Дошкільнятам про безпеку у води. Конспект НСД з безпеки «Правила і заходи безпеки на водоймах в літній період»

Бродулева Н. В.

Правила безпеки на воді

Мета: сформувати в учнів уявлення про правильне, безпечну поведінку на воді, створити умови для формування таких особистісних якостей як: обережність, самовладання, відповідальність, повагу до себе і оточуючих, комунікативність.

Обладнання: комп'ютер, проектор, екран, презентація і відеофільми по темі «Безпека на воді і водному транспорті», картки для колективної роботи, кольорові олівці, тест.

ХІД ЗАХОДУ

1. Мобілізаційна частина заходу. (Учні сідають по групах)

психологічна готовність дітей. Загадка про воду.

Дуже добродушна,

Я м'яка, слухняна,

Але коли я захочу,

Навіть камінь виливаючи.

Про що ми сьогодні будемо говорити? (Відповіді).

2. Робота над темою заходу.

На дошці учні читають девіз: "Обережність - це не боягузтво".

Як ви розумієте цей вислів? Міркування дітей.

учитель: Вода - наша життєва необхідність і смертельна небезпека.

Водні простори займають 70% території Землі. Чи можемо ми прожити без води? Ні. На кожну людину припадає в середньому ¼ км3 води, всього на Землі 1,5 млрда км3 води. Воду ми п'ємо, використовуємо для приготування їжі, для прання, миття.

Що може замінити нам те задоволення, яке ми отримуємо від купання в теплу пору в воді? З цього ми можемо зробити висновок, що вода для нас життєва необхідність.

В середньому в рік на водоймах Росії гинуть 7 тисяч осіб, сотні тисяч людей від стихійних лих (повеней, селевих потоків, штормів і інших).

Чималу частку становлять випадки безглуздою загибелі людей через незнання чи грубого порушення правил поведінки на воді. З цього ми можемо зробити другий висновок, що вода для нас смертельна небезпека. Сьогодні ми з вами поговоримо про те, як, насолоджуючись красою води, не стати її жертвою.

учитель: Пропоную вам ознайомитися з небезпеками, що підстерігають нас на водоймах.(Перегляд презентації).

Яке найголовніше правило ви повинні засвоїти?(Відповіді учнів)

Найголовніше правило - з вами повинні бути дорослі і ви повинні дотримуватися правил безпечної поведінки на водоймах.

Ви повинні попередити батьків, куди ви йдете, з ким ви йдете, орієнтир-вочной на який час ви йдете. Купатися на водойму ви можете піти тільки з дозволу батьків.

учитель : Пропоную вам визначити, хто із зображених на малюнку персонажів ризикує потрапити в небезпечну ситуацію і чому? (Картинка з підручника ОБЖ для 8 класу, авт. Смирнов А.Т.

(Учні в групах отримують зображення і працюють з ним).

3. Закріплення вивченого матеріалу.

(Додаток 2)

Пірнати в незнайомих місцях, не знаючи дна водойми.

Треба знати і враховувати течію річки.

Розгойдувати човен, вчасно пересування на ній по водоймі.

Коли прийшли до місця, спочатку підготуйтеся до купання.

Йти купатися на водоймище з дозволу батьків.

Вставати в човні, сідати на борт або перегинатися через нього.

Прибігти до водоймища, швидко роздягнутися і відразу пірнути.

Діти повинні купатися на водоймах під наглядом дорослих.

Купатися тільки в місцях спеціально обладнаних для купання.

Запливати за буйки.

Купатися з підвищеною або зниженою температурою.

Купатися на водоймах можна тільки в теплу пору і в теплій воді.

Перед катанням на човні треба перевірити справність човни, весел, чи немає течі.

Грати в водоймах з утримуванням противника під водою.

Купатися взимку, якщо річка не замерзла.

Вміти плавати

Купатися в ставках і озерах далеко від болотистих місць і шлюзів

Йти купатися на водоймище без дозволу батьків.

Плавати на камерах, і інших саморобних плавальних засобах.

Кататися на човні під наглядом дорослих.

Перед катанням на човні треба перевірити наявність в ній рятувальних засобів.

Купатися без присутності дорослих.

Купатися у водоймах, що знаходяться поблизу підприємств зі шкідливим виробництвом, а так його в нього зливаються каналізаційні та промислові стоки.

Якщо ви вирішили далеко відплисти від берега, то повинні правильно розрахувати свої сили. При перших ознаках втоми або погіршення самопочуття виходите з води

Не допускати переохолодження організ-ма при тривалому перебуванні у воді.

Запливати на човні в місця масового купання людей.

4. Підбиття підсумку заходу:

учитель: Пропоную вам закріпити отримані знання разом з сіней. (Перегляд мультфільмів «Безпека - це важливо» з сайту).

Щоб з'ясувати чи добре ви засвоїли цю тему, пропоную вам пройти тест.

(Кожна група отримує тест і виконує його). (Пріложеніе4)

Чи не пам'ять хочу подарувати вам пам'ятки з безпеки на воді. (Додаток 5)

Бібліографія:

    Безпека на воді. Смирнов А.Т.

    Велика книга загадок. Бодня, Е. Нефедова - Видавництво: АСТ, Астрель

Додаток 1

Не знаючи броду, не лізь у воду.

Не знаючи броду, не лізь у воду.

Не знаючи броду, не лізь у воду.

Не знаючи броду, не лізь у воду.

Не знаючи броду, не лізь у воду.

Не знаючи броду, не лізь у воду.

Не знаючи броду, не лізь у воду.

Додаток 2

додаток 3

1 1 1 1 1 2 1 2 1 1

(Творити, мова) + (біда, зона, паслін, крайність) + в + (творог, моїх) + (рубін, кафе) + х

____________________________________________________________________________

додаток 4

Питання № 1 Закінчи правильно пропозицію: "Купатися безпечніше ..."

    одному

    в присутності дорослих в спеціально відведених місцях

    з одним далеко від берега

    якщо поруч знаходиться човен

Питання № 2 Чи можна пірнати в незнайомому місці?

    Ні, під водою можуть бути сторонні предмети.

    Можна, можливо. Не треба нічого бояться

    Можна, але тільки якщо уклали парі

    Якщо недалеко є дорослі, то можна

Питання № 3 Для чого на воді встановлені буйки?

    Це прикрашає водойму

    Тримаючись за буйки, можна відпочити на воді

    Буйки поділяють зони "слабаків" і хороших плавців

    За буйки запливати заборонено

Питання № 4 Що треба робити, щоб уникнути судоми при купанні?

    Нічого. У воді судоми не може бути

    Треба частіше міняти стиль плавання

    Чи не плавати на глибині

    Одягати купальну шапочку

Питання № 5 Що потрібно робити, якщо під час купання все-таки звело ногу?

    Нічого робити не треба, само пройде

    Треба постійно масажувати зведену ногу і покликати на допомогу

    Треба швидше плисти до берега

    Треба постаратися встати на дно

Питання № 6 Чи можна відпливати далеко від берега на надувному матраці?

    Можна, можливо

    Не можна

    Можна, якщо плисти вдвох

    Це залежить від розмірів матраца

Питання № 7 Чи дозволяється під час руху човна мінятися місцями або сідати на борт?

    Не дозволяється

    Дозволяється. В цьому немає небезпеки.

    Так. Якщо, хоча б один з тих, хто катається на човні, вміє плавати.

    Так. Якщо на водоймі немає хвиль.

Питання № 8 Як називається професія людини, який відповідає за безпеку в місці купання людей?

    водолаз

    Рибак

    поліцейський

    рятувальник

Питання № 9 Що може статися, якщо човен стане бортом до хвилі?

    нічого

    У човен може набратися вода

    Можуть загубитися весла

    Човен може перевернутися

додаток 5

Пам'ятка поведінки на воді

    Чи не плавай поодинці: в разі небезпеки товариш допоможе тобі.

    Чи не плавай в незнайомому місці без дорослих.

    Чи не балуйся в воді, не бийся, що не влаштовуй гучну метушню.

    Чи не пірнай в незнайомому місці.

    Чи не плавай в дуже холодній воді.

    Якщо не вмієш плавати, не використовуй надувні матраци і камери.

    Чи не купайся при великому хвилюванні.

    Чи не пірнай в воду відразу після тривалого перебування на сонці.

    Не слід плавати відразу після їжі.

    Якщо щось сталося в воді, ніколи не лякайся і не кричи. Під час крику в твої легені може потрапити вода, а це якраз і є найбільша небезпека.

Попередній перегляд:

Конспект НСД з безпеки «Правила і заходи безпеки на водоймах в літній період». Старша група.

Мета. Закріпити знання дітей про правила поведінки на водоймах в літній час. Ознайомити дітей з рятувальними засобами для потопаючого. Розвивати допитливість, образне уявлення. Виховувати бажання піклуватися про свою безпеку, прагнення прийти на допомогу, хто потребує допомоги людям.

Хід заняття.

вихователь . Хлопці, скажіть, де зустрічається вода в природі?

Діти. Це струмки, озера, річки, океани, моря, джерела.

Вихователь. Чи може вода стати небезпекою для людини?

Діти. Може. У воді можна потонути.

Вихователь. Сьогодні на занятті ми будемо говорити про небезпеки і правилах поведінки біля води. Послухайте вірш.

Що таке літо?

Це багато світла,

Це поле, це ліс,

Це тисячі чудес!

Це в небі хмари,

Це швидка річка,

Це яскраві квіти,

Це синь висоти,

Це в світі сто доріг

Для дитячих ніг!

Вихователь. Приємно в жаркий літній день скупатися в морі, в річці, в озері, в ставку. Але кожен водойму може бути по - своєму небезпечний. Як ви думаєте, чим вони можуть бути небезпечні?

Діти. У річці може бути сильна течія. У ставку можуть зустрічатися різні гострі предмети і корчі. У морі можуть бути сильні хвилі.

Вихователь. Правильно. Де ж тоді безпечніше купатися?

Діти. На пляжі.

Вихователь. Правильно. Адже пляж це спеціально обладнане місце для купання. Там підготовлений берег, очищено дно водойми, місце для купання обгороджено буйками, за які запливати не можна. Щоб купання стало безпечним, треба суворо дотримуватися правил безпечної поведінки на воді. Зараз я пропоную вам пограти в гру «Закінчи речення». Я буду починати читати правило, а ви його будете закінчувати, підбираючи потрібні слова. І так, починаємо.

Вихователь. Не можна приходити до води ...

Діти. Без дорослих.

Вихователь. Не можна заходити купатися на глибоке ...

Діти. Місце.

вихователь . Не можна пірнати в незнайомих ...

Діти. Місцях.

Вихователь. Не можна пірнати в дрібних ...

Діти. Місцях.

вихователь . Не можна купатися в незнайомих ...

Діти. Місцях.

Вихователь. Не можна купатися в місцях, де купання ...

Діти. Заборонено.

вихователь ь. Не можна запливати за ...

Діти. Буйки.

Вихователь. Не можна купатися відразу після ...

Діти. Їжі.

Вихователь. Не можна купатися після довгого загоряння ...

Діти. На сонці.

Вихователь. Молодці, хлопці. Впоралися із завданням.

Физкультминутка.

До річці швидкої ми спустились,

Нахилилися і вмилися.

Один два три чотири.

Ось як славно освіжили.

А тепер попливли дружно.

Робити так руками потрібно:

Разом - раз, це - брас.

Жодній іншій - це кроль.

Все, як один, пливемо, як дельфін.

Вийшли на берег крутий

І вирушили додому.

вихователь . Хлопці, послухайте розповідь і знайдіть в ньому помилки.

Одного разу, поки нікого не було вдома, діти вирішили піти купатися. стояли сонячні дні, Вода в річці була теплою. На пляжі було багато народу, і хлопчики вирішили піти подалі, місце незнайоме, але там їм ніхто не заважатиме купатися. Вони постелили на березі покривало і вирішили спочатку позасмагати на сонечку. Хлопці позасмагали і вирішили з розбігу стрибати в воду. Хлопчики довго купалися. Намагалися, граючи, топити один одного. І добре, що поруч проходив дорослий, який змусив вийти їх з води і негайно відправитися додому.

Вихователь. Які правила порушили хлопчики?

Діти. Хлопчики пішли на річку без дорослих. Вони пішли подалі і купалися в незнайомому місці. Не можна пірнати в незнайомих місцях. Не можна топити один одного, тому що можна захлинутися водою і потонути.

Вихователь. Хлопці, подивіться на ці картинки.(Вихователь звертає увагу дітей на картинки, розміщені на дошці із зображенням рятувального круга, матраца, жилета, колоди.) Що може об'єднувати ці предмети?

Діти. За допомогою цих предметів можна врятувати потопаючого.

вихователь . Правильно. Давайте вивчимо вірш.

Якщо в річці тоне друг.

Якщо він йде на дно,

Кинь йому мотузку, коло,

Палицю, м'яч або колоду.

Вихователь. Цього ніколи не станеться, якщо ви і ваші друзі будете дотримуватися правил поведінки на воді. Але іноді люди забувають про правила і з ними відбуваються неприємності. Як бути, якщо на ваших газах тоне людина? Вам необхідно запам'ятати дії, якими ви змогли б допомогти потопаючому людині. Вони такі:

1.Якщо на ваших очах хтось тоне. Не треба вам самим кидатися в воду, щоб врятувати потопаючого. Це важко зробити навіть дорослій людині. Ви повинні привертати увагу оточуючих криком: «Людина тоне!»

2.Позвать на допомогу дорослих.

3.Посмотреть, чи немає поруч рятувальних засобів. Ним може стати все, що плаває на воді і що ти можеш докинути до тонучого.

А тепер давайте спробуємо правильно вибрати предмети, які допоможуть потопаючому. Я буду називати предмети, а ви почувши назву потрібного предмета, будете плескати в долоні. І так, починаємо:

Надувний матрац;

Рятувальний круг;

Окуляри для плавання;

Довга палиця;

Дошка;

Надувний жилет;

Дихальна трубка;

Гумовий м'яч;

мотузка;

Дерев'яний пліт;

Гумова камера.

Вихователь. Ось і підійшло до кінця наше заняття. Я сподіваюся, що ви добре запам'ятали правила поведінки біля води і будете завжди їх виконувати.


Поговоримо сьогодні про безпечну поведінку біля водойм взимку і влітку. Які водойми ви знаєте? Це річки, озера, ставки, моря.

Може бути, вам доводилося мчати на лижах по лижні, прокладеної по льоду річки або озера? Якщо стоять сильні морози, і лід на водоймі товстий і міцний, то нічого страшного в цьому немає. А на початку зими, коли лід ще не зміцнів, ламається під ногами або потріскує, виходити на нього не можна. У цю пору року найбільш небезпечна середина водойми. Уявіть собі необережне людини, який йде по незміцнілий ще льоду, і раптом чує, що лід почав тріщати. Як ви думаєте, що слід робити? Потрібно негайно лягати і повзти по своїх слідах до берега.

Запам'ятайте, що навіть в самі тріскучі морози на льоду водойми треба бути обережним. Лід може бути неміцним біля стоку вод з ферми або фабрики, біля кущів і заростей очерету і там, де болотні трави вмерзли в нього. Іноді хуртовини наносять високі кучугури на льоду. Їх краще обходити стороною, тому що під снігом лід завжди тонший. Неміцним він буває і в тих місцях, де в річку впадає струмок або б'ють ключі.

Давайте уявимо, що хтось хоче скоротити шлях і пройти короткою дорогою по льоду ставка або озера. Як правильно це зробити? Перш за все, стоячи на березі, потрібно подумки намітити правильний маршрут. Найкраще йти по свіжих слідах людей, промацуючи дорогу палицею. Якщо ви йдете по льоду на лижах, то кріплення потрібно відстебнути, а палиці тримати вільно, не накидаючи петлі на кисті рук. Якщо у вас рюкзак, його краще повісити тільки на одне плече, щоб в разі небезпеки відразу скинути.

Навесні, коли починає пригрівати сонечко, лід на водоймах стає пухким, вода просочується крізь нього і заповнює сліди, ламається лід без тріску. В кінці зими найбільш небезпечними стають місця біля берега і під мостами. Запам'ятайте, що на підтає навесні лід виходити не можна.

Правила безпеки на льоду водойми

1. Не виходьте на тонкий лід на початку зими і на початку весни.

2. Запам'ятайте, що навесні лід ламається безшумно, а на початку зими з хрускотом і тріском.

3. Рухайтеся по льоду по натоптаних слідах і стежках.

4. Беріть палицю, щоб промацувати перед собою шлях.

5. Рухаючись групою, дотримуйтесь один за одним на деякій відстані.

6. Запам'ятайте, що на початку зими найбільш небезпечна середина водойми, а в кінці - ділянки біля берега.

7. Запам'ятайте, що менш міцним лід буває, там де:

- нанесені замети;

- ростуть кущі;

- трава вмерзнули в лід;

- б'ють ключі;

- швидка течія;

- в річку впадає струмок;

- у водойму потрапляють зливні води з ферми або фабрики.

Уявіть, що ви прийшли на берег річки або озера влітку. Погодьтеся, спекотний літній день дуже приємно провести біля річки або озера. Похлюпатися, поплавати, потім позасмагати на теплому пісочку. Чи вмієте ви плавати? Трошки вмієте. Що ж, це дуже добре. Уміння триматися на воді необхідно будь-якій людині. Недарма стародавні греки вважали неписьменними тих людей, які не вміли читати і плавати.

Уявіть, що ви приїхали на дачу в гості до одного і разом з ним пішли скупатися на озеро. Як правильно поводитися, щоб з вами не трапилася біда? Перш за все, потрібно йти купатися в супроводі когось із дорослих, наприклад, тата, мами або старшого брата. Не слід купатися в незнайомому місці, особливо там, де немає інших купальщиків. Адже дно річки або озера може таїти чимало небезпек: затоплена корч, за яку можна випадково зачепитися; уламки скла; гострі бляшанки, про які можна порізати ноги; холодні ключі і глибокі ями.

Перш ніж заходити в воду, подивіться, як вона виглядає. Якщо колір або запах води не такі, як зазвичай, купатися в ній не можна.

Іноді, коли купається ціла компанія дітлахів, діти бризкаються, шумлять, хапають один одного за руки і за ноги. Це дуже небезпечно! Адже всього за 10 секунд легені людини заповнюються водою, і він може захлинутися і потонути. Ще хочу нагадати вам про те, щоб ви ніколи не пірнали в незнайомих місцях і не запливали далеко на надувних матрацах.

Правила поведінки на воді

1. Купайтеся тільки під наглядом дорослих.

2. Не купайтеся в незнайомих місцях.

3. Купатися можна в спеціально обладнаних місцях.

4. Під час купання не хапайте один одного за руки і за ноги.

питання

1. Яке місце водойми найбільш небезпечно на початку зими? Весни?

2. Розкажіть, в яких місцях водойм лід буває менш міцним.

3. Чому не можна йти по льоду там, де б'ють ключі, в річку впадає струмок або в воду потрапляють води з ферми або фабрики?

4. Що треба робити, якщо лід під ногами тріщить?

5. Чому не можна купатися в незнайомих місцях?

6. Де можна купатися?

7. Чому під час купання не можна влаштовувати гучні ігри на воді, хапати один одного за руки і за ноги?

завдання

Намалюйте і розфарбуйте озеро, купаються.

загадки

Вона біжить, струмує,

На сонці сріблиться.

схилилися мовчазно

Над нею густі верби. (Річка.)

Він злегка затягнутий ряскою,

Цівки не біжать.

Зачарований, ніби в казці,

Старий, тихий ... (ставок).

Ми летимо вперед, вперед.

Ріжемо гладкий, рівний лід. (Ковзани.)

Ми з гори мчимо самі,

В гору же нас тягне Ваня. (Сани.)

Казка «Добра Івушка»

Схилилася над водою красива Іва. Добре жилося їй у річки. Вітер пестив її гілки, джерела поїли студеною водою коріння, срібні листочки Верби спалахували на сонці, ніби маленькі дзеркальця.

Всі любили красуню Іву. Спритні рибки веселили її своїми іграми, птиці, що снували між гілок, радували щебетом, а дружна качина сімейка любила плавати і пірнати під зеленими гілками, майже стосуються води, немов під живим зеленим шатром.

Одного разу ясним травневим ранком Іва почула далеко дитячі голоси. Скоро на стежці з'явилися дві подружки - Іра і Таня.

- Ах! Як тут чудово, - вигукнула одна з них. - Може бути, відпочинемо, посидимо на травичці?

- Із задоволенням! - погодилася інша.

Дівчатка, розстеливши на траві вітровки, сіли на березі річки і задивилися на швидкі струмки. Текуча річкова вода заворожила їх.

Треба вам сказати, що коли дівчатка тільки з'явилися на березі, мешканці цього тихого містечка насторожилися: Івушка перестала шелестіти листям, сіра качечка разом з каченятами сховалася в заростях осоки, рибки зникли в глибині, навіть жаби перервали свою нескінченну весняну пісеньку. Але скоро всі зрозуміли, що подружки нікому не заподіють шкоди, і заспокоїлися.

Іва знову зашелестіла листям, качки стали плавати під її шовковистим навісом, рибки гратися на піщаній мілині, а жаб'ячий хор співав.

Сонечко розморило дівчаток, і молодша, Іра, непомітно задрімала. Сонце тим часом піднімалося все вище і припікало сильніше.

«Ух, як жарко! - подумала Таня. - Добре було б викупатися в річці ».

Дівчинка швидко зняла з себе панамку, майку і шорти і побігла до річки.

«Тепла! Можна купатися », - вирішила Таня.

Але тільки вона захотіла зробити крок в воду, як відчула, що хтось міцно тримає її. Може бути, ви здогадалися, що це добра Івушка обхопила дівчинку гнучкими гілками і втримала на березі. Адже Іва добре знала, що берег тут крутий і стрімкий, а дно мулисте. Це безлюдне місце не дуже-то підходило для дитячого купання: адже дівчинка могла потрапити в глибоку яму або вир.

Даремно Таня намагалася вирватися з обіймів дерева. Іва міцно тримала її і тихенько шелестіло листочками, ніби шепотіла:

- Повір мені, Івушка. Тут не можна купатися. Дно в'язке, кругом глибокі ями та вири.

Дівчинка прислухалася до слів Верби, перестала вириватися і боязко запитала:

- Де ж скупатися можна? Адже дуже жарко.

- Я кину в воду листочок. Він попливе за течією, а ви біжіть за ним по стежці. Листочок приведе вас в хороше для купання місце, - пояснила Іва.

- Дякую, Івушка! - подякувала Таня.

В цей час прокинулася її подруга, Іра, і дівчатка пішли стежкою, що в'ється вздовж річки.

Попереду, як маленький човник, плив сріблястий листок Верби. Скоро він привів подружок на річкову мілину. Тут купалися діти. Дехто засмагав на теплому піску, хтось борсався у берега під наглядом мам і бабусь.

- Відмінний містечко! Ось тут і викупаємося, - запропонувала Таня.

- Таня! Іра! - гукнув дівчаток знайомий голос.

Таня обернулася і побачила свою бабусю.

- Я вже тривожитися стала і пішла вас шукати, - пояснила бабуся.

- Бабцю! Можна ми викупаємося? - запитала Таня.

- Що ж, купайтеся, а я прігляжу за вами.

- Ірочка! Ти плавати-то вмієш?

- Звичайно, вмію! - гордо відповіла дівчинка. - Я всю зиму з мамою в басейн ходила.

- Ну і добре! Тільки далеко не запливайте і не шаліте в воді!

- Гаразд, бабусь, не будемо, - пообіцяла Таня.

І подружки побігли купатися.

Питання до казки

1. Де росла Івушка?

2. Куди прийшли подружки Іра і Таня?

3. Що вони стали робити біля річки?

4. Чому Іва втримала Таню від купання?

5. Чи можна купатися в незнайомому місці? Чому?

6. Куди привів дівчаток листочок Верби?

7. Чому дітям не можна купатися без нагляду дорослих?

8. Чому в воді не слід затівати галасливі ігри, хапати один одного за руки, за ноги?

9. Хто доглядав за купанням подружок?

З настанням довгоочікуваного літа стає актуальним питання про безпеку дітей на воді. Вода - добрий друг і союзник людини, що допомагає отримати максимум задоволення від відпочинку і зміцнити здоров'я. Але в той же час вона не терпить легковажності і може бути джерелом підвищеної небезпеки. Кожна людина повинна знати елементарні правила безпеки на воді. Що потрібно робити, щоб купання було безпечним? Які правила потрібно дотримуватися? Для відповіді на ці питання я підготувала заняття на тему «Безпека на воді». Мета: формування у дітей уявлення про безпечну поведінку на водоймі.

Завантажити:


Попередній перегляд:

конспект відкритого заняття по темі «Правила і заходи безпеки на водоймах в літній період»

мета: Закріпити знання дітей про правила поведінки на водоймах в літній час.

завдання:

Організація засвоєння учнями правил поведінки та заходів безпеки на воді, а також алгоритмів дій в небезпечних ситуаціях в цих умовах.

Розвиток комунікативних умінь дітей - розповідати, пояснювати, слухати, задавати питання.

Навчання навичкам співпраці, спільної творчої діяльності.

Хід заняття:

Настали літні канікули. Приємно в жаркий літній день скупатися в морі, в річці, в озері, в ставку. Нам дуже хочеться, щоб відпочинок пройшов без складнощів. Але кожен водойму може бути по - своєму небезпечний. Як ви думаєте, чим вони можуть бути небезпечні?

Давайте згадаємо правила поведінки на воді в літній час (перегляд відеоролика «Правила безпечної поведінки на воді»)

А тепер, ми в ігровій формі закріпимо наявні знання з теми. Сьогодні на занятті ми будемо говорити про небезпеки і правилах поведінки біля води.

Зараз я пропоную вам пограти вгру «Закінчи речення». Я буду починати читати правило, а ви його будете закінчувати, підбираючи потрібні слова.

Не можна приходити до води ... Без дорослих.

Не можна заходити купатися на глибоке ... Місце.

Не можна пірнати в незнайомих ... Місцях.

Не можна пірнати в дрібних ... Місцях.

Не можна купатися в незнайомих ... Місцях.

Не можна купатися в місцях, де купання ... Заборонено.

Не можна запливати за ... Буйки.

Не можна купатися відразу після ... Їжі.

Не можна купатися після довгого загоряння ... На сонці.

Молодці, хлопці. Впоралися із завданням.

Хлопці, послухайте розповідь і знайдіть в ньому помилки.( «Знайди помилку»)

«Одного разу, поки нікого не було вдома, діти вирішили піти купатися. Стояли сонячні дні, вода в річці була теплою. На пляжі було багато народу, і хлопчики вирішили піти подалі, місце незнайоме, але там їм ніхто не заважатиме купатися. Вони постелили на березі покривало і вирішили спочатку позасмагати на сонечку. Хлопці позасмагали і вирішили з розбігу стрибати в воду.

Хлопчики довго купалися. Намагалися, граючи, топити один одного. І добре, що поруч проходив дорослий, який змусив вийти їх з води і негайно відправитися додому »

Які правила порушили хлопчики? (Хлопчики пішли на річку без дорослих. Вони пішли подалі і купалися в незнайомому місці. Різко заходили в воду. Довго були в воді. Не можна пірнати в незнайомих місцях. Не можна топити один одного, тому що можна захлинутися водою і потонути.)

«Предмети помічники»

Хлопці, подивіться на ці картинки (картинки, розміщені на дошці із зображенням рятувального круга, матраца, жилета, колоди.)

Що може об'єднувати ці предмети?

Правильно. За допомогою цих предметів можна врятувати потопаючого.

Якщо в річці тоне друг.

Якщо він йде на дно,

Кинь йому мотузку, коло,

Палицю, м'яч або колоду.

А тепер давайте спробуємо правильно вибрати предмети, які допоможуть потопаючому. Я буду називати предмети, а ви, почувши назву потрібного предмета, будете плескати в долоні, а якщо це непотрібний предмет топати:

Надувний матрац;

Рятувальний круг;

Окуляри для плавання;

Довга палиця;

Дошка;

Надувний жилет;

Гумовий м'яч;

мотузка;

Дерев'яний пліт;

Гумова камера.

Физкультминутка.

До річці швидкої ми спустились,

Нахилилися і вмилися.

Один два три чотири.

Ось як славно освіжили.

А тепер попливли дружно.

Робити так руками потрібно:

Разом - раз, це - брас.

Жодній іншій - це кроль.

Все, як один, пливемо, як дельфін.

Вийшли на берег крутий

І вирушили додому.

«Підбери пару»

Дітям пред'являється віршований текст з описом ситуації, необхідно підібрати потрібну картинку.

1. На високому березі,

Діти не грайте!

З-під ніг піти земля

Може, так і знайте!

І з обриву прямо вниз

У воду полетите ...

І залишиться кричати:

«Люди, помогите !!!»

2. Коли навколо гримить грім

І блискавка блискає,

Не лізь у відкритий водойму!

Адже всяке буває ...

І якщо ти в грозу потрапив,

Чи не плавай, що не купайся ...

Лише тільки дощик застукав,

На берег вибирайся!

3. І великим, і дітям

Хочеться сказати:

У незнайомому місці

Вам не можна пірнати!

Може дуже дрібної

Річка виявитися ...

А в пісок небезпечно

Головою встромлятися!

Сучки, камені, скла

Сховалися на дні -

Їх помітити складно

У водному глибині ...

4. Якщо розважатися будеш на воді,

Простеж, щоб жарт не вела до біди ...

Не топи іншого - може виявитися,

Що води трапиться одному наковтатися,

Він запанікує, вириватися стане -

І тебе з собою під воду затягне!

І гра така сумно завершиться ...

Ми вам не бажаємо в річці утопитися!

5. Котяться хвилі від човнів з судами ...

Сперечатися не варто з такими хвилями!

Ти по можливості їх уникай,

Близько до кораблика було не підпливати:

Зверху плавця розгледіти дуже складно,

Загальмувати на воді неможливо:

Може водою з головою накрити,

Може дихання перехопити ...

Буде сумним фінал, ймовірно:

Навряд чи ти зможеш повернутися назад ...

6. Пляж буйками оточений

Від судів, корчів і хвиль.

Значить, можна тут купатися,

Нічого не побоюватися.

Веселіться, як хочете,

Але, будь ласка, майте на увазі:

Щоб життя не втратити -

За буйки НЕ запливати!

7. Не треба бешкетувати

І робити дірки в колі;

Не варто життям ризикувати

Ні одного, ні подрузі.

Але якщо ти, але якщо ти

Пустун і злий пустун -

Недалеко і до біди:

Дірявий коло небезпечний.

8. Близько стічної труби не купайтеся -

Може вас прямо в трубу затягнути ...

І не вийде, як не старайтеся,

Виринути вгору, щоб повітря ковтнути ...

Дуже небезпечно - запам'ятайте, братці!

Поруч зі стічною трубою розважатися!

9. Якщо ви в човні поплисти захочете,

Те обов'язково, діти, врахуйте:

Можна кататися весь день, до заходу,

Тільки розгойдувати човен не треба,

І за гарною квіткою не тягнуть

Може суденце перевернутися ...

Спливти НЕ зумієш - тоді буде біда!

Будь обережний завжди на воді!

10. Весело гойдатися дітям на хвилях

На кольорових матрацах, надувних колах.

Тільки неодмінно ви повинні дізнатися:

Далеко не треба в воду запливати!

Може продірявився коло або матрац ...

Хто врятувати встигне з безодні вас?

І перевернутися на хвилях легко ...

«Намалюй знак« Безпека на воді! »(Пропонується зобразити знаки позначають: купання заборонено, що не запливати за буйки, місце для купання)

Словесна гра «Так чи ні»

(Якщо небезпечно - піднімаємо руки вгору, якщо - ні - руки опускаємо.)

Можна ходити купатися на водоймище без супроводу дорослих?

Не можна стрибати і пірнати в воду?

Можна запливати далеко від берега на надувному матроса?

Можна купатися в місцях, де заборонено купання?

Не можна штовхатися, плескатися, хапати один одного за ноги і руки, опускати голови один одного в воду?

Можна одному ходити на замерзлі ставки і ріки?

Не можна пересуватися по льоду річки під час відлиги?

Потрібно кликати на допомогу, якщо лід затріщав під ногами і провалився, і ти опинився в ополонці?

Гра «Що я візьму на пляж?»

Зараз, хлопці, ми перевіримо, як ви вмієте збиратися на пляж. Потрібно вибрати картки з назвою предметів, необхідних для походу на пляж і пояснити свій вибір.

Не тільки батьки піклуються про вашу безпеку під час відпочинку у водойми, а йлюди спеціальних професій. Ви знаєте, як називаються ці професії? (Водолази, рятувальники і ін.)

Послухайте розповідь водолаза і дайте відповідь на питання, які правила безпеки порушили діти?

Гліб Іванович - водолаз, в день пірнав по 20 разів.

Спас він 240 дорослих і дітей 3000 врятував.

У нього медаль і орден, але махнув він на медаль:

Якщо хто-небудь потоне - це буде дуже шкода!

Цілий день сиджу на вишці, хуліганять дітлахи:

Те воюють на плотах, то пірнуть не в тих місцях,

Запливають за буйки і йдуть на дно річки ...

Я шукав би краще скарб! Рибу я ловити би радий!

Але в річці замість риби повинен я ловити хлопців ...

Загалом, я скажу всім так, що купання - не дрібниця!

Так закінчив свою розповідь Гліб Іванович водолаз.

Що доводилося спостерігати водолазу?

Іноді, навіть дотримуючись правил безпеки на воді, можуть відбутися неприємності. Головне - не треба панікувати і треба згадати основні правила.

Практичне заняття

Як позбутися від судом.

1) Покличте на допомогу людей.

2) Постарайтеся глибоко вдихнути повітря, розслабитися і вільно зануритися в воду.

3) Візьміться двома руками під водою за гомілку сведѐнной ноги, з силою зігніть коліно, а потім випрямити ногу за допомогою рук, роблячи це кілька разів, поки вистачає дихання.

4) При продовженні судом до болю щипати гомілку ноги.

5) Візьміть двома руками великий палець ноги і потягніть на себе.

6) Після припинення судом змініть стиль плавання, полежте деякий час на спині, потім повільно пливіть до берега.

Якщо ви захлинулися водою.

1) Не панікуйте, постарайтеся розвернутися спиною до хвилі.

2) Притисніть зігнуті в ліктях руки до нижньої частини грудей і зробіть кілька різких видихів, допомагаючи собі руками

3) Очистіть рот і ніс від води, зробіть кілька ковтальних рухів.

4) Відновіть дихання, лягаєте на живіт, рухайтеся до берега.

5) При необхідності покличте на допомогу людей.

Якщо ви побачили потопаючого людини.

1) Залучіть увагу оточуючих гучним криком «Людина тоне!»

2) Киньте ближче до потопаючого рятувальний круг, гумову камеру і т.д.

3) Викличте швидку допомогу.

4) Якщо потопаючий поруч з вами - не дайте йому схопити вас за шию або руку, підпливаючи до нього ззаду й хапайте за волосся. Переверніть на спину, підніміть голову.

Якщо ми все будемо дотримуватися правил безпеки поведінки на воді, наш відпочинок пройде вдало і весело. Я думаю, хлопці ви запам'ятаєте правила поведінки під час купання. І не забувайте найголовніше правило: Щоб не було біди - будь обережний у води!


Короткий зміст: Безпека дітей на воді. Правила поведінки та безпеки на воді. Безпечна поведінка дітей на воді. Перша допомога потопаючому. Безпека дитини влітку.

Сонце, повітря і вода при правильному їх використанні є джерелом гарту і зміцнення здоров'я людини. Однак порушення правил поведінки під час перебування біля водойм тягнуть за собою важкі наслідки аж до утоплення. Щороку в Росії тонуть 15-20 тисяч чоловік, з яких близько 30% діти. Ось чому кожна людина повинна своєчасно навчитися плавати, постійно дотримуватися заходів безпеки на воді та вміти надавати допомогу постраждалим. Особливо небезпечно перебування у води дітей без нагляду дорослих. Дитина може просто спіткнутися і впасти обличчям в воду навіть на дрібному місці.

Безпека дітей на воді. Правила безпеки на воді

Щоб уникнути біди, дітям і дорослим необхідно строго дотримуватися ряду простих правил поведінки на воді:

Більшість людей тонуть не через того, що погано плавають, а тому, що, заплив далеко або злякавшись, піддаються паніці і не сподіваються на себе.

Корисно опанувати технікою відпочинку для того, щоб, почавши з-за чого-небудь нервувати під час плавання, ви змогли просто розслабитися і відпочити. А потім, прийшовши в себе, доплисти до берега.

При відсутності хвиль найкраще відпочивати в положенні на спині. Щоб забезпечити горизонтальне положення тіла, треба витягнути прямі розслаблені руки за головою, ноги розвести в сторони і злегка зігнути. Якщо цього недостатньо і ноги починають опускатися вниз, то необхідно злегка зігнути руки в променево-зап'ястних суглобах і підняти кисті над поверхнею води, тоді ноги відразу спливуть. Тіло прийме горизонтальне положення. Можна відпочивати на спині, виконуючи повільні і плавні рухи ногами і руками під водою, витрачаючи при цьому мінімальні зусилля.

Купатися можна не раніше, ніж через 1,5-2 години після їжі.

Не рекомендується займатися плаванням у відкритих водоймах, при температурі води нижче +15 ° С, так як можлива раптова втрата свідомості і смерть від холодового шоку. Розвитку шоку нерідко сприяє перегрівання організму перед плаванням і несподівано швидке занурення в холодну воду.

Не можна пірнати в незнайомих місцях - на дні можуть виявитися притоплені колоди, камені, корчі.

Чи не стрибати в воду з човнів, катерів, причалів та інших споруд, не пристосованих для цих цілей.

Бажано для купання вибирати спеціально відведені для цього місця.

Чи не запливати далеко від берега, за буйки, що позначають межі безпечної зони.

Чи не підпливати близько до судів (моторним, вітрильним), човнам, баржам. При їх наближенні рівень води у водоймі значно підвищується, а при проходженні - різко падає і змиває все, що знаходиться на березі. Мали місце випадки, коли під дно теплохода або баржі затягувало поруч плаваючих людей.

Не слід купатися в заболочених місцях і там, де є водорості або твань.

Якщо обставини склалися так, що ви потрапили в зарості водоростей, зберігайте самовладання. З водоростями можна легко впоратися, тільки необхідно не піддаватися думці, що рослини можуть вас втопити. Плисти в заростях водоростей припадає з частими зупинками, так як необхідно звільнятися від стебел рослин. Гребки руками виконуються у самої поверхні води.

Не можна входити в воду після перегрівання на сонці або сильного охолодження тіла до освіти "гусячої шкіри".

Не можна швидко занурюватися і стрибати в воду після прийняття сонячних ванн, бігу, ігор без поступової адаптації до холодної води.

Ні в якому разі не плавати на надувних матрацах, автомобільних камерах, надувних іграшках - підручний засіб може виявитися несправним, порватися, людина раптово опиниться у воді, а це дуже небезпечно навіть для вміють добре плавати. Крім того, навіть слабкий вітер здатний забрати їх далеко від берега.

Не можна купатися в штормову погоду або в місцях сильного прибою.

Якщо ви опинилися у воді з сильною течією, не намагайтеся плисти проти течії, впоратися з ним сил не вистачить; в цьому випадку потрібно плисти за течією, але так, щоб поступово наближатися до берега.

Якщо потрапили у вир, не лякайтеся, наберіть побільше повітря, упірніть і постарайтеся різко згорнути в сторону від нього.

Ніколи не слід штовхати кого-небудь в воду, особливо несподівано, так як ця витівка може викликати у людей, дуже чутливих до холодної води, шок зі смертельним результатом.

Не можна пустувати у воді, занурювати друзів з головою і ставити їм підніжки. Якщо ви підпливете до приятеля під водою і різко смикне його за ноги, а він в цей момент якраз зробить вдих - приятель впаде в воду і захлинеться.

Не можна подавати крики помилкової тривоги.

Не можна купатися, якщо у вас підвищена, або знижена температура. Наслідки можуть бути непередбачуваними. Перебувати у воді в такому стані дуже небезпечно.

Якщо у вас звело судомою м'язи, лягайте на спину і пливіть до берега, постарайтеся при цьому розтерти зведені м'язи, але найкраще - мати при собі "англійську" шпильку. Навіть один її укол буває рятує життя.

Втомилися плавати? - відпочиньте, не прагніть встановити рекорд з плавання. Від перенапруги можуть початися судоми. М'язова судома - у плавця зводить ногу. Так буває не тільки в холодній воді. Якщо таке трапилося, поринете на секунду в воду з головою і, розпрямивши зведену судомою ногу, з силою потягніть за великий палець ступню на себе. Як правило, судома відступає.

Чи не купайтеся в каналах, обкладених бетонними плитами або камінням, тому що згодом вони обростають мохом, стають слизькими. З такого каналу вибратися важко. Навіть тренований плавець, купаючись в каналі, піддає своє життя небезпеці.

Дотримуйтесь чистоти місць відпочинку біля води, які не засмічуйте водойми, не залишайте сміття на березі і в роздягальнях.

Як виглядає потопаючий людина?

Багато хто думає, що сигналом до того, щоб рятувати потопаючого, треба вважати крики: «Караул! Тону! Допоможіть! » Це не зовсім так (вірніше зовсім не так). Як підказує статистика, реально потопаючий не кричить на весь голос і не розмахує руками.

Справа в тому, що людина, яка починає тонути (причому нерідко це відбувається поруч з рятівним берегом), не може кричати, тому що вже «наковтався» води. Всі його зусилля спрямовані на те, щоб зробити хоча б один ковток повітря, а у нього не виходить, тому що він йде на дно саме в цей момент. Він не думає про те, як знайти вихід, а мріє лише про те, щоб йому вистачило повітря для дихання.

Запитайте у будь-якого досвідченого рятувальника: як виглядає дійсно потопаючий людина. Вам дадуть відповідь, що він не розмахує руками і не кричить: у нього просто немає на це сил. Він у міру можливостей активно намагається піднятися над водою, щоб вдихнути цілюще повітря. Він мовчить, намагаючись вибратися. Поруч можуть гратися інші люди, зовсім не звертаючи уваги на цього безмовного товариша. Нерідко люди взагалі не розуміють, що поруч гине людина.

Якщо у людини витаращані очі, його голова наполовину занурена в воду, він мовчки цілеспрямовано намагається рухатися в бік берега, але у нього це погано виходить, він борсається, як тоне собачка, - не роздумуйте! Йому потрібна допомога!

Допомога потопаючому. Перша допомога потопаючому

Якщо трапилося нещастя і хтось тоне - не впадайте в паніку, біжіть по берегу до місця, звідки найближче можна доплисти до потопаючого. При цьому постарайтеся помітити на березі який-небудь орієнтир, щоб в разі занурення тонушего на дно знати, де його шукати, орієнтуючись на цю мітку.

Заспокойте і підбадьорити плавця, змусьте його триматися за плечі рятувальника. Якщо він не контролює свої дії, то, підпливши до потопаючого, поднирніте під нього і, взявши ззаду одним із прийомів захоплення (класичний - за волосся), транспортуйте його до берега. Якщо потопаючому вдалося схопити вас за руку, шию або ноги, негайно пірнайте - інстинкт самозбереження змусить потерпілого вас відпустити. Якщо потопаючий знаходиться без свідомості, транспортуйте його до берега, взявши рукою під підборіддя, щоб його обличчя постійно перебувало над поверхнею води.

Якщо людина вже занурився в воду, не залишайте спроб знайти його на глибині, а потім повернути до життя. Це можна зробити, якщо потонув перебував у воді близько 6 хвилин.

Якщо потерпілий у свідомості, пульс і дихання задовільні і немає скарг на недостатність дихання, то його треба вкласти на жорстку суху поверхню так, щоб голова була низько опущена, роздягнути, розтерти сухим рушником, дати гаряче питво (чай, кава або 1-2 ст . ложки горілки) і укутати теплою ковдрою.

Якщо потерпілий витягнутий після деякого перебування під водою і знаходиться без свідомості, в стані задухи (асфіксії) або так званої клінічної смерті, Потрібно викликати лікаря.

Клінічна (оборотна) смерть - це стан організму, при якому дихання і серцева діяльність припиняються, однак тканини ще живуть і обмін в них, хоча і знижений, але триває. У цей період (5-7 хвилин) можна повернути організм до життя, відновивши основні функції.

Не гаючи часу, до приходу лікаря слід негайно приступити до надання першої допомоги. Постраждалого роздягнути, очистити йому рот і ніс від мулу, піску, блювотних мас. Також необхідно звільнити його дихальні шляхи і шлунок від води. Для цього переклонити потерпілого через коліно, поклавши на живіт головою вниз. Потім Тряхні кілька разів. Дитини чи підлітка можна взяти за ноги і потрусити головою вниз.

штучне дихання

Перш ніж почати штучне дихання необхідно забезпечити прохідність дихальних шляхів, без цього застосовувати будь-який метод безглуздо.

У несвідомому стані у людини розслабляються м'язи шиї і голови, що призводить до западению кореня язика і надгортанника і як наслідок закупорки дихальних шляхів.

Найпростіший і надійний спосіб забезпечення прохідності дихальних шляхів у хворого без свідомості - закидання голови назад. При закиданні голови висувається нижня щелепа, корінь язика піднімається і відкривається вхід в дихальне горло. Можна використовувати валик висотою 15-20 см, який підкладають під плечі, але витрачати дорогоцінні хвилини на те, щоб знайти такий валик або зробити його з чогось, неприпустимо!

Закинути голову можна, поклавши одну руку під шию потерпілого, а іншу - на лоб.

Техніка штучного дихання за способом "з рота в рот":

1. Встати збоку від потерпілого.

2. Одну руку покласти під шию потерпілого, великим і вказівним пальцями іншої руки затиснути носові ходи, а краєм долоні, спираючись на лоб, закинути голову, при цьому рот, як правило, відкривається.

3. Зробити глибокий вдих, злегка затримати видих і, нагнувшись до потерпілого щільно притиснути свої губи до рота потерпілого, створюючи як би непроникний для повітря купол над його ротом, після чого потрібно зробити швидкий видих.

Увага! Відсутність герметичності - часта помилка при пожвавленні: витік повітря через ніс або кути рота потерпілого зводить нанівець всі зусилля! При проведенні штучного дихання необхідно безперервно стежити, чи добре піднімається грудна клітка потерпілого при штучному вдиху. Вдих повинен тривати близько однієї секунди.

4. Після закінчення вдиху надає допомогу розгинається, ні в якому разі не змінюючи положення голови потерпілого, так як інакше його мову западе і повноцінного видиху не буде. Видих зазвичай триває близько 2 секунд.

5. В паузі перед наступним вдихом виконується 4-6 масажних рухів на серце.

Весь цикл повторити, виконуючи 16-18 вдихів в хвилину в поєднанні з масажем серця (70-72 масажних руху в хвилину).

масаж серця

Починаючи з 60-х років XX століття при зупинці кровообігу стали широко користуватися методом непрямого, або закритого, масажу серця. Саме цей метод в зв'язку з його простотою, доступністю і малою травматичністю дозволив зробити успішним пожвавлення при раптової смерті поза лікувальних установ.

Який механізм масажу серця?

Як відомо, серце розташоване між двома кістковими утвореннями: грудиною і хребтом.

Якщо людину в стані клінічної смерті покласти на спину на що-небудь тверде (стать, стіл, край ліжка і т. П.), А на нижню третину грудини натискати двома руками з такою силою, щоб грудина прогиналася на 3-5 см, серце здавлюється між кістковими поверхнями - відбувається штучне стиснення, т. е. систола серця, під час якої кров з його порожнин виштовхується у великі артерії. Варто відпустити руки від грудей, як за рахунок еластичності серце повертається до початкового об'єму, тобто відбувається діастола, під час якої кров з великих вен вливається в порожнину серця.

Техніка непрямого масажу серця:

1. Хворого укласти на спину на жорстку основу (на землю, на підлогу, на край ліжка і т. П.).

Увага! Проведення масажу серця на м'якій поверхні не тільки неефективно, але й небезпечно: можна розірвати печінку!

2. Розстебнути поясний ремінь (або частина одягу, тиснучу верхню частину живота), щоб уникнути травми печінки при проведенні масажу серця.

3. Встати ліворуч або праворуч від потерпілого.

4. Дуже відповідальним моментом непрямого масажу серця є правильна постановка рук людини, який надає допомогу. Долоню руки кладуть на нижню третину грудини, поверх неї поміщають другу руку. Важливо, щоб обидві руки були випрямлені в ліктьових суглобах і розташовувалися перпендикулярно поверхні грудини, а також, щоб обидві долоні знаходилися в стані максимального розгинання в променезап'ясткових суглобах, т. Е. З піднятими над грудною кліткою пальцями. У такому положенні тиск на нижню третину грудини проводиться початковою частиною долонь.

5. Той, хто подає допомогу швидко нахиляється вперед і, використовуючи вагу тіла, робить масажне рух, притискаючи грудину в напрямку до хребта на 3-5 см. Це можливо лише при середній силі натиску близько 50 кг, тому масаж серця слід проводити не тільки за рахунок сили рук, а й маси тіла.

6. При стисненні серця між грудиною і хребтом кров з його порожнин виштовхується у великі артерії.

7. Після натискання на грудину потрібно швидко опустити руки. В цей час штучне стиснення серця (систола) змінюється його розслабленням (диастолой).

8. Оптимальним темпом непрямого масажу серця можна вважати для дорослого 70-72 руху в хвилину.

Проведення непрямого масажу у дітей і підлітків набагато легше, так як їх грудна клітка більш рухлива і еластична. Дітям у віці до 12 років непрямий масаж серця проводять однією рукою в темпі 30-60 рухів в хвилину. Грудину можна зміщувати на 1,5-2 см.

Особливо обережним потрібно бути при наданні допомоги новонародженим і грудним дітям. Для виконання непрямого масажу серця у немовлят досить зусиль двох пальців руки дорослої людини. Частота поштовхів повинна бути більше 100-110 в хвилину.

Увага! При проведенні непрямого масажу серця можливе ускладнення: перелом ребер, який визначається по характерному хрускоту під час здавлювання грудини. Це ускладнення не повинно служити підставою для припинення масажу.

Достовірна ознака ефективності масажу серця - звуження зіниць.

Про що говорять ознаки ефективності комплексу пожвавлення? Перш за все про те, що покращився мозковий кровообіг. У цих умовах пожвавлення може тривати навіть кілька годин, поки не з'явиться самостійне серцебиття у потерпілого.

Якщо ви почали пожвавлення при раптовій зупинці серця і ваші прийоми реанімації виявилися повноцінними (звузилися зіниці, порозовели губи, визначається пульс на великих судинах під час масажу серця) і грудна клітка при проведенні штучного дихання розширюється, а самостійні скорочення серця не поновлюються, продовжуйте пожвавлення і чекайте прибуття "швидкої допомоги". Якщо ви втомилися, нехай вас хтось змінить, але простежте, щоб він проводив пожвавлення так само грамотно. При необхідності можна і потрібно проводити масаж серця і штучне дихання кілька годин.

Стаття підготовлена \u200b\u200bза матеріалами книги В. Ю. Давидова "Безпека на воді і надання допомоги постраждалим"

Інші публікації по темі даної статті: