Конспект уроку на тему: А. Введенський

Конспект уроку з літературного читання у 2 класі

А. Введенський. «Вчений Петя», «Конячка»

Архипова Ірина Анатоліївна,
вчитель молодших класів
школи № 346 Санкт-Петербурга

цілі: познайомити учнів з творчістю А. Введенського; удосконалювати вміння розрізняти жанри усної народної творчості, відпрацьовувати навички виразного читання; розвивати пам'ять, мова, мислення.

Плановані результати: учні повинні вміти прогнозувати змісттвори; планувати роботу на уроці; придумувати свої питання позмісту, підбирати заголовок відповідно до змісту, головною думкою; відрізняти журнал від книги, орієнтуватися в журналі, знаходити потрібну інформацію по заданій темі.

устаткування: виставка дитячих журналів, книги А. Введенського, картки із завданнями, віршами А. Введенського,портрети А. Введенського,Д. Хармса, С. Маршака; фотографії або картинки для словникової роботи, презентація.

Хід уроку.

I .Організаціонниймомент.

II . Мовна розминка.

Федина конфетіна.

У буфеті зітхає конфетіна,

Страждає конфетіна Федина:

Не подобається Федя цукерці -

Цукерка мріє про Петю.

І Петя Петров проникає в буфет

І більше у Феді конфетіни немає,

Лише фантик залишився в буфеті

На пам'ять про бідну цукерці.

П. Синявський

Поясніть значення слова «буфет»?

(Відповіді дітей, демонстрація фотографії - предмета меблів)

Прочитайте спочатку повільно, потім - поступово прискорюючи темп.

Почніть швидко і поступово уповільнює темп.

Прочитайте з подивом, запитально, сердито, весело, ствердно, скоромовкою.

Яке це вірш? Як його потрібно читати?

Які вміння ви розвивали, виконуючи це завдання?

III . Перевірка домашнього завдання.

На дошці портретиД. Хармса і С. Маршака.

Назвіть письменників, чиї портрети ви бачите.

Що об'єднує цих письменників?

На дошці немає портрета ще одного письменника (тому що не збереглося жодної фотографії поета), який дружив зД.Хармса і С. Я.Маршаком, писаввірші для дітей. Назвіть його прізвище.

Виразне читання вірша (або читання напам'ять).

IV . Робота по темі уроку.

1. - Сьогодні на уроці ми познайомимося з творчістю письменника, який дружив зД. Хармсом, С. Маршака, Ю. Владіміровим. Подивіться в підручник на стор. 177-180, 182-183. Хто автор цих віршів?

(На дошці з'являється портрет А. Введенського)

Олександр Іванович Введенський (1904 - 1941) - автор понад 40 книг для дітей.Він почав писати вірші ще коли навчався в школі. Захоплювався літературою в школі. А коли прийшов час закінчення школи, не зміг здати один єдиний іспит - з літератури.Після школи Введенський навчався в Петербурзькомууніверситеті, де здобув філологічну освіту . Введенський визнаний одним з кращих оповідачів казокбратів Грімм і Шарля Перро. У своїй творчості письменник спиравсяна російське народна творчість. Його творивиросли з будь-якогороду небилиць, докучних казок і закличек.

Для довідки:

докучного казка казка , В якій багато разів повторюється один і той же фрагмент тексту. така казка схожа на ланцюг з великою кількістю повторюваних ланок, кількість яких залежить тільки від волі виконавця або слухача. Ланки можуть скріплюватися за допомогою спеціальної фрази «не почати казочку спочатку», після якої фрагмент повторюється знову і знову. У деяких з докучних казок оповідач задає питання, на який слухач обов'язково повинен дати відповідь, який і використовується для чергового повтору казочки. Сюжет казочки не розвивається, сполучний питання викликає у слухача тільки подив і досаду.

Приклад докучной казки:

Казка про білого бичка.

- Сказати тобі казку про білого бичка?

- Скажи.

- Ти скажи, да я скажи, да сказати тобі казку про білого бичка?

- Скажи.

- Ти скажи, да я скажи, да чого у вас буде, так доки це буде! Сказати тобі казку про білого бичка?

... Скажи ...

Чи пам'ятаєте ви, що таке заклички, набиліци, потішки?

Продовжіть перераховувати жанри усної народної творчості.

2. Робота в групах.

Прочитайте текст на картках і визначте жанр усної народної творчості. (після обговорення один з групи читає текст і висловлює думку групи )

3. Вірш «Вчений Петя»

На стор. 177-180 розгляньте ілюстрації до вірша, прочитайте його назву і припустити, про що воно?

Прочитайте вірш.

Які почуття у вас виникли, чому ви посміхалися?

Перечитаємо вірш і відповімо на питання: в чому полягає вченість Петі?

Зіставте назва і зміст вірша? Що викликає посмішку?

V. Физкультминутка.

VI.Продолженіе роботи по темі уроку.

1. Вірш «Конячка»

На стр.182 - 183 розгляньте ілюстрацію до вірша, прочитайте назву і припустити про що воно.

Прочитайте вірш.(Читають самостійно)

Що було незрозуміло?

(Дрожка - легкий чотириколісний екіпаж, віз. слайд 11)

2. Творча робота.

- Придумайте такі питання до вірша, щоб відповісти на них можна було рядками і нього.

3. Гра в слова.

- На дошці написані слова. Знайдіть інші слова, що сховалися в них.

ніжки, старий вушка,віна, ж мула, за скарбивалі, в один,стілбик, п лакат,

про хід, водо дріт, го злодійят, з вухар, по дарабо, літерарь.

VII . Рефлексія. (Слайд 13)

Що ви дізналися на уроці?

- За що ви похваліть себе?

- Що у вас вийшло найкраще?

VIII . Підведення підсумків уроку.

- З творчістю якого поета ви познайомилися на уроці?

- Які вірші ви читали?

- Якими мовами володів А. Введенський?Які відомості допомогли вам зробити такий висновок?

Домашнє завдання.

Повторити твори вивченого розділу. філологія »в перекладі з грецької мови означає« любов до слова,знань », філолог вивчає стародавні мови

тексти для завдання можна знайти в книзі «Література і фантазія»,сост. Стрельцова Л. Є., іздат. «Просвещение», 1992

Урок 62. А.І. Введенський. «Вчений Петя», «Конячка»

Мета уроку: ознайомити дітей з віршами А.І. Введенського; розвивати вміння інтонацією передавати емоції і настрої героїв віршів, своє ставлення до подій; удосконалювати навички читання - висловиність, усвідомленість, правильність; розвивати увагудо речі.

Хід уроку

I . організаційний момент

II . Перевірка домашнього завдання

Діти читають уривки з вірша Ю.Д. Владимирова(Скоромовки.)

III . Постановка мети уроку

Сьогодні ми знайомимося з творчістю ще одного
Оберіути - Олександра Володимировича Введенського.

IV . Вивчення нового матеріалу

1 . Робота над виразністю і правильністю мови.

Прочитайте радісно:

Ось сидить перед вами Петя,

Він розумніший за всіх на світі,

Все він знає,

розуміє,

Все іншим він пояснює.

    А тепер прочитайте той же текст ображено.

    Гордо. Стомлено. Здивовано. Строго.

    Читай правильно:

тому - [АТТАВА].

2. Розповідь вчителя про поета.

Олександр Олександрович Введенський - автор понад 40 стихотворних і прозових книг для дітей дошкільного та школьного віку, один з кращих оповідачів казок братів Грімм і Шарля Перро. Народився А.І. Введенський в 1904 році в родині Петроградського службовця. отримав філологічнуосвіту в Петроградському університеті. Дружив з Д. Харм-сом, Ю. Владіміровим, Н. Заболоцький. У своїх поетичних исканіях спирався на російське народна творчість, його мистецтвозросла з будь-якого роду небилиць, докучних казок, заклинань.Послухайте його вірш «Пісенька про дощик» і визначті, на який жанр усної народної творчості воно схоже:

Дощик, дощик,

Глянь, глянь!

Дощик, дощик,

Гримни, грянь.

Чекають тебе в саду квіти,
Дощик, дощик,

Де ж ти?

Чекають поля і чекають берези,

Тополя, дуби і троянди, Незабудки і бики, Кури, качки, індики. І ми теж, дощик чекаємо, Бігати будемо під дощем!(Вірш схоже на народну пісеньку - заклички.)

    Первинне читання вірша «Вчений Петя» учителем.

    Первинна перевірка розуміння. Робота з текстом.

Чи сподобалося вам вірш?

    Який настрій воно створює?

    Що відбувається в цьому вірші?

    Чи схоже воно на вірш «Ви знаєте ...»? Чим?

    Які персонажі діють у вірші. Відзначте олівцем їх слова.

    Знайдіть в тексті звернення. Як їх треба читати?

    Як ви вважаєте, як можна назвати Петю?

    Яку назву ви б придумали для цього вірша?

    А слова Петі?

    Які рухи і міміка можуть супроводжувати мова дітей?

    Які руху, і який вираз обличчя можуть бутиу Петі?

5. Виразне читання дітьми.

V . Физкультминутка

VI . Продовження вивчення нового матеріалу

1. Робота над технікою читання (плавне читання цілими сло
вами.).

ко-річ-ні-ви-е за-кла-ди-ва-ли

пред-по-ла-га-ет-ся по-до-про-вод
рас-сер-ді-лись по-хло-па-ли
вос-пре-ща-ет-ся о-ста-но-ви-лись
під-ско-чи-ла по-смо-тре-ла

Розрізняй слова:

дроги - доріжки конячка - долонька

    Читання вчителем вірша «Конячка».

    Робота з текстом.

Дрожка - легкий чотириколісний екіпаж, віз для
перевезення людей.

- Знайдіть слова, в яких сховалися інші слова.(Жила,
конячка, ніж ки, ста рушки, лад ошки, за скарб ивалі, дрож
ки,
біжить, г лад кой, раптом, стіл бик, плакат, з чіпай йше,
про хід, перед підлога агается, водо дріт, го -животворящою т, візок,
стовпах, сухар, похвалили, і т. д.)

Виразне читання.

VII. підсумок уроку

    Вірші якого поета ми сьогодні читали?

    Які ще твори А.І. Введенського вам відомі?

    Подумайте, якими мовами володів А.І. Введенський,якщо перекладав казки Шарля Перроі братів Грімм?

домашнє завдання

Підготуватися до виразного читання будь-якого стихотворенію поетів-оберіутов.

\u003e\u003e Література 2 клас \u003e\u003e Література: А. Введенський. «Вчений Петя», «Коники»

ОЛЕКСАНДР ВВЕДЕНСЬКИЙ «ВЧЕНИЙ ПЕТЯ», «КОНЯЧКА»

цілі: Продовжувати знайомство учнів з поезією для дітей; прищеплювати інтерес до літератури.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Перевірка домашнього завдання.

Физкультминутка

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Повідомлення теми, цілей.

- Сьогодні ми знайомимося з творчістю Олександра Івановича Введенського.

2. Робота над твором «Вчений Петя».

1) Читання вірша вчителем.

Ось сидить перед вами Петя
Він розумніший за всіх на світі,
Все він знає,
розуміє,
Все іншим він пояснює.

- Що можна сказати про Петю?
- Чому ж тоді поет назвав вірш «Вчений Петя»?

2) Читання вірша за ролями.

- Чи сподобалося вам вірш?
- Який настрій воно створює?
- Які персонажі діють у вірші? Відзначте олівцем їх слова.
- Знайдіть у тексті звернення. Як їх треба читати?
- Як ви вважаєте, як можна назвати Петю?
- Яку назву ви б придумали для цього вірша?
- З якими інтонаціями потрібно читати слова дітей?
- А слова Петі?
- Які руху і міміка можуть супроводжувати мова дітей?
- Які руху, і який вираз обличчя можуть бути у Петі?

3. Робота над твором «Конячка».

- Дрожка - легкий чотириколісний екіпаж, віз для перевезення людей.

1) Читання вірша дітьми в парах.

2) Питання за змістом.

- Що незвичайного в вірші?
- Як воно характеризує автора?
- Які ілюстрації можна намалювати до вірша?

- Що ви дізналися про конячці?
- Що ви дізналися про стареньких?
- Опишіть конячку. Яка вона?
- Чому конячка зупинилася?
- Як відреагували бабусі? Чому?
- Що подарували конячці? Ким вона може стати? (Ученицею).
- Яке це вірш за настроєм? Чому?
- Про що хотів розповісти поет? (Дотримуватися правил руху).


IV. Підсумок уроку.

Домашнє завдання: підготуватися до інсценування вірша «Вчений Петя».

Літературне читання. 1-2 класи: поурочні плани по програмі "Школа Росії". Видавництво "Учитель", 2011. Зміст - Н.В. Лободина, С.В. Савінова та ін.

Урок літературного читання в 2-му класі за технологією РКМ (розвиток критичного мислення в умовах особистісно орієнтованого підходу в навчанні молодших школярів) по темі:

Завантажити:


Попередній перегляд:

Урок літературного читання в 2-му класі за технологією РКМ (розвиток критичного мислення в умовах особистісно орієнтованого підходу в навчанні молодших школярів) по темі:

А.І.Введенскій "Вчений Петя", "Конячка"

Мета уроку: ознайомлення з творчістю Олександра Івановича Введенського

освітні:

  • Створювати умови для осмислення, усвідомлення нової інформації
  • Удосконалювати навички читання - виразність, усвідомленість, правильність.

Розвиваючі:

  • Розвивати увагу до слова
  • Розвивати уміння інтонацією передавати емоції і настрій героїв віршів, своє ставлення до слова.

виховні:

  • Створити умови для виховання вміння внутрішньо організовуватися і зосереджуватися;
  • Створити умови для формування в учнів толерантного ставлення до думки інших;
  • Створити умови для виховання інтересу до предмета.

Хід уроку

1. Орг. момент.

У. - Пролунав дзвінок, починається урок російської мови. Я сміявся вам, і ви посміхніться один одному і подумайте, як добре, що ми сьогодні всі разом. Ми спокійні, добрі, привітні, ласкаві. Ми всі здорові. Глибоко вдихніть і видихніть. Видихніть вчорашню образу, злість, занепокоєння. Забудьте про них. Вдихніть в себе свіжість раннього ранку, тепло сонячних променів, чистоту річок. Я бажаю вам гарного настрою і дбайливого ставлення один одному.

2. Перевірка домашнього завдання(Діти читають вірш Владимирова «Диваки»).

3. Постановка мети уроку:

Сьогодні ми знайомимося з творчістю Олександра Івановича Введенського.

4. Вивчення нового матеріалу:

1) Робота над виразністю і правильністю мови.

Прочитайте радісно:

Ось сидить перед вами Петя
Він розумніший за всіх на світі,
Все він знає,
розуміє,
Все іншим він пояснює.

А тепер прочитайте той же текст ображено.

Гордо.

Стомлено.

Строго.

2) Розповідь вчителя про поета.

Олександр Іванович Введенський - автор понад 40 книг для дітей дошкільного та шкільного віку. Він перекладав казки Шарля Перро і братів Грімм. Народився А.І. Введенський в 1904 році в родині Петроградського службовця. Отримав філологічну освіту в університеті. Дружив з Д. Хармсом, Ю. Владіміровим, Н. Заболоцький. У своїй поетичній творчості спирався на російське народна творчість. Його мистецтво виросло з небилиць, докучних казок, заклинань. Послухайте його вірш "Пісенька про дощик" і визначте, на який жанр усної народної творчості воно схоже:

Дощик, дощик,
Глянь, глянь!
Дощик, дощик,
Гримни, грянь.
Чекають тебе в саду квіти,
Дощик, дощик,
Де ж ти?
Чекають поля і чекають берези,
Тополя, дуби і троянди,
Незабудки і бики,
Кури, качки, індики,
І ми теж, дощик чекаємо,
Бігати будемо під дощем!

(Вірш схоже на народну пісеньку-заклички).

3) Первинне читання вірша "Вчений Петя" учителем.

4) Первинна перевірка розуміння. Робота з текстом.

Чи сподобалося вам вірш?

Який настрій воно створює?

Що відбувається в цьому вірші?

Чи схоже воно на вірші "Ви знаєте ..."? Чим?

Які персонажі діють у вірші? Відзначте олівцем їх слова.

Знайдіть в тексті звернення. Як їх треба читати?

Як ви вважаєте, як можна назвати Петю?

Яку назву ви б придумали для цього вірша?

А слова Петі?

Які рухи і міміка можуть супроводжувати мова дітей?

Які руху, і який вираз обличчя можуть бути у Петі?

5) Виразне читання дітьми.

5. Физкультминутка.

Ми заходимо з вами в ліс
(Діти марширують на місці.)
Скільки тут навколо чудес!
(Здивувалися, розвели руками.)
Скільки ялинок зелених,
Стільки виконаємо нахилів.
(Раз два три.)
Скільки тут у нас іграшок,
Стільки зробимо стрибків.
(Раз два три...)
Попереду з-за куща
Дивиться хитра лисиця.
Ми лисицю перехитрив,
На носочках втечемо.
(Біг на носочках.)
Все навколо ми розглянули
І тихесенько всі сіли.

6. Продовження вивчення нового матеріалу.

1) Робота над технікою читання (плавне читання цілими словами).

2) Читання вчителем вірша "Конячка".

3) Робота з текстом.

Дрожка - легкий чотириколісний екіпаж, віз для перевезення людей.

Знайдіть слова, в яких сховалися інші слова.

(Ж мул а, лош пекло ка, ніж ки, старий вушка, лад Ошки, за скарб ивалі, д ріжки, б їжак ит, г лад кий, в один, стіл бик, п лак ат, ст рожа йше, про хід, перед підлогу агается, водо провід, го злодій ят, тел їжак ка, стовп ах, з двох арь, п ох валили і т.д.) презентація >.

4) Виразне читання учнями.

7. Підсумок уроку.

Вірші якого поета ми сьогодні читали?

Подумайте, якими мовами володів А.І. Введенський, якщо перекладав казки Ш. Перро, братів Грімм?

8. Домашнє завдання.

Підготуватися до виразного читання будь-якого з віршів.


УМКЛ. Ф. Климанова

цілі: познайомити учнів з творчістю А. Введенського; відпрацьовувати навички виразного читання; розвивати пам'ять, Мова, мислення.

плановані результати: Учні повинні вміти прогнозувати зміст твору, планувати роботу на уроці; придумувати свої питання за змістом, підбирати заголовок відповідно до змісту, головною думкою; відрізняти журнал від книги, орієнтуватися в журналі, знаходити потрібну інформацію по заданій темі.

устаткування: Виставка дитячих журналів; портрет і книги А. Введенського; картки із завданнями, віршами А. Введенського.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. мовна розминка

Федина конфетіна

У буфеті зітхає конфетіна,

Страждає конфетіна Федина:

Не подобається Федя цукерці -

Цукерка мріє про Петю.

І Петя Петров проникає в буфет ...

І більше у Феді конфетіни немає,

Лише фантик залишився в буфеті

На пам'ять про бідну цукерці.

П. Синявський

- Прочитайте вірш з подивом (ще: запитально, ствердно, сердито, весело, скоромовкою).

- Яке це вірш? Як його потрібно читати?

- Прочитайте виразно.

III. Перевірка домашнього завдання

Виразне читання вірша (або читання напам'ять).

IV. Робота по темі уроку

1. Розповідь вчителя про А. Введенському

- Подивіться в підручнику с. 177-180 і с. 182-183. Хто автор віршів, які ми будемо читати на уроці?

- Чи знаєте ви що-небудь про нього?

Матеріал для вчителя

Олександр Іванович Введенський (1904-1941) - автор понад 40 віршованих та прозових книг для дітей дошкільного та шкільного віку, один з кращих оповідачів казок братів Грімм і Шарля Перро. Він народився в сім'ї службовця. Отримав філологічну освіту в Петербурзькому університеті. Дружив з Д. Хармсом, Ю. Владіміровим, Н. Заболоцький. У своїх поетичних пошуках спирався на російське народна творчість. Його мистецтво виросло з будь-якого роду небилиць, докучних казок, закличек.

- Послухайте вірш А. Введенського «Пісенька про дощик» і визначте, який жанр усної народної творчості воно нагадує.

Дощик, дощик,

Глянь, глянь!

Дощик, дощик,

Гримни, грянь!

Чекають тебе в саду квіти.

Дощик, дощик,

Де ж ти?

Чекають поля і чекають берези,

Тополя, дуби і троянди,

Незабудки і бики,

Кури, качки, індики.

І ми теж дощик чекаємо,

Бігати будемо під дощем!

(Відповідь. Вірш схоже на народну пісеньку-заклички.)

2. Вірш «Вчений Петя»

- Нас. 177-180 розгляньте ілюстрації до вірша, прочитайте його назву і припустити, про що воно. (Відповіді дітей.)

- Які почуття виникли у вас під час читання?

- Чому ви посміхалися?

- Перечитаємо вірш і відповімо на питання: в чому полягала вченість Петі?

- Зіставте назва і зміст вірша. Що викликає у вас усмішку?

V. Фізкультхвилинка

Вранці бабка прокинулася,

Потягнулася, посміхнулася.

Якщо - росою вмилася,

Два - вишукано покружилась,

Три - нагнулася і присіла,

На чотири - полетіла.

Біля річки зупинилася,

Над водою закрутилася.

VI. Продовження роботи по темі уроку

1. Вірш «Конячка»

~ Нас. 182-183 розгляньте ілюстрації до вірша, прочитайте його назву і припустити, про що воно. (Відповіді дітей.)

- Прочитайте вірш. (Діти читають самостійно.)

- Сподобалося вам вірш?

- Що було незрозуміло?

Дрожка - легкий чотириколісний екіпаж, віз для перевезення людей.

- Прочитайте вірш виразно.

2. Творча робота

- Придумайте такі питання до вірша, щоб відповісти на них можна було рядками з нього.

3. Гра в слова

- На дошці написані слова. Знайдіть інші слова, що сховалися в них. (Якщо клас добре підготовлений, то учні можуть шукати ці слова самі в тексті.)

Лош адка, ніжки, старий вушка, ладошки, віна ж мула, за скарбивалі, в один, стілбик, п лакат, про хід, перед підлогаагается, водо дріт, го злодійят, з вухар, по дарабо, в тет радийку, літерарь.

VII. рефлексія

- Що ви дізналися на уроці?

- За що ви похвалили б себе?

- Що у вас особливо вийшло?

VIII. Підведення підсумків уроку

- З творчістю якого поета ви познайомилися на уроці?

- Які вірші ви читали?

- Згадайте: А. Введенський перекладав казки Ш. Перро і братів Грімм. Якими мовами він володів? (Французьким і німецьким.)

Домашнє завдання

Повторити твори вивченого розділу.