих знань за темами «Внутрішнє середовище організму», «Кров (еритроцити, лейкоцити, тромбоцити), їх будова і функції»

Вам пропонуються тестові завдання на картках за варіантами: Варіант 1. Варіант 2. (картки)

2. Виконання роботи (учні виконують завдання, а потім в парах здійснюють взаємоперевірку, ключ відповідей учитель відкриває на інтерактивній дошці після обміну роботами)

Коди відповідей:

Варіант №1 I. 1а, 2б, 3а, 4в П. 16, З г, 5д.

Варіант 2. I. 16, 2в, 36, 4а. П. 2а, 4в, 5д.

Норма оцінок:

7 правильних відповідей - «5»;

5-6 - «4»;

3-4 - «3»;

Менше 3 - незалік.

3.Проверка результатів біологічного диктанту

4.Релаксаціонная пауза

Сядьте зручно на стілець, відкиньтеся на спинку стільця, плечі розпряміть, ноги поставте на підлогу, розслабтеся, закрийте очі. Послухайте свій організм. (Звучить легка музика)

II.Ізученіе нового матеріалу

I Стадія. виклик

Історична довідка. (Розповідь вчителя, презентація)

У літописах середніх віків описані страшні картини свирепствования

Чуми. Вона проникала всюди міста і селища вимирали, на вулицях можна

Бачити тільки могильників. Чума відома з глибокої давнини. У VI столітті

У Візантійській

Імперії чума тривала 50 років і забрала 100 млн.осіб. У столітті в

Європі загинула чверть

Населення - 10 млн. Чоловік. Не менш небезпечна була і віспа. Від неї загинуло

Ще більше людей ніж від чуми. У XVIII в Західній Європі щорічно

Від віспи вмирало 400 тисяч чоловік. Люди з гладкою шкірою, безоспенних

Рубцов зустрічалося

Рідко. Давно було помічено, що працівники ферм, які мали справу з живо ми, болевшими коров'ячої віспою, ніколи не хворіли натуральною віспою.

Ці спостереження дозволили англійському лікарю Едуаоду Дженнеру в 1776 г.предложіть спосіб попередження захворювання натуральною віспою. Він брав трохи рідини з віспяних бульбашок на коров'ячому вимені і втирав в подряпину на шкірі людини. Заражена людина хворів віспою в легкій формі. Щеплені таким способом люди ніколи не його механізмів

Захворювали віспою. Широке практичне застосування оспопрививания застосовувалося

Без розуміння його механізмів аж до робіт видатного французького вченого Луї Пастера.

У 1881р. Він вивчив дії збудника курячої холери зазвичай викликає 100% загибель, залишалися живі. Луї Пастер зробив висновок,

Що ослаблені збудники хвороби, будучи введені в організм, викликають

У ньому здатність чинити опір проти даного захворювання. Культуру ослаблених збудників він назвав - вакциною.

Як же називається ця здатність чинити опір даному захворюванню?

Імунітет (Діти думають і виходять на тему уроку «Імунітет»)

Діти уважно слухають. Підручники закриті.

2.Запісь теми уроку «Імунітет»

2.1.Індівідуальная робота

«Переплутані логічні ланцюжки» (слайд)

Прочитайте твердження. Якщо ви згодні з даними твердженнями, поставте «+», не згодні «-», сумніваєтеся «?»

1.Фізіологіческіе сутність імунітету визначають еритроцити.

2.Антітела - це особливі речовини, які з'єднуються з бактеріями і роблять їх беззахисними проти фагоцитів.

3.Коклюш, грип, кір - вірусні захворювання.

4.Іммунітет - це захворювання, викликане проникненням в організм хвороботворних мікробів і вірусів, а так же сторонніх тіл і речовин.

II.Осмисленіе. (Відстеження учнями власного розуміння матеріалу.)

Завдання: Прочитайте текст підручника з 136-137 і з'ясуйте, чи правильні ваші думки, навпаки тих пропозицій, які відображають суть, якого ні будь, з 4 тверджень відзначте номер твердження, що підтверджує або спростовує ці поняття.

1. Робота учнів з текстом підручника. Читання тексту підручника на сторінці 136 -137

2. Робота з логічними ланцюжками

Бесіда з прочитаного тексту (вчитель на дошці робить поправки, ставить «+», «-»)

III. Рефлексія - систематизація знань (привласнення знань)

Робота з логічними ланцюжками

1. Індивідуальна робота

Прочитайте твердження. Якщо ви згодні з даними твердженнями, поставте «+», не згодні «-», сумніваєтеся «?»

1. Лікувальну сироватку готують з крові тваринного або крові людини, яка перехворіла захворюванням.

2. Імунітет, придбаної після щеплення, називають природним.

3. Імунна система людини може бути уражена вірусом СНІД, в результаті чого людина може загинути від будь-якої інфекції.

4. Після ряду перенесених захворювань люди набувають штучний імунітет.

2. Робота в парах (обговорення даного питання з сусідом по парті - приходять до єдиної думки)

3.Фронтальная бесіда по виконану роботу. Робота з твердженнями.

(Учитель читає твердження і ставить знаки «-», «+», «?» На дошці проти кожного твердження на думки учнів, піднімають руку)

4.Чтеніе тексту.

5. Робота з логічними ланцюжками

6.Беседа з прочитаного тексту (вчитель на дошці робить поправки, ставить «+», «-»)

7.Робота зі слайдом «Види іммунітета- розповідь вчителя.

5.Закрепленіе. Робота з підручником »

Завдання: знайдіть в підручнику на с 137 інформацію про різновиди імунітету і дайте їм визначення.

6.Беседа

Які види імунітету існують?

(В ході бесіди в зошиті заповнюють схему «Види імунітету»

імунітет

природний Штучний

Природжений придбаний активний пасивний

Природний імунітет, який виробляється в результаті перенесених хвороб (придбаний) або передається дітям від батьків у спадок (вроджений).

Штучний (придбаний) імунітет, який купується в результаті введення або вакцин - культур ослаблених мікробів. Це активний штучний імунітет. Або введення лікувальних сироваток - крові перехворілих людей або тварин. Це пасивний штучний імунітет

Що таке вакцина?

Що таке сироватка?

Відповідають на питання і формулюють висновок:

Вакцина - культура ослаблених мікробів.

Сироватка - рідка частина крові безформених елементів і фібрину перехворіли людей або тварин,

(Записують в зошит)

7.Самостоятельная работа.Заполненіе таблиці

«Двухчастную щоденник»

Що дізналися на уроці Мені не зрозуміло (вимагає повторення)

8.Беседа по таблиці

III. Підсумок уроку:

IVОценка знань VI.Домашнее завдання: стаття «Як наш організм захищається від інфекцій» з 136-137, 141 «Спід».

Спасибі всім за роботу на уроці. І в

Наприкінці мені хотілося б дізнатися, з яким настроєм ви йдете з уроку. У вас на столах 3 картки.

Якщо ви задоволені собою на уроці і вам сьогодні вдалося все зробити, що ви планували, ви вибираєте відповідну картку (одну з трьох)

додаток №1

ВАРІАНТ №1

Мета роботи: учні закріплюють нові знання і перебудовують свої уявлення, щоб включити нові поняття

I. Які твердження вірні?

1. Внутрішнє середовище організму людини - це: а) тканинна рідина, кров, лімфа

Б) кров і тканинна рідина в) кров і лімфа 2. Плазма крові - це:

А) особливий тип сполучної тканини;

Б) міжклітинний речовина.

3. еритроцити це:

А) без'ядерні дрібні червоні клітини двояковогнутой форми; б) ядерні дрібні безбарвні клітини двояковогнутой форми.в) дрібні ядерні

4. Лейкоцити - це:

А) дрібні без'ядерні безбарвні клітини непостійній форми;

Б) великі без'ядерні безбарвні клітини непостійній форми;

В) безбарвні клітини непостійній форми.

II. Установіть відповідність між поняттями і твердженнями (1. 3, 5.)

Поняття: Твердження:

Проникненню в організм хвороботворних організмів,

2. Згортання Б. Процес поглинання і перетравлення лейкоцитами

Крові. мікробів та інших чужорідних речовин.

5. Тромб. Д. Нитки фібрину, що утворюють густу мережу - згусток крові,

Закриває рану.

ВАРІАНТ №2 Додаток №1

I. Які твердження вірні?

1. Лімфа - це: а) прозора рідина, в якій немає еритроцитів і лімфоцитів, більше білків, ніж в крові, багато тромбоцитів;

Б) прозора рідина, в якій немає еритроцитів і тромбоцитів менше білків, ніж

У крові, але багато лімфоцитів;

В) прозора рідина, в якій немає еритроцитів і тромбоцитів, більше білків, ніж

У крові, по менше лімфоцитів;

2. Кров - це:

А) проміжна внутрішнє середовище, що знаходиться в судинах, що стикається безпосередньо з клітинами, що підтримує сталість складу тканинної рідини;

Б) проміжна внутрішнє середовище, що знаходиться поза судинами, що стикається безпосередньо з клітинами, що підтримує сталість складу тканинної рідини;

В) проміжна внутрішнє середовище, що знаходиться в судинах, безпосередньо не стикається з клітинами, що підтримує сталість складу тканинної рідини. Особливий вид сполучної тканини.

3. У 1мм3 крові міститься: а) 5,5 - 7 млн. Еритроцитів б) 4,5 - 5,5 млн. Еритроцитів в) 450 - 550 тис. Еритроцитів;

4.Тромбоціти - це:

А) невеликі без'ядерні кров'яні пластинки, які утворюються в червоному кістковому мозку;

Б) невеликі ядерні кров'яні пластинки, які утворюються в червоному кістковому мозку;

В) великі ядерні кров'яні пластинки, які утворюються в червоному кістковому мозку.

II. Установіть відповідність між поняттями і твердженнями (2,4,5.)

Поняття: Твердження:

1. Фагоцитоз. А. Захисна реакція організму, що перешкоджає втрати крові і

Проникненню в організм хвороботворних організмів.

2. Згортання Б. Процес поглинання і перетравлення лейкоцитами мікробів

Крові. та інших чужорідних речовин.

3. Фібриноген. В. Нерозчинний білок.

4. Фібрин. Г. Розчинна білок плазми.

5. Тромб. Д. Нитки фібрину, що утворюють густу мережу - згусток крові,

Закриває рану.


"Імунітет. Інфекційні захворювання. Попереджувальні щеплення"

Дімітріенко Наталія Геннадіївна, вчитель біології МОУ СЗШ №5

завдання:

освітні: Формування нових анатомічних понять: імунітет, інфекційні захворювання, лікувальні сироватки, вакцина, попереджувальні щеплення .

Розвиваючі:формування вміння самостійно працювати з текстом підручника, додатковою літературою, а також розвиток умінь порівнювати і узагальнювати; розвиток розумових здібностей учнів, логічного мислення;


виховні:
формування діалектико-матеріалістичного світогляду; Виховання санітарно-гігієнічних навичок, звички до здорового способу життя.

цілі:

    Поглибити знання учнів про те, що таке імунітет, види імунітету, інфекційні захворювання, лікувальні сироватки, вакцина, попереджувальні щеплення.

    Формувати вміння: самостійно працювати з текстом підручника, додатковою літературою; отримувати від неї потрібну інформацію; логічно мислити і оформляти результати розумових операцій в усній і письмовій формі.

устаткування: комп'ютер, мультимедійний проектор, презентація з використанням інтерактивної дошки "Імунітет. Види імунітету ".

Хід уроку

  1. Організаційний момент.

Привіт, хлопці, сідайте. Я рада бачити вас здоровими. І дуже сподіваюся, що наш урок буде вам корисний для збереження і зміцнення вашого здоров'я в майбутньому.

  1. Актуалізація понять.

В результаті всіх воєн 20 століття на Землі в цілому загинуло 111 млн. Чоловік, з них приблизно 1.1 млн. Чоловік щорічно. Рівень смертності від хвороб в 14 разів вище. Наприклад, щорічно тільки від інфекційних захворювань, викликаних патогенними мікроорганізмами, вмирають близько 2.3 млн. Чоловік.

СНІД, грип, чума, туберкульоз, віспа, малярія, гепатит і т.д.

Але чому навіть в страшні епідемії одні люди хворіють, а інші ні?

Епіграф уроку:

Людину оточують катаклізми - численні мікроорганізми:

Віруси, бактерії, мікроби, але ж людина не сором'язлива.

У нього є захист ...

Як ви думаєте, вивченням якої теми ми займемося сьогодні? (Будемо вивчати захисні властивості організму)

Захист організму називаютьімунітетом . Давайте сформулюємо завдання уроку (учні формулюють, учитель вивішує на дошці тему уроку, завдання і план).

Для кращого засвоєння нового матеріалу давайте повторимо основні поняття теми минулого уроку. Нагадайте, що ми вивчали на минулому уроці? (Кров, будова і функції)

  1. Вибрати зі списку поняття, що відповідають особливостям будови клітин крові: еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів (робота з інтерактивною дошкою). Див. Додаток 1.

  2. Вибрати зі списку поняття, що відповідають повноваженням клітин крові: еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів (робота з інтерактивною дошкою). Див. Додаток 1.

  3. Вставити в текст пропущені терміни (робота з інтерактивною дошкою). Див. Додаток 2.

  4. Робота з електронним мікроскопом (наприклад, препарат якої тканини вам дано для перегляду, назвіть особливості будови цієї тканини і виконувані функції). Див. Додаток 3.

  1. Вивчення нового матеріалу.

  1. Що ж таке імунітет?

Давайте звернемося до словників і знайдемо визначення терміна «імунітет» (учні зачитують)

Звернемося до слайдів презентації:

Імунітет - здатність організму захищати себе від хвороботворних бактерій і вірусів, а також від сторонніх предметів і речовин.

Справляється з цим завданням імунна система.

Імунна система об'єднує органи і тканини, що забезпечують захист організму від генетично чужорідних клітин або речовин, що надходять ззовні або що утворюються в організмі.

Давайте розглянемо органи імунної системи:

центральні органи (Червоний кістковий мозок, тимус)

периферичні органи (Лімфатичні вузли, мигдалини, селезінка)

Роль клітин - захисників проти чужорідних тіл виконують клітини крові-лейкоцити. Повторимо види лейкоцитів (див. Слайд презентації)

2. Фізіологічний механізм імунітету

Який фізіологічний механізм імунітету ?

Самостійна робота з підручником по групах.

1 група виділяє нові основні поняття теми.

2 група готує повідомлення про відкриття Мечникова І.І.

3 група складає розповідь про захисні механізми організму

4 група закінчує схему на інтерактивній дошці.

Перевіряємо роботу груп:

1 група - терміни: імунітет, лейкоцити, лімфоцити, фагоцити, антитіла, В і Т лейкоцити, Мечников, фагоцитоз.

3 група - повідомлення про механізми імунітету:

За будовою і виконуваних функцій лейкоцити поділяються на лімфоцити і фагоцити. У крові існує дві групи лімфоцитів: В- і Т-клітини. В-клітини утворюють особливі речовини, які, з'єднуючись з бактеріями, роблять їх беззахисними проти фагоцитів. Т-клітини самі знаходять хвороботворні бактерії або клітини, уражені вірусом. Вступаючи з ними в контакт, вони виділяють особливі речовини, що викликають загибель бактерій або вірусів. Ці особливі речовини називаються антитіламиі мають білкову природу.

Процес поглинання і перетравлення лейкоцитами мікробів і чужорідних речовин називається фагоцитозу, а клітини, його здійснюють це фагоцити. Процес був вперше відкритий великим російським вченим І.І.Мечниковим.

2 група: Повідомлення про Мечникова І.І.

Великий російський вчений Ілля Ілліч Мечников своє відкриття зробив, вивчаючи морських безхребетних в Італії. Він звернув увагу, що у них в перетравленні їжі у цих тварин беруть участь рухливі клітини, схожі на амеб. Ввівши в тіло морської зірки шип від троянди, він спостерігав, як скалку оточують рухливі клітини, намагаючись знищити цей шип. Ці клітини Мечников назвав фагоцитами, Що означає пожирателями, а процес фагоцитозу. У вищих ссавців і людини теж існують подібні клітини.

4 група: Закінчити схему на інтерактивній дошці. Див. Додаток 4.

ЛЕЙКОЦИТИ

ЛІМФОЦИТИ

фагоцити

В - клітини Т - клітини

Антитіла Особливі речовин

з'єднуються викликають загибель

з бактеріями бактерій і вірусів фагоцитозу

і роблять їх

беззахисними

проти

фагоцитів

Фагоцитоз і вироблення антитіл - єдиний захисний механізм, названий імунітетом.

    види імунітету.

Які види імунітету існують?

імунітет буває природнийі штучний.

Робота по групах з текстом підручника на стор. 122

1 група пояснює природний імунітет

2 група штучний імунітет

3 група визначає групи природного імунітету

4 група визначає особливості штучного імунітету.

Відкривається схема на інтерактивній дошці. Див. Додаток 5.

Природний вроджений імунітет -це несприйнятливість до багатьох хвороб, дана людині від народження. Наприклад, люди не хворіють на чуму тварин.

Природний набутий імунітетвиробляється в результаті перенесених хвороб. Наприклад, перехворівши на кашлюк, кір, вітряну віспу, люди, як правило, не хворіють цими хворобами повторно.

Штучний активний імунітетвиробляється в результаті введення в організм убитих або сильно ослаблених збудників хвороби у формі вакцини. При цьому організм виробляє антитіла проти даної інфекції і після щеплення (так називається дана операція) Людина частіше за все не захворює або хворіє легше. подібні попереджувальні щеплення роблять від грипу, дифтерії, туберкульозу, поліомієліту і т. д.

Пасивний штучний імунітет- це введення готових антитіл хворій людині в формі лікувальної сироватки. Лікувальну сироватку отримують з плазми крові тварин або людини, які перенесли інфекційне захворювання. Таку лікувальну сироватку застосовують, наприклад, при важкої інфекційної хвороби-дифтерії.

Розвиток дуже небезпечної хвороби - правця - можна запобігти своєчасним вливанням протиправцевої сироватки.

Так як при використанні лікувальних сироваток антитіла не утворюються в організмі, а вводяться в нього ззовні, то вони зберігаються в крові дуже недовго. Через деякий час організм знову стає сприйнятливим до хвороб.

В організмі людини імунітет виробляється не до всіх інфекційних хвороб. Деякими з них можна хворіти багато разів в житті, наприклад, ангіною.

    Повідомлення учнів про Дженнера і Пастера.

Дженнер Едвард (1749-1823)

Англійський лікар, 14 травня 1796 року прищепив проти віспи 8-річного хлопчика шляхом перенесення йому вмісту оспенного бульбашки від жінки-доярки, яка заразилася коров'ячою віспою. Через 1,5 місяця і потім через 5 місяців хлопчикові вводили матеріал від хворого натуральною віспою. Хлопчик залишився здоровим. Метод Дженнера почали вводити повсюдно до повної ліквідації віспи - 8 травня 1980 року. зараз попереджувальні щеплення застосовуються широко і рятують людство від багатьох страшних захворювань, що несли мільйони життів.

Пастер Луї (1822-1895)

Французький вчений. Довів, що інфекційні захворювання викликані передачею патогенних мікроорганізмів, а не самозародженням. Ввів спосіб знищення патогенних бактерій методом пастеризації - нагріванням до 50-60 градусів. Зараз цей метод широко застосовується. Також Пастер впроваджував в організм людини ослаблених збудників для запобігання його від заразних хвороб.

5. Від чого ж залежить сила імунітету? Чому у одних він справляється з навантаженнями, а в інших ні, і вони хворіють (відповіді учнів: від організму, від харчування, від занять спортом, від шкідливих звичок). Щоб з'ясувати відповідь на це питання, учні нашого класу: провели невелике дослідження. Для цього вони провели опитування про шкідливі звички учнів 8-11 класів, їх пристрасті до занять спортом і з'ясували у мед. працівників частоту захворювання учнів. І ось що вони отримали (виступ учнів з показом графіка дослідження), висновок: в класі, де учні займаються спортом і не мають шкідливих звичок хворіють менше, значить у них сильніший імунітет, а в тому класі, де не люблять спорт і курять, імунітет у учнів ослаблений, а значить імунітет можна зміцнити, займаючись спортом.

Заповнення таблиці з учнями на інтерактивній дошці. Див. Додаток 6.

Фактори, що ослабляють імунітет

Фактори, які зміцнюють імунітет

    Шкідливі звички

А) алкоголь руйнує печінку

Б) КУРІННЯ

В) НАРКОМАНИЯ

Г) токсикоманії

2. Енергетичне виснаження організму

А) хвороба

Б) поганий сон

В) ПОГАНІ ХАРЧУВАННЯ

Г) НЕСТАЧА ВІТАМІНІВ

3. Стресовий напруга руйнує лімфоцити

4. Малорухливий спосіб життя

1. уникати шкідливих звичок

    Правильно харчуватися (раціональне харчування)

    вітаміни

    Режим праці і відпочинку

    Займатися спортом

    Зберігайте гарний настрій.

6.Іммунітет і СНІД

В даний час досить поширеним невиліковним захворюванням є СНІД (синдром набутого імунодефіциту). Збудник цього захворювання - вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) робить імунну систему непрацездатною, і люди вмирають від тих мікробів, бактерій, грибків, які здоровому, тобто зі здоровою імунною системою, людині абсолютно безпечні. Якщо ситуація зі СНІДу не зміниться, то до 2017 року на території Нижегородської області кількість заражених цим вірусом наблизиться до 50%. Ми з вами вже говорили як можна уникнути зараження вірусом імунодефіциту людини, давайте повторимо правила профілактики зараження ВІЛ.

Робота по групах - заповнення таблиці «Способи передачі ВІЛ-інфекції»

Див. Додаток 7.

  1. Рефлексія.

Давайте повернемося до завдань нашого уроку. Скажіть, хлопці, що ви дізналися сьогодні на уроці? Як ви думаєте, отримані знання стануть вам у пригоді, і де ви їх зможете застосувати?

Давайте візьмемось за руки і в кожній групі зробимо за столом коло друзів, готових допомогти один одному в скрутну хвилину. Як ви думаєте, з чим можна порівняти цей міцний коло? Подивимося на дошку (методика «лупа») - з імунітетом, де ЗСЖ, правильне харчування, спорт, режим дня його складові частини. Так нехай же він буде міцним як ваша дружба. Будьте всі здорові і щасливі.

  1. Підведення підсумків. Виставляння оцінок.

  2. Домашнє завдання.

    1. Обов'язкове для всіх: стр.122-124, вивчити нові терміни.

    2. За вибором: знайти матеріал і підготувати по ньому презентації про відкриття вчених Мечникова, Пастера, Дженнера.

література

    Біологія. Людина. 8 клас. Н.І.Сонін, М.Р.Сапін. - М .: Дрофа, 2005.-215 с.

    Поурочні планування з біології. 8 клас. Під ред. Соніна І.М., - М., 2006

    Велика медична енциклопедія. - М .: Медицина, 2000. - 670 с.

    Електронне наочний посібник Біологія людини.- ЗАТ «Новий Диск», 2007

Вставити пропущені слова:

Кров, лімфа, тканинна рідина утворюють внутрішнє середовище організму. Безпосередньо з клітинами контактує тканинна рідина. Кров складається з еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів і плазми крові. Функції крові: розносить поживні речовини, кисень, гормони, пов'язує всі частини тіла організму, виносить з тканин продукти обміну речовин. Клітини крові людини утворюються в червоному кістковому мозку. Забезпечення дихальної функції організму виконують еритроцити, переносячи кисень і видаляючи вуглекислий газ. Захищають організм від мікробів лейкоцити - білі кров'яні тільця. У згортанні крові беруть участь кров'яні пластинки або тромбоцити.