Класна година до Дня Перемоги «Діти війни. Виховна година «І діти теж перемогли в тій війні! Кл годину до 9 травня

Вклонімося великим тим рокам!

(Відкритий класна година до Дня Перемоги)

Класний керівник: Якушева Г.Ю.

цілі: вивчати історію своєї країни, свого народу; формировать патріотичні почуття; виховувати повагу до минулого ісправжньому своєї країни; розвивати комунікативні навички.

Кл. керівник:

Хлопчики і дівчатка! Ми народилися і виросли в мирний час, ніколи не чули виття сирен, що сповіщають про військову тривогу, не бачили зруйнованих фашистськими бомбами будинків, не знаємо, що таке убогий військовий пайок. Нам важко повірити, що людське життя обірвати так само просто, як ранковий сон. Для нас війна - історія. Славну перемогу нашого народу у Великій Вітчизняній війні ми присвячуємо сьогоднішній день.

1-ий читець:

Сьогодні буде день спогадів,
І в серці тісно від високих слів.
Сьогодні буде день нагадувань
Про подвиги і доблесті батьків.

Все далі відходять від нас ці грізні роки Великої отечесткої. Минуло вже 68 років. Але щороку знову і знову напередодні 9 травня ми згадуємо тих, хто відстояв нашу Батьківщину в тому страшному випробуванні.

2-ий читець:

Червень ... Вечоріло захід.

І білої ночі розливалося море,

І лунав дзвінкий сміх хлопців,

Чи не знають, що не відають горя.

3-ий читець:

Червень ... Тоді ще ніхто не знав,

Зі шкільних вечорів крокуючи,

Що завтра буде перший день війни,

А скінчиться вона лише в сорок п'ятому, в травні.

    Фонограма передзвону Кремлівських курантів. На тлі курантів звучить голос Левітана (запис) про початок війни.

Кл. керівник:

22 червня 1941 року, порушивши мирне життя людей, раптово, без оголошення війни, фашистська Німеччина напала на нашу країну. У тихе, мирне недільний ранок, коли ще люди спали, почалася війна.

Такою все дихало тишею,

Що вся Земля ще спала, здавалося.

Хто знав, що між миром і війною

Всього якихось п'ять хвилин залишилося!

    У записі звучить пісня «Священна війна».

Ця війна була такою страшною і несподіваною, що багато уходили на війну, навіть не попрощавшись з рідними.

4-ий читець:

Від безкрайньої рівнини сибірської
До поліських лісів і боліт
Порушувалося народ богатирський,
Наш великий радянський народ.

Виходив він, вільний і правий,
Відповідаючи війною на війну,
Постояти за рідну державу,
За могутню нашу країну!

Ведучий 2:
Незабаром війна йшла вже на морі, і в повітрі, і на суші.

5-ий читець:

Грім і дим. Вогонь і кров.
Полум'я в царстві темряви.
О шостій ранку атака знову,
О сьомій - знову атака.

6-ий читець:

Якщо треба - значить, треба!
Треба! Взвод встає.
Рвуться гучні снаряди,
Кулемет прицільно б'є.

7-ий читець:

Підтримати відважних треба -
Прокричав майор: «вперед»!
І команду давши загону,
Попереду нього встає.

8-ий читець:

І вже змішалося «треба»

І «вперед, друзі, вперед!»
Їм перешкода - не перешкода -
Фронтовий твердить народ.

У битві за рідну землю стояли на смерть все,хто міг тримати зброю в руках. А фашисти лютішали. на передівиття від вибухів снарядів і бомб не залишилося цілим жодногоклаптика землі. Але знову і знову піднімалися в атаку наші бійці.Що допомагало їм вижити в цій кривавій сутичці, в кожній смеркотельної атаці, може бути, останній? Любов матері, дружини і детей, нареченої. На передову з дому приходили листи, такі жланние для солдатів. Солдати їм писали про те, як сумували зарідного краю, дому, сім'ї, коханої, мріяли про перемогу.

9-ий читець:

Чекай мене і я повернуся,

Тільки дуже чекай,

Жди, коли наводять смуток

Жовті дощі,

Жди, коли снігу метуть,

Жди, коли спека,

Жди, коли інших не чекають, забувши вчора.

Жди, коли з далеких місць

Листів не прийде,

Жди, коли вже набридне

Всім, хто разом чекає.

Чекай мене і я повернуся

Всім смертям на зло.

Хто не чекав мене, той нехай

Скаже: «Пощастило».

Чи не зрозуміти не що чекали їм,

Як серед вогню

очікуванням своїм

Ти врятувала мене.

( К. Симонов.)

Кл. керівник.

У вогні боїв, від бомб і снарядів, з фашистськогополону рятували солдати мирне населення - жінок, дітей, стариков.Однією з найпопулярніших пісень воєнної доби стала "Катюша".

10-ій читець:

Йшли бої на морі і на суші,
Гуркотіли постріли кругом.
Виспівували пісеньку "Катюша"
Під Ростовом, Курськом і Орлом.

11-ий читець:

Ой, ти, пісня, пісня вогнева,
Нехай тремтять від тебе вороги.
Ти звучи, звучи, не без його участі,
Перемогти скоріше нам допоможи.

12-ий читець:

І летять снаряди в темряву густу,
І вогнем забарвлений небосхил.
Захищаємо ми країну рідну
І "Катюша" нам в бою співає!

    Учні виконують пісню "Катюша".
    (Сл. М. Ісаковського, муз. М. Блантера).

Катюша

Розцвітали яблуні і груші,
Попливли тумани над рікою.
Виходила на берег Катюша,
На високий берег на крутий.

Виходила, пісню заводила
Про степового сизого орла,
Про того, якого любила,
Про того, чиї листи берегла.

Ой, ти, пісня, пісенька дівоче,
Ти лети за ясним сонцем слідом,
І бійцю на далекому кордоні

Від Катюші передай привіт.

Нехай він згадає дівчину просту,

Нехай почує, як вона співає,
Нехай він землю береже рідну,
А любов Катюша збереже.

Розцвітали яблуні і груші,
Попливли тумани над рікою.
Виходила на берег Катюша
На високий берег на крутий.

Ведучий 1.

Чотири страшних року тривала Велика Вітчизняна війна. Ворог нашого народу і всього людства був розбитий. 2 травня 1945 року Єгоров і Кантарія підняли Прапор Перемоги над Рейхстагом. 8 травня 1945 року було підписано акт про капітуляцію фашистської Німеччини.

24 червня на параді Перемоги, Москва вшановувала героїв, а біля Мавзолею, на Красній площі лежали повалені гітлерівські штандарти. Народ вистояв. Країна перемогла.

    Звучить пісня «День Перемоги»

13-ий читець:

По всій країні від краю і до краю,

Немає міста такого, немає села,

Куди б не прийшла Перемога в травні

Великого дев'ятого числа.

14-ий читець:

Як швидко б роки не пролітали,

Від нас не віддаляється вона.

І їй до лиця солдатські медалі,

До особи їй бойові ордени.

15- ий читець:

Перемога! Славна перемога!
Яке щастя було в ній!
Нехай буде ясним вічно небо,
А трави зеленіють!

16-ий читець:

Перемога!
Перемога!
В ім'я Вітчизни -
Перемога!
В ім'я живуть -
Перемога!

Кл. керівник.

Щороку в ці травневі дні наш народ згадує грізні роки війни, вшановує пам'ять полеглих. Хоча минуло понад півстоліття з Дня Перемоги, але час не владний над пам'яттю людей різних поколінь.

17-ий читець

Перемога до нас приходить знову і знову,
Прекрасна і юна, як в сорок п'ятому,
Приходить в блиску старих орденів
На піджаку бувалого солдата

18-ий читець

Вмита сльозами - не дощ,
Виблискуючи НЕ вогнем, а щастям життя,
Перемога до нас приходить весняним днем,
Щоб ніколи не забути про те,
Який був подвиг здійснений Вітчизною!

Кл. керівник.

Пам'ять про війну, про жертви війни ... Вона набатомстукає в наших серцях, наказуючи не забувати подвиг народу, дбайливо зберігати мир, завойований ціною понад 20 мільйонів чоловеческое життів. Пошана і вічна слава тим, хто в роки війни зазахищатися Батьківщину від ворога, хто стояв в тилу у верстатів і вирощувавхліб на полях, всім тим, хто своєю працею і ратним подвигом принайближ довгоочікувану перемогу.

Хвилина мовчання ...

Схиліться, і молодий, і старий,

На честь тих, хто за щастя
Хто життя заради життя віддав.

    Хвилина мовчання. Звучить пісня «Бухенвальдский набат»

19 - ий читець.

Пам'ятайте!

Через роки, через віки -

Пам'ятайте!

Про тих, хто вже не прийде ніколи -

Пам'ятайте!

У всі часи безсмертної Землі

Пам'ятайте!

До мерехтливим зіркам ведучи кораблі,

Про загиблих пам'ятаєте!

Зустрічаючи трепетну весну,

Люди Землі, убийте війну,

Мрію пронесіть через роки

І життям наповніть!

Але про тих, хто вже не прийде ніколи,

Заклинаю - пам'ятайте!

20 -ий читець:

Нам потрібен мир на блакитній планеті!
Його хочуть і дорослі, і діти.
Їм хочеться, прокинувшись на світанку,
Чи не згадувати, не думати про війну.

20-ий читець:

Нам потрібен мир, щоб будувати міста,
Садити дерева і працювати в поле.
Його хочуть всі люди доброї волі -
Нам потрібен мир навіки! Назавжди!

    Діти виконують пісню «Сонячне коло»

сл. Л. Ошанина, муз.А.Островского

    Сонячне коло, небо навколо -

Це малюнок хлопчаки.

Намалював він на листку

І підписав в куточку:

Приспів:

Нехай завжди буде сонце,

Нехай завжди буде небо,

Нехай завжди буде мама,

Нехай завжди буду я.

    Мій дорогий друже, добрий мій друг,

Людям так хочеться миру.

І в тридцять п'ять серце знову

Чи не втомлюється повторювати:

Приспів:

    Тихіше, солдат, чуєш, солдат, -

Люди лякаються вибухів.

Тисячі очей в небо дивляться,

Губи вперто твердять:

Приспів:

Ведучий 4:

Горить, горить непогасно

Вогонь втрат, вогонь втрат.

Heпроходите, люди, повз,

Апом'янути всіх солдатів.

Вони, загиблі в битвах,

Волають до душ і сердець:

Зберігати їх пам'ять в покоління

Дісталося їх нащадкам, нам.

Весна нагрянула так відразу,

Ми знову їм несемо квіти. (Поїздка до обеліска)

Сьогодні, в день спогадів про ту страшну війну, ми повинні віддати данину пам'яті полеглим героям -ліпчанам і покласти квіти до обеліска

автори: Юлія Вікторівна Воропаєва , учитель математики, Олена Євгенівна Білан , Вчитель російської мови, літератури

Увага! Адміністрація сайту сайт не несе відповідальності за зміст методичних розробок, А також за відповідність розробки ФГОС.

Виховання патріотичної особистості - одна з важливих завдань сучасної системи освіти. Дане позаурочний захід формує в учнів почуття поваги до традицій нашої країни, шанування старшого покоління, дбайливе ставлення до пам'яті минулого, виховує моральні якості і переконання учнів середньої ланки, ціннісне ставлення до героїчного минулого і сьогодення нашого Вітчизни.
Для досягнення результативності заходу використані різні засоби: презентація слайдів, аудіозаписи, відеозаписи, фотографії дітей воєнних років, фронтові листи, ілюстрації пам'ятників «Діти війни», наочний матеріал.
Виховний захід представлено у формі класної години, яке включає в себе читання віршів, розповіді учнів про історичне минуле своїх рідних, виконання пісень.

мета: виховання поваги до історії і людям, які брали участь у Великій Вітчизняній війні, любові до Батьківщини, гордості за перемогу російського народу, патріотичних почуттів на яскравих прикладах героїзму і життя своїх однолітків в роки війни.

завдання:

Пізнавальні:

  • Розширити знання учнів про події Великої Вітчизняної війни; зберегти пам'ять про героїв, які загинули у Великій Вітчизняній війні.
  • Розповісти учням про роль дітей в роки війни.
  • Продовжити знайомити учнів з піснями воєнних років.
  • Закріпити уявлення про пам'ятні місця, пов'язані з Великою Вітчизняною війною і знаходяться на території різних держав.

Розвиваючі:

  • Розвивати кращі якості людини: патріотизм, громадянськість, гордість за свою Батьківщину, прагнення до миру.
  • Розвивати зв'язну, виразну мову.
  • Розвивати інтерес і повагу учнів до героїчних подій минулого, бойової слави ветеранів.

виховні:

  • Формувати почуття патріотизму, любові до Вітчизни, поваги до ветеранів, гордість за земляків - учасників військових дій через розповіді про історичне минуле, вірші.
  • Спонукати учнів до моральних вчинків.
  • Виховувати доброзичливість, дружелюбність.

Форма проведення:класна година.

метод:інтерактивний.

прийоми: читання віршів, розповідь, бесіда, виконання пісень.

устаткування:

  • Інтерактивна дошка;
  • комп'ютер;
  • презентація в програмі «PowerPoint»;
  • фотографії дітей воєнних років;
  • фронтові листи;
  • аудіозапис Юрія Левітана « Оголошення про початок війни»;
  • аудіозапис Булата ОкуджавиПесня «До побачення, хлопчики»
  • аудіозапис Матусовського Михайла Пісня «Пісня про солдата»
  • аудіозапис Аксьонова Василя і Синявського Петра Пісня «Ах ці хмари в блакитному ...»
  • відеозапис Плотниковой Олени «Про ту весну»

хід заходу

I. Організаційний момент

Учитель оголошує тему класної години (Слайд 1)

На дошці епіграф:

«У ті дні ми в війну не грали -
Ми просто дихали війною »

учень

Двадцять другого червня,
Рівно о четвертій годині
Київ бомбили, нам оголосили,
Що почалася війна.

Війна почалася на світанку,
Щоб більше народу вбити.
Спали батьки, спали їхні діти,
Коли стали Київ бомбити.

II. Вступна частина

учитель (Слайд 3):Якось так склалося, що, згадуючи жахи Великої Вітчизняної війни, ми говоримо про вбитих солдатів, військовополонених, винищуванні і приниженні мирних громадян. Але ж можна виділити ще одну категорію безвинно постраждалих - діти.

З осколків пам'яті ми побачимо іншу війну, війну яку бачив маленька людина.

учень

Я недавно дивився старий фільм про війну
І не знаю, кого мені спитати.
Чому нашим людям в нашій країні
Стільки горя довелося пережити.
Чому сини не повернулися додому,
Стільки дружин втратили чоловіків?
Чому дівиці ранньою весною
Йшли гуляти без улюблених хлопців?

учень (Слайд 4):

Діти дитинство дізналися в руїнах будинків,
Цю пам'ять довіку не вбити,
Лобода - їхня їжа, і землянка - їх кров.
А мрія - до Перемоги дожити.
Я дивлюся старий фільм, і мріється мені,
Щоб не було воєн і смертей,
Щоб мамам країни не довелося ховати
Вічно юних своїх синів.

учитель:

Тисяча чотириста вісімнадцять днів - війна,
А за нею
Тисяча тисяч незнайдених зірок,
Нездійснених життів.
війна -
Це життя божевільний оборот,
Час, поточний назад, а не вперед.
Війна - це розлука,
Війна - це найлютіший ворог людини.

III. Основна частина

учень (Слайд 5):

Якими вони були, солдати 1941 роки?
Гримнув 41 рік, вдарив вогнем,
Підперезав хлопчаків солдатським ременем,
А їм би ще співати, любити і бути коханими.
Але доля розпорядилася інакше.

учень:

Хлопчики, ще не герої ...
Ще вас не знає країна.
Але наближається двадцять второе ...
Варто на порозі війна.
Якими ви юними були,
Гарними були - коли
Годинники ще ті не пробитися,
Але поруч стояла біда! ...

Звучить пісня «До побачення, хлопчики»слайд 6

учень:

Останнє мирне літо.
На вулицях пісня гримить.
І як все гарно одягнені:
Від білого сонця сліпить!
Ще ваші голуби майорять,
Сідають на старий сарай,
І мама на кухні вам гріє
На примусі ранковий чай.

учень:

Ви цю хвилину продовжите -
Наче біда далека.
Поспішайте, поки не вбиті
Доспівати, до любити, дописати,
З бронзи потім, з граніту -
Ні слова вже не сказати.

учитель (Слайд 7):Діти і війна - поняття несумісні. Є приказка: «На війні дітей не буває». Ті, що потрапили на війну, повинні були розлучитися з дитинством. Їхнє дитинство - це коли спалювали, вбивали і бомбою, і кулею, і голодом, і страхом, і бездоглядністю.

учень:

Його я дізнався не з книжки -
Жорстоке слово - війна!
Прожекторів лютою спалахом
До нас в дитинство увірвалася вона.
Смертельними тоннами стали,
Сиреною тривоги нічний.
У ті дні ми війну не грали -
Ми просто дихали війною.

учень:

А ми не стали пам'яті перечити.
І, згадавши, дні далекі, коли
Впала нам на слабкі плечі
Величезна не дитяча біда.
Була біда і жорсткої і заметільної,
Була доля у всіх людей одна,
У нас і дитинства не було окремо,
А були разом дитинство і війна.

учень (Слайд 8):

І нас велика Батьківщина зберігала,
І нам Вітчизна матір'ю була.
Вона дітей від смерті заслонила,
Своїх дітей від смерті зберегла.
Року пройдуть, але ці дні і ночі
Прийдуть не раз уві сні тобі і мені.
І нехай ми були маленькими дуже,
Ми теж перемогли в тій війні.

Перегляд відеозапису. Пісня «Про ту весну»слайд 9

учитель:Звичайно, історики можуть скрупульозно підрахувати кількість дивізій, що брали участь в тому чи іншому бої, число спалених сіл, зруйнованих міст ... Але не можуть вони розповісти, що відчувала семирічна дівчинка, на очах у якої бомбою розірвало сестру і брата. Про що думав голодний дев'ятирічний хлопчик в блокадному Ленінграді, варівшій в воді шкіряний черевик, дивлячись на трупи своїх рідних.

учень (Слайд 10):Хто поверне дитинство дитині, який пройшов через жах війни? Як це жахливо, коли рвуться бомби, свистять кулі, розсипаються осколки снарядів на крихти, на пил - вдома, і горять дитячі ліжечка. Багато запитають: «Що героїчного в тому, щоб в п'ять, десять або дванадцять років пройти через війну? Що могли зрозуміти, побачити, запам'ятати діти війни? » Багато.

учень:

Хлопчик. Ми - маленькі очевидці,
Останні з могікан,
Нам досі тривога сниться,
І до сих пір відбій не даний.
З теплою, повної снів ліжку,
З кімнат, де цвіли квіти,
У бомбосховища і щілини
Ми вночі з бабусями йшли.

Листи з фронту. (Звучить фонова музика «Бухенвальдский набат»)слайд 11

учень:

«Здрастуй, дорога мамушка, Аннушка і Володимир, тітка Настя, Костя, Валя, Маруся, Нюра, тітка Килина і тітка Лізавета, Тітка Нюта і дядько Федір, тітка Нюра, дядя Ваня, тітка Поля і дядько Вася, Таня і Коля.

Привіт від бійця ...

Мама, пишу тобі листа. Ти не переймайся, я йду на передову.

Немає наших ... майже все на фронті. Мама, ти мої штани продавай або нехай носить Володимир. Мама, якщо мене не буде, то живіть без мене ... »

учень:

«Здрастуй, дорогі мама і Олексій Михайлович! Пишу вам цього листа зі Сталінградського фронту, тримаюся за Дон, за Сталінград. Сам живий, здоровий. Живу добре. Особливо у нас був чудовий вчорашній день. Вчора за три хвилини ми знищили п'ять німецьких бомбардувальників. Всього за день було збито 7 фашистських стерв'ятників зараз можу вам повідомити мою адресу, за якою ви можете мені писати: Діюча Червона Армія, польова поштова станція 28, 1261 АП ППО, лейтенанту Бурімовучу. Пишіть про все. А то я за весь час. Від вас не отримав жодного листа.

У Сталінграді у батька я був уже 3 рази. Чи не отримував я листів і з Рязані. Особливо писати нема про що. Ось розіб'ємо німців, приїду, і про все розповім, як билися і т.д.

Про мене не турбуйтеся. Ми, зенітники, заговорені, нас бомби не беруть, а ми їх б'ємо »

Пишіть. Цілу, ваш Альоша.

Посилаю лист із Сталінграда, куди приїхав в 4-ий раз ».

учень:

«Дорогий, добрий, татко! Коли ти, тату, будеш читати цього листа, мене в живих не буде. Кілька слів про матір. Коли повернешся, маму не шукай. Її розстріляли німці коли допитували про тебе, офіцер бив її батогом по обличчю. Мама не стерпіла і гордо сказала, ось її останні слова: «Ви, не залякаєте мене биттям. Я впевнена, що чоловік повернеться назад і викине вас, підлих загарбників, пошле геть звідси »і офіцер вистрілив мамі в рот ... Татко, мені сьогодні виповнилося 15 років, і якщо б ти зустрів мене, то не впізнав би свою дочку. Я стала дуже худенька, мої очі запали, коси мені відстригли налисо, руки висохли, схожі на граблі ».

учень:

Ми сліз тоді вже лили,
Ми знали смак полин-трави.
І з вами всю біду ділили,
Як з нами хліб ділили ви.
Але що ж, ми зате дізналися,
Що значить вижити у важкий рік,
Що значить - Батьківщина за нами
І що таке наш народ.

учень:Вони зустріли війну в різному віці. Хтось зовсім крихіткою, хтось підлітком, а хтось був на порозі юності. Війна застала їх в столичних містах і маленьких селах, вдома і в гостях у бабусі, в піонерському таборі, на передньому краї і в глибокому тилу.

учень:

Чотири роки було мені
У той страшний день і годину,
Коли в червневій тиші
Він йшов вбити всіх нас.
Він йшов, спалюючи міста,
Скажений звір.
І важко бачилося тоді
Далеке тепер.
Року немислимих атак
Ще пройти зуміти!
Так далеко стояв рейхстаг ...
І дуже близько смерть ...

Звучить пісня «Пісня про солдата».слайд 12

Розповіді наших однокласників про прадіда. слайд 13

Спасибі прадіду за перемогу

(Розповідь про прадіда Зав'ялова Тимура)

У моїй родині багато ветеранів: і праці, і Великої Вітчизняної війни. Я розповім про свій прадідусеві. Це Алдошин Михайло Юхимович. Свого прадіда я ніколи не бачив, він помер за три роки до мого народження. Але я про нього багато знаю і дуже ним пишаюся.

Дев'ятнадцятирічним хлопчиною його, 18 квітня 1941 року Виборзьким військкоматом міста Ленінграда, закликали в армію. А вже в липні місяці він воював на Білоруському фронті, разом з такими ж хлопцями, як і він. Мій прадід був сержантом 766 стрілецького полку, командиром 120 міліметрового мінометного знаряддя. Одного разу, лютої зими 1942 року, їх частина потрапила в оточення, багато коні, тяглова сила знарядь, були поранені або вбиті. Солдати самі тягли знаряддя, багаття не можна було розпалювати через маскування. Воїни мерзли, голодували, але ніхто не дезертирував, не здавався в полон, вони боролися за Батьківщину. Адже слово Батьківщина було для них не просто красивим словом. Вони прорвалися завдяки своїй мужності і любові до свого народу. Прадід був багато разів поранений, останнім серйозне поранення він отримав під час взяття Кенігсберга, нагороджений орденами і медалями. На фронті став комуністом.

Незважаючи на суворі випробування, мій прадід залишився добрим і дбайливим людиною. Він ніколи не кричав на своїх дітей і онуків, приділяв їм велику увагу. І сім'я, і \u200b\u200bсусіди, і знайомі, з великою теплотою і любов'ю згадую його. Його ім'я занесено в «Книгу пам'яті України». Мій прадід для мене - приклад.

Розповідь про прадіда Зубкова Владислава. слайд 14

Літній 22 червня 1941 року застав мого прадіда Сашу на заняттях в Одеському університеті. А моя прабабуся Тоня в цей час вчилася в Сталінському медичному інституті.

Прадід добровільно записався в армію і його направили на тримісячні курси лейтенантів в Краснодарі. Після закінчення училища його послали на фронт командиром мінометної роти. Незабаром це училище було атаковано і розбите ворожою авіацією. Прадід воював під Сталінградом, Курськом, на Україні, в Польщі і закінчив війну в Німеччині. Він повернувся на Донбас спочатку 1946 року.

Прабабуся не встигла евакуюватися разом з інститутом, так як багато студентів були послані рити окопи.

До 8 вересня 1943 року його разом з сестрою і мамою перебувала в окупації на Донбасі, пережила страшний голод і холод, ховалася від фашистів.

Для моїх прадідуся і прабабусі перемога в цій страшній війні стала найголовнішим святом у житті.

учитель (Слайд 15):18 липня 1941 року німецький бомбардувальник скинув до 25 бомб на дитячий ешелон, який перевозив евакуйованих ленінградських дітей. Були вбиті 41 осіб, в тому числі 28 дітей, і поранено 29 чол., В тому числі 18 дітей.

Після нальоту відразу ж було вжито заходів, і що знаходилися в селищі діти, понад 4000 чол., Були розосереджені по лісі і чагарниках. Через 1 годину після першої бомбардування була оголошена повітряна тривога, і що з'явилися 4 німецькі бомбардувальники піддали вдруге бомбардуванні і кулеметні обстрілу Личково. Завдяки вжитим заходам ніхто з дітей під час другої бомбардування не постраждав ...

учень (Слайд 16):Таня Савичева - ленінградська школярка, яка з початку блокади Ленінграда почала вести щоденник в записнику. Майже вся сім'я Тані Савичевой загинула в період з грудня 1941 року по травень 1942 року. В її щоденнику дев'ять сторінок, на шести з яких дати смерті близьких людей - матері, бабусі, сестри, брата і двох дядьком. Сама Таня померла вже в евакуації. Блокаду пережили тільки її старші сестра Ніна і брат Михайло, завдяки яким щоденник Тані уцілів і став одним із символів Великої Вітчизняної війни.

учень:10 червня 1942 року підрозділи 7-й добровольчої дивізії СС "Принц Євген" оточили Лідіце; все чоловіче населення старше 15 років (172 особи) було розстріляно, жінки (172 чол.) були відправлені в концентраційний табір Равенсбрюк (з них 60 загинули в таборі). З дітей (105 чол.) Були залишені діти віком до одного року і діти, придатні для онімечення. Решта 82 дитини були знищені в таборі смерті поблизу Хелмно, ще 6 дітей померли.

учень:

Гірничо до бою труби полкові.
Військовий грім котився над країною.
Вставали до ладу хлопчаки бойові
На лівий фланг, солдатами.
Завеликі були їм шинелі,
У всьому полку чобіт не підібрати,
Але все одно в бою вони вміли
Не відступати і перемагати.
Жила в серцях їх доросла відвага,
У 12 років по-дорослому сильні,
Вони дійшли з перемогою до рейхстагу -
Сини полків своєї країни.

учень:

Пам'ять, стій, замри - це треба!
То з мого життя, не з книжки!
З блокадного Ленінграда
Привезли сивого хлопчика ...
Я дивилася на чуб з перламутром
І в очі його дуже дорослі!
Серед нас він був наймудрішим,
Посивілий від горя, хлопчисько-підліток.

учитель:Діти блокадного Ленінграда ... Вони бачили не тільки вибухи снарядів, вони жили поруч зі смертю, і вона всім їм заглянула в очі.

учень:

Я до них підійду. Ковдрою укрию,
Про щось скажу, але вони не почують.
Спершу, відповіді не дадуть ...
А в кімнаті троє,
Нас в кімнаті троє, але двоє не дихають.
Я знаю не встануть. Я все розумію…
Навіщо ж я хліб на три частини ламаю?

учитель (Слайд 17):Ленінградські діти в ту зиму розучилися пустувати, грати, сміятися. Учні падали від голоду. У всіх була спільна хвороба - дистрофія. А до неї додалася і цинга. Кровоточили ясна. Гойдалися зуби. Школярі вмирали не тільки вдома, на вулиці, по дорозі в школу, але, траплялося, і прямо в класі.

учень:

Дівча руку простягнула
І головою впала на край столу.
Спочатку думали: заснула,
А виявилося, померла.
Ніхто не зронив ні слова,
Лише хрипко крізь заметільний стогін
Учитель видавив,
Що знову заняття після похорону.

учень:

Під шелестом опущених прапорів
Лежать пліч-о-пліч діти і солдати.
На Піскаревському плитах немає імен,
На Піскаревському плитах тільки дати.
Рік сорок перший заступник голови ...
Рік сорок другий ...
Півміста лежить в землі сирій.

Вірш «Хлопчисько - партизан»

Читають учні.

Якщо вірити буквах цим,
Якщо вірити цифрам цим,
Те загинув він у сорок третьому,
Те загинув він у сорок третьому.

Як не вірити цифрам цим?
Як не вірити буквах цим?
Був він схоплений на світанку
в сорок третьому,
в сорок третьому.

Був він схоплений і пізнаний.
Отпіраться-
Занадто пізно.

Офіцер запитав з усмішкою:
- Ти є російський партизан?
- Є! - у відповідь сказав мальчішка.-
Партизан! - сказав хлопчисько,
Гнівно вистріливши очима
За сміється очима.

Вмить розтанула посмішка
Ти не зробиш помилку.
Ти хороший російський хлопчик
І, звичайно, хочеш жити.

Ти розкажеш нам трохи,
У ліс покажеш нам дорогу,
І за це - ти вільний:
Можеш до мамки йти! ...

- Ні! У відповідь сказав хлопчисько. -
Ні за що, - сказав хлопчисько
І в обличчя їм розсміявся:
- Ні за що і ніколи! ...

Цілий день його катували,
А під вечір розстріляли ...
розстріляли партизана
Біля старого ставка.

Але живе,
живе хлопчисько
Ставши легендою,
Піснею, книжкою,
Вулицею в нашому селищі,
Нашою школою.

І зараз: -
Я не вірю буквах цим,
Я не вірю цифрам цим,
Чи не загинув він
У сорок третьому -
живий хлопчисько
Серед нас.

Пам'ятники «Діти війни» (ілюстрація слайдів 18-29)

  • Пам'ятник дітям війни в Бєлгороді, Росія.
  • Пам'ятник "Дітям, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни" в Липецьку, Росія.
  • Пам'ятник "Дітям, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945" в Личково, Новгородська обл., Росія.
  • Пам'ятник дітям блокадного Ленінграда в Омську, Росія.
  • Меморіал "Тані Савичевой і дітям війни присвячується" в сел. Шатки, Нижегородська обл., Росія.
  • Пам'ятник дитячим жертвам війни в Лідіце, Чехія.
  • Пам'ятник "Діти війни" в Єкатеринбурзі, Росія.
  • Пам'ятник "Дітям війни" в Красноярську, Росія.
  • Пам'ятник "Дітям Керчі - жертвам війни 1941-1945 р.р." в Керчі, Крим, Росія.
  • Пам'ятник дітям війни в Ульяновську, Росія.
  • Пам'ятник "Дітям війни" у Вітебську, Білорусія.

IV. Заключна частина

Сьогодні ми говорили про дітей - героїв. Ці хлопці та дівчата не грали у війну: вони показували хоробрість і мужність і гинули по-справжньому. Вони не були спеціально навченими смертниками і здійснювали подвиги нема за нагороди - просто вони дуже добре знали ціну таким словами, як «патріотизм», «подвиг», «доблесть», «самопожертва», «честь», «Батьківщина». За радянських часів про дітей-героїв писали книги, вірші, співали пісні, знімали художні фільми. Їх іменами називали вулиці, школи ... Адже жити - значить залишатися у вдячній пам'яті людей! Ми пишаємося тими, хто зберіг нашу історію, наш народ, нашу країну. Адже той, хто не пам'ятає свого героїчного минулого, не має і майбутнього.

учень:

Нехай діти всюди зустрічають світанок
Усмішкою ясною, спокійною.
Давайте ж скажемо все разом - немає!
Ні ні ні!
Ні - грабіжницьким війнам.

учень:

Щоб знову на земної планеті
Чи не повторилося тієї зими,
Нам потрібно, щоб наші діти
Про це пам'ятали, як ми!
Я не даремно турбуюсь, -
Щоб не забулася та війна:
Адже ця пам'ять - наша совість.
Вона, як сила, нам потрібна ...

учень

- Я намалюю яскраве сонце!
- Я намалюю синє небо!
- Я намалюю світ в віконце!
- Я намалюю колосся хліба!
- Ми намалюємо осіннє листя,
Школу, струмок, друзів неспокійних.
І закреслимо нашої спільної пензлем
Постріли, вибухи, вогонь і війни.

Виконується пісня «Ах ці хмари в блакитному ...»слайд 31


Цілі і завдання класної години:

познайомити учнів з тяготами Великої Вітчизняної війни, що випали на долю дітей тих часів;

показати яку роль зіграли діти воєнної доби в наближенні Перемоги в тилу і на фронті;

через спогади дітей війни показати справжнє "обличчя" фашизму;

виховувати патріотичні почуття.

Устаткування: презентація, фотографії воєнних років.

діти війни

Діти війни, ви дитинства не знали.
Жах тих років від бомбардувань в очах
У страху ви жили. Не всі виживали.
Гіркота-полин і зараз на губах.

Під час II світової війни загинуло 13 млн. Дітей. Скільки білоруських, скільки польських, скільки французьких? Загинули діти - громадяни світу.

Дитина, що пройшов через жах війни, дитина чи що? Хто поверне йому дитинство?

Що пам'ятають вони? Що можуть розповісти?

Наш класний годину присвячений дітям Великої Вітчизняної війни. Сьогодні ми почуємо спогади дітей про війну, дізнаємося, як вони жили, про що думали і мріяли. Багато з них тоді були вашими однолітками, хтось молодший або старшого віку.

  1. Діти на окупованій території.
  2. Діти в концтаборах.
  3. Діти блокадного Ленінграда.
  4. Діти - Герої Радянського Союзу.
  5. Діти тилу.

Діти на окупованій території

З книги Світлани Алексієвич "У війни не жіноче обличчя".

Галя Давидова - 11 років.

"... Бачила багато фашистських солдатів, але, жодного не пам'ятаю. Мені здавалося, що всі вони на одне обличчя. І єдине, що я запам'ятала, - це страх. І ще - голод ... ".

Юра Карпович - 8 років.

"... Я бачив, як гнали через наше село колону військовополонених. Там, де зупинилися, була обгризена кора з дерев. А тих, хто нахилявся до землі, щоб зірвати зеленої трави, розстрілювали. Це було навесні…

Я бачив, як вночі пішов під укіс німецький ешелон, а вранці поклали на рейки всіх тих, хто працював на залізниці, і пустили паровоз ...

Я бачив, як у матерів багнетами вибивали з рук дітей і кидали в вогонь ...

Я бачив, як плакала кішка. Вона сиділа на головешку спаленого будинку, і тільки хвіст у неї залишився білий, а вся вона була чорною. Вона хотіла умитися і не могла, мені здавалося, що шкурка на ній хрумтіла, як сухий лист ".

Леонід Сиваков - 6 років.

"... Заходили до хати зі списком і по списку стріляли. Читають: мати, дід ... Діти такі-то, по стільки років ... Подивляться за списком, якщо одного немає, починають шукати ... Коли всіх знайдуть, тоді стріляють ...

У нас в хаті зібралося шестеро осіб: бабуся, мама, старша сестра, я і два молодших братика. Шестеро людей ... Побачили в вікно, як вони пішли до сусідів, побігли в сіни з братиком найменшим, закрилися на гачок. Сіли на скриню і сидимо біля мами. Гачок слабенький, німець відразу відірвав. Через поріг переступив і дав чергу. Ми всі впали, я завалився за скриню ...

Перший раз прийшов до тями, коли почув, що на мене щось капає ...

Капає і капає, як вода. Підняв голову: мамина кров капає, мама лежить убита.

Чую: заходять двоє. Перераховують: скільки убитих. Один каже: "Тут одного не вистачає. Треба шукати". Стали вони шукати, нахилилися під ліжко, а там мама прихована мішок жита, а я за ним лежу. Витягли вони мішок, і пішли задоволені.

Другий раз прийшов до тями, коли загорівся наша хата. Якось я виповз в город, потім до сусіда в сад. І тільки тут відчув, що у мене поранена нога і перебита рука.

Третій раз прийшов до тями, коли почув, як кричала жінка.

Крик висів у повітрі.

Встати я не міг, підповз до ями і перехилився вниз ... Повна яма людей.

Лежав так до суботи, тобто свідомість, то немає. У п'ятницю нас розстріляли, а в суботу приїхали з іншого села дідусь і мамина сестра. Вони знайшли мене в ямі, поклали в тачку. Тачка підскакує, мені боляче, я хочу кричати, а у мене немає голосу. Я міг тільки плакати ... Довго не розмовляв ... Дуже довго ... Десять років ...

А там, де був наш дім, дідусь зібрав в кошик кісточки ... Повної кошики навіть не було ...

С.Я.Маршак

Хлопчик з села Попівки

Серед заметів і воронок
У селі, зруйнованому вщент,
Варто, заплющивши очі дитина -
Останній громадянин села.
Переляканий кошеня білий,
Уламок грубки і труби -
І це все, що вціліло
Від колишнього життя і хати.
Варто білоголовий Петя
І плаче, як старий без сліз,
Три роки прожив він на світлі,
А що дізнався і переніс.
При ньому хату його спалили,
Викрали маму з двору,
І в наспіх викопаній могилі
Лежить убита сестра.
Чи не випускай, боєць, гвинтівки,
Ще не помстишся ворогові
За кров, пролиту в Поповці,
І за дитину на снігу.

Діти в концтаборі

Всіх тих, кого фашисти не розстріляли, не спалили живцем, вони гнали в концтабори, розкидані на всій окупованій ними території, в самій Німеччині.

Бухенвальд, Освенцим, Дахау, Майданек ... про ці концтаборах чули всі. У них були не тільки військовополонені, а й люди похилого віку, жінки, діти.

Саша Суетин - 3 роки.

"Пам'ятаю окремими картинками ... Маму в білому халаті ... Батько - офіцер, мама працювала в госпіталі. Це потім уже старший брат розповів. А я пам'ятаю тільки мамин халат ... Навіть особи не пам'ятаю ...

Друга картинка.

Мама не прийшла.

Ми опиняємося в якомусь довгому чи будинку, то чи сараї, на нарах. Весь час хочеться їсти, я смокчу гудзики на сорочці, вони схожі на льодяники, які привозив з відряджень батько. Я чекаю маму.

Третя картинка.

Якийсь чоловік запихає нас з братом в кут нар, накриває ковдрою, закидає ганчірками. Починаю плакати, він гладить мене по голові. Той же брат мені потім розповідав, що ми опинилися в концтаборі, там брали у дітей кров. Дорослі нас ховали.

Але одного разу мені набридає довго сидіти під ковдрою. Починаю тихо, а потім голосно плакати. Хтось скидає з мене і брата ганчірки, стягує ковдру. Відкриваю очі, біля нас стоїть жінка в білому халаті:

Мамо! - качусь я до неї.

Вона гладить мене спочатку по голові, потім по руці. Потім бере щось з металевою коробочки. Але я не звертаю на це уваги, я бачу тільки білий халат і білу шапочку.

Раптом! - гострий біль в руці. У мене під шкірою голка. Не встигаю накричати, як втрачаю свідомість. Приходжу в себе - наді мною сидить той самий чоловік, який нас ховав. Поруч лежить брат.

Не лякайся, - каже чоловік. - він не мертвий, він спить. У вас взяли кров.

Це була не мама?

Вона прийшла в білому халаті, як мама ... - і я закриваю очі.

І далі нічого не пам'ятаю: хто і як нас врятував в таборі, як опинилися ми з братом в дитячому будинку, як дізналися, що батьки загинули ... Щось сталося з моєю пам'яттю. Пішов до першого класу. Діти два-три рази прочитають вірш - і запам'ятали. А я десять разів прочитаю і не запам'ятовую. Але запам'ятав, що двійки мені вчителі чомусь не ставили. Іншим ставили, а мені немає ...

Фашисти використовували дітей як донорів, викачуючи з них до останньої краплі кров для своїх поранених солдатів, як матеріал для страшних медичних дослідів - дослідів після яких ніхто не виживав.

Наум Коржавин

Діти в Освенцімі

Чоловіки мучили дітей.
Розумно. Навмисно. Уміло.
Творили буденна справа,
Працювали - мучили дітей.

І це кожен день знову:
Клянучи, лаючись без причини ...
А дітям було не зрозуміти,
Чого хочуть від них чоловіки.

За що - образливі слова,
Побої, голод, псів гарчання?
І діти думали спершу,
Що це за непослух.

Вони уявити не могли
Того що було всім відкрито:
За давньою логіці землі,
Від дорослих діти чекають захисту.

А дні все йшли, як смерть страшні.
І діти стали ідеальні.
Але їх все били.
Так само.
Знову.

І не знімали з них провини.
Вони хапалися за людей.
Вони благали. І любили.
Але у чоловіків "ідеї" були.
Чоловіки мучили дітей.

Я живий. Дихаю. Люблю людей.
Але, життя буває мені осоружна,
Як тільки згадую: це - було!
Чоловіки мучили дітей!

Діти блокадного Ленінграда

Важко доводилося і дітям блокадного Ленінграда. Постійні бомбардування, обстріли, страшний холод в будинках і голод - ось, що запам'ятали ті, кому вдалося вижити.

"Працювала я в війну в сім'ї одна. Отримувала по 250 грамів хліба. Мама і старша сестра зі своєю маленькою дочкою лише по 125 грамів. Я худла, мама худла, племінниця худла, а сестра пухла. Я в 17 років важила трохи більше 30 кг . Вранці встанемо, я кожному відріжу по смужці хліба, припаси по маленькому шматочку на обід, решта - в комод. Увечері каструлю води на буржуйки зігріємо, я в неї - три крупинки пшона, три тоненькі палички вермішелі, три макаронінкі. Такий суп і їли , вважай, одну воду. Бувало, прийду з роботи - все домашні плачуть, лають мене. Мовляв, хліб і крупа лежать, а ти не даєш. Але я-то розуміла: сьогодні можна все з'їсти, а завтра? Зате у мене все вижили .

Анна Миколаївна Малина (уроджена Єгорова)

"... Городяни швидко з'їли всі свої запаси в будинках. Варили юшку з плиток столярного клею ... У місті зникли всі кішки і собаки ... Рідні йшли на роботу, а я залишалася одна в порожній квартирі і лежала на ліжку. Йдучи , дорослі залишали мені кухоль з водою і маленький шматочок хліба. Іноді за ним приходили щури, я називала їх "котиками". Голодна, я повзала під столом, сил не було, не могла ходити, і намагалася знайти хоч крихітку хліба. Моя мама в війну працювала водієм вантажівки; збирала і привозила з полів траву-лободу, кропиву, і ми варили юшку. Це були так необхідні всім вітаміни. з тих пір я березі кожну крихту, я не знаю, що таке викинути хліб. У блокадному Ленінграді видавалися різні корисні книги, одну я березі досі. у неї коричневий шрифт на жовтому папері і малюнки - як ростити овочі в голодний час. з картоплі вирізали очі, пророщували їх, і потім вже з них ростили картоплю.

Валентина Кузьмівна Грабовська (уроджена Константинова)

Щоденник Тані Савичевой

Володимир Панфілов

Савичева померли. Померли всі "

Чи не сперечайтеся, я прошу вас ... - Бога ради!
Так страшно - кожен звук своєю душею карбуючи -
Ніхто нам не повідав про блокаду,
Як дівчинка, чиє ім'я - Савічева Таня ...

Великий місто здобуте в кільце ворогами -
Чи не розірвати сталеві пута оточення ...
Зима і голод ... І, потайки від мами,
Вона запише в грудні: "Не стало Жені ...".

День дня страшніше - бомбардування, артобстріли ...
І сльози дитячі, що не буває гірше ...
Рідні лише якимось дивом цілі ...
Январь ... Виводить Таня: "Бабусі немає більше ...".

Весна ще не відігріла місто,
І дотягнути живим немислимо до літа ...
Все злій, невимовнішого страшний голод ...
Знову в березні запис Тані: "Вранці помер Лека ...".

Озноб пронизує, як не утеплювати ...

Життя тримається в тілах сухих ледве-ледве ...

Рукою слабкою: "Помер дядько Вася ... -

Запише Таня, - Вночі, в два ... "- в сирому квітні ...

Кошмарні коротше стали ночі ...
Мартиролог - ще однієї строкою більше ...
Знову в щоденнику нерівний дитячий почерк ...
Травень. Запис: "Вдень сьогодні помер дядько Льоша ...".

Нам не дано осягнути весь жах драми -
Де бралися сили серцем дитячим, щоб битися? -
Через три дні не стало її мами ...
Скупий запис: "Мама померла в сьомій тридцять" ...

Від записи останньої холонуть руки,
Читаєш рядки - і збивається дихання ...
Кров в'язне в жилах від серцевої муки ...
Із щоденника ... - "Все померли ... Залишилася одна Таня ...".

... Їй жити та жити б, та вчитися в школі,
Але занадто важким було горем випробування -
Пішла з життя від божевільної болю,
Нам заповідаючи пам'ятати, Савічева Таня ...

31.12.2013

Бачачи безчинства фашистів, лав Червоної армії поповнювалися з кожним днем, на окупованій території створювалися і діяли підпільні організації, партизанські загони. В рядах захисників рідної землі були і діти. Хтось тікав з дому на фронт, хтось випадково ставав "сином полку", партизаном в лісі.

Ми хочемо розповісти вам про Героїв-піонерів Радянського Союзу.

Зіна Портнова

Народилася 20 лютого 1926 року в місті Ленінграді в сім'ї робітника. За національністю білоруска. Закінчила 7 класів. На початку червня 1941 року приїхала на шкільні канікули в село Зуя Вітебської області. Після вторгнення гітлерівців на територію СРСР Зіна Портнова виявилася на окупованій території. З 1942 року член Обольскій молодіжної підпільної організації "Юні месники". Брала участь в поширенні листівок серед населення і диверсіях проти загарбників. Працюючи в їдальні курсів перепідготовки німецьких офіцерів, за вказівкою підпілля отруїла їжу. Під час розглядів, бажаючи довести німцям свою непричетність, спробувала отруєний суп. Дивом залишилася жива. З серпня 1943 року розвідник партизанського загону ім. К.Є. Ворошилова. У грудні 1943 року, повертаючись із завдання, була заарештована в селі Мостище і можна сказати зрадником. На одному з допитів, схопивши зі столу пістолет слідчого, застрелила його і ще двох гітлерівців, намагалася втекти, але була схоплена, по-звірячому замучена і 13 січня 1944 року розстріляна у в'язниці міста Полоцька.

Льоня Голіков

Народився 17 червня 1926 року в селі Лукіно Новгородської області. Під час війни, коли його село захопили німці, пішов до партизанів. Не раз він ходив у розвідку, приносив важливі відомості в партизанський загін. І летіли під укіс ворожі поїзди, машини, руйнувалися мости, горіли ворожі склади. Всього він брав участь в 27 бойових операціях, їм було знищено: 78 німців, два залізничних і 12 шосейних мостів, два продовольчо-фуражних складу і 10 автомашин з боєприпасами. Був в його житті бій, який Льоня вів один на один з фашистським генералом. Граната, кинута хлопчиком, підбила машину. З неї вибрався гітлерівець з портфелем в руках і, відстрілюючись, кинувся бігти. Льоня - за ним. Майже кілометр переслідував він ворога і, нарешті, убив його. У портфелі виявилися дуже важливі документи. Штаб партизан негайно переправив їх літаком до Москви. Він загинув 24 січня 1943 року в нерівному бою під селом Гостра Лука Псковської області. 2 квітня 1944 був опублікований указ Президії Верховної Ради СРСР про присвоєння піонеру-партизану Олені Голикову звання Героя Радянського Союзу.

Марат Казей

Народився 10 жовтня 1929 року в селі Станьково (Білорусь). Коли фашисти увірвалися в село, Марат мав іти тільки в п'ятий клас. За зв'язок з партизанами його мати, Анна Казей, була повішена німцями в Мінську. Після смерті матері Марат пішов до партизанів в Станьковскій ліс. Він став розвідником у штабі партизанської бригади. Проникав у ворожі гарнізони і доставляв командуванню цінні відомості. Використовуючи ці дані, партизани розробили операцію і розгромили фашистський гарнізон в місті Дзержинську. Марат брав участь в боях і незмінно виявляв відвагу, безстрашність, разом з досвідченими підривниками мінував залізницю. Марат загинув в бою 11 травня 1944 року. Воював до останнього патрона, а коли у нього залишилася лише одна граната, підпустив ворога ближче і підірвав їх і себе. За мужність і відвагу піонер Марат Казей був удостоєний звання Героя Радянського Союзу. На честь юного героя в місті Мінську був поставлений пам'ятник.

Валя Котик

Народився 11 лютого 1930 року в селі Хмелівка (Україна) в селянській родині. До початку війни він тільки перейшов до шостого класу, але з перших днів почав боротися з окупантами. Восени 1941 року разом з товаришами вбив голову польової жандармерії поблизу м Шепетівки, жбурнувши гранату в машину, в якій той їхав. З 1942 року брав активну участь у партизанському русі на території України. Спочатку був зв'язковим шепетівської підпільної організації, потім брав участь у боях. З серпня 1943 року в партизанському загоні імені Кармелюка під командуванням І.А. Музалева, був двічі поранений. У жовтні 1943 року він виявив підземний телефонний кабель, який незабаром був підірваний, завдяки чому зв'язок загарбників зі ставкою Гітлера в Варшаві припинилася. Вніс він також свій внесок у підрив шести залізничних ешелонів і складу. 29 жовтня 1943 року, будучи в дозорі, зауважив карателів, що збиралися влаштувати облаву на загін. Убивши офіцера, він підняв тривогу, і, завдяки його діям, партизани встигли дати відсіч ворогу. 16 лютого 1944 року в бою за місто Ізяслав був смертельно поранений і на наступний день помер. У 1958 році Валентину Котику посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

діти тилу

Майже все доросле чоловіче населення було на фронті, в тилу за верстатами стояли жінки і підлітки, випускаючи військову техніку, Боєприпаси. Вони ж ростили хліб, обробляли поля, пасли худобу. Вся важка робота лежала на їхніх плечах.

Олег Болдирєв - 8 років.

"Рвався на фронт, а мене не хотіли навіть на завод брати, що маленький. "Тобі до десяти ще півроку рости", - сплескувала руками мати. Хмурився і батько: завод - дитячий садок, Працювати треба, як все, по дванадцять годин. Так як працювати!

Завод випускав міни, снаряди, авіабомби. Відлиті з металу заготовки шліфувалися вручну - з шланга, під високим тиском виривалася струмінь піску, розжареного до ста п'ятдесяти градусів, відскакуючи від металу, пісок обпікав легкі, бив в обличчя, в очі ... Рідко хто витримував більше тижня.

Але в сорок третьому році, коли мені виповнилося десять років, батько привів мене до свого, третій, цех. На ділянку, де зварювали підривники для бомб ".

Люба Філімонова - 11 років.

"Колгосп - це були ми і наші матері. Чоловіків в колгоспі не було, чоловіки на фронті.

Матері орали, а ми боронили. І до сівби і після сівби. І сіно возимо і зерно. Коли з дорослими, коли і самі. Для нас, дітей, навіть мішки спеціальні зшили - кілограмів на тридцять - сорок зерна. Щоб ми могли з воза взяти такий мішок і понести. Несеш, а тебе з боку в бік хитає. Не раз мішок перетягне, і летиш разом з ним. А все одно весь урожай переносимо ... ".

С. Михалков

"Я вам хочу розповісти про Смирнова"

... Я вам хочу розповісти про Смирнова,
Який вставав о пів на шосту,
Який, насилу пригнічуючи позіхання,
Сідав в трамвай і поспішав на роботу,
Де вісім і десять годин, якщо треба,
Працював як майстер шостого розряду.
У великій не по росту, казенної тужурці,
У величезній вушанці з кролячої шкурки,
У таких сапожищах, що я злякався,
Стояла людина і мені посміхався.
- Як звати? - я запитав.
- По роботі хто знає, -
Відповів малюк, - Кузьмичом називає.
- А скільки вам років? - я запитав у Смирнова.
- Чотирнадцять минуло двадцять восьмого.
Гули динамо-жуки заводні,
Шаруділи, як змії, ремені приводні.
І масло машинне ниточкою тонкої
Тяглося невтомно над шестерінки.
І падали на підлогу, чіпляючись один до одного,
Кручені сталеві, блискучі стружки.
І потрібні танку сталеві деталі
З дзвоном одна за одною вилітали.
І ось, нарешті, ми дійшли до плаката:
"Беріть приклад зі Смирнова, хлопці!
В тилу не розходиться справу зі словом,
На фронті танкісти пишаються Смирновим! "
А сам мужичок з нігтик знаменитий
За гучному цеху крокував діловито.
І хто міг подумати, що в цю хвилину
Його згадують в битві лютому!

У нашому місті Зеленодольську в 2014 році поряд з ліцеєм № 1 встановлено пам'ятник "Дітям війни". Він символізує пам'ять про зеленодольцах, які працювали і допомагали фронту, незважаючи на свій юний вік.

9 травня 2015 наша країна буде відзначати 70-ту річницю перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні, яка забрала життя понад 50 млн. Людей, 13 млн. З них - діти.

Але і зараз на Землі рвуться бомби, свистять кулі, розсипається від снарядів на крихти, на пил будинку і горять дитячі ліжечка. Тому що сьогодні комусь хочеться вже більшою війни, вселенської Хіросіми. В атомному вогні, якою діти випарувалися б, як краплі води, засихали б, як страшні квіти.

На землі найкращий народ - діти. Як уберегти нам його в тривожному 21 столітті? Як зберегти його душу і його життя? А разом з ним і наше минуле, і наше майбутнє.

Як зберегти планету людей, на якій дівчинки повинні вранці спати в своїх ліжечках, а не лежати на дорозі убиті з незаплетене косичками? "Я родом з дитинства" - говорив про себе Антуан де Сент-Екзюпері. Так народжений згадувати про себе кожна людина. Не можна, щоб дитинство називалося війною, як не можна бути чорному сонця над дитячою головою, так що нагадує наш маленький земну кулю.

Використана література

1. Світлана Алексієвич "У війни не жіноче обличчя".

2. Ресурси інтернету.

Сценарій класної години до Дня Перемоги для молодших школярів

Тема: "Велика Вітчизняна війна".
мета: познайомити дітей з життям російських людей в роки Великої Вітчизняної війни.
устаткування: оформлення дошки (кульки, плакат), проектор, роздатковий матеріал.

Хід класної години:

Привіт, хлопці! Сідайте будь ласка!
Подивіться, щоб у вас нічого зайвого на столах не було. Хто готовий дайте мені знати правильною посадкою за партами. (Вітають вчителя, сідають).
-Добре! Отже хлопці, кого ви бачите на зображенні (зображений Знайка з квіткового міста)? (- це Знайка!).
- Молодці! Хлопці, Знайко стало цікаво, як раніше жили люди, і йому в голову прийшла така ідея, створити машину часу. І ось що у нього вийшло. (Картинка на слайді).
Йому було дуже цікаво здійснити подорож в минуле. Коли він натиснув кнопку пуск, то машина перенесла його на 70 років назад. Коли машина його перенесла було 21 червня 1941 року. Що він побачив? (Картинки на слайді все веселяться).
Правильно! Була неділя, люди відпочивали, веселилися і готувалися до наступного робочого тижня. Йому стало цікаво як люди раніше працювали, чим займалися і він вирішив залишитися ще на один день. (-Люди веселяться і відпочивають).

Але коли настав ранок, що він побачив? (Відео)
Хлопці, ви знаєте, хто ці люди? (Танки, зброю, вибухи, війна і т.д.
Вороги, німці, фашисти).
- Правильно, хлопці! У цей день 21 червня 1941 року німецькі війська напали на нашу країну. Почалася Велика Вітчизняна війна, яка змінила долі людей. Щоб зберегти своє життя люди ховалися в підвалах, в метро, \u200b\u200bа у кого-то були і спеціальні бомбосховища. (Картинки на слайдах).
- Знайка зміг перенестися на два роки вперед після початку війни. Він зауважив, що людей на вулиці було мало. Де ж вони? Коли він йшов по вулиці, то побачив завод. Він вирішив туди зазирнути. Він побачив таку картину. (Картинка, де діти і жёнщіни стоять біля верстатів і роблять снаряди). Подивіться, що на ній зображено? (Діти, верстати і т.д.)
- Знайка, прилетів з майбутнього і він згадав наш справжній завод і представив його вам для порівняння. (На слайді дві картинки заводів сучасний і в роки війни). Вам потрібно знайти відмінності. (Там діти працювали, а тут дорослі і т.д.)
- Знайка дуже довго ходив по місту він втомився і дуже хотів пити. Він вирішив зайти в один з будинків. Постукав у двері, але йому ніхто не відкрив. Він сів на сходинку, щоб відпочити. Двері тихенько рипнули і звідти вийшла жінка. Знайка задумався, а чому вона так довго її відкривала? Адже вона зовсім молода, пересуватися може. Хлопці, як ви думаєте чому вона не хотіла відкривати двері? (Може, боялася, що це німці?)

Добре! А ви знаєте людину, яка приходить зі стуком у двері? (Ні, не знаємо!)

Я вам допоможу. Подивіться на зображення. Хто це? (Листоноша)

Що він приносить? (Листи, телеграми ...)

Молодці! У роки Великої Вітчизняної війни приходили листи з фронту, але крім листів додому приходили похоронки (повідомлення про смерть). Подивіться, будь ласка, на екран. Це похоронка. Зараз я вам її прочитаю, а ви спробуйте знайти причину, по якій жінка не хотіла відкривати двері. (Тому що там говорилося про смерть її близької людини!)

Молодець! Ми з вами побачили, чого боялася ця жінка, але не вона одна цього боялася. Адже і багато інших чекали повернення з фронту своїх дорогих і коханих людей. Про Велику Вітчизняну війну написано багато віршів, проспівано пісень і про це люди і на війні не забували. У роки війни жило багато поетів, композиторів, художників та інших талановитих людей. І зараз ваша однокласниця розповість вам вірш одного чудового автора, який жив в роки війни. ("Чекай мене і я повернуся").
- Дякую! Хлопці, не дивлячись на все, наші діди і прадіди зуміли відстояти Батьківщину. Вони билися до останнього. І ось 9 травня 1945 роки над Росією пронеслася звістка, що війна закінчена! Скільки радості і сліз побачив Знайка. (Слайд з датою закінчення війни і пісня «День перемоги»)

Презентація на тему: Велика Вітчизняна війна