План уроку синтаксичний розбір простого пропозиції. Відкритий урок на тему: «Синтаксичний розбір складного речення

План - конспект уроку на тему: «Синтаксичний розбір простого пропозиції "в 5« А »кл.

Мета уроку:

  1. навчити правильно виконувати синтаксичний розбір простого речення;
  2. закріпити знання класифікацій речень за метою висловлювання, інтонації, наявності головних і другорядних членів речення;
  3. перевірити вміння ставити розділові знаки при однорідних членах речення, зверненні.

устаткування: листочки з завданнями, підручник, Тлумачний словник.

Хід уроку.

  1. Оргмомент.
  1. Перевірка домашнього завдання.

На минулому уроці ви вчилися писати дружнього листа. Сьогодні ми послухаємо ваші листи, які ви адресували своїм друзям. (Читання 1-2 листів)

А які ще види листів ви знаєте?

Молодці, ви впоралися з домашнім завданням. (В кінці уроку потрібно здати листи на перевірку)

3. Словниковий диктант.

(1 учень). Квітковий аромат, кошлаті дощі, потемніти від вогкості, насолоджуватися пейзажем ( визначити спосіб зв'язку словосполучень)

(2 учень ) Біжить уздовж річки стежка, самотні золоті берізки, серйозна небезпека, дивовижний урожай моркви і капусти. ( виконати морфемний розбір слів: самотні, дивовижні; написати слово: біжучий в транскрипції.)

4 Орфоепічна хвилинка.. Завдання записано заздалегідь на дошці (виходить учень і ставить наголос в словах, весь клас робить запис в словничок)

Квартал, щавель, банти, дзвониш, торти, светр, поглибити, спростити.

5 Физминутку. ( проводить учениця 5 кл)

Яблуня в моєму саду

Гнеться сильно на вітрі.

Нахилилася вправо, вліво,

Погойдатися захотіла: 1, 2, 3, 4, 5.

Гілки вниз і вгору знову!

І вперед їх простягнула.

А як стихне вітерець,

Моя яблунька засне.

6 фронтальне опитування

Гра «Хто швидше»

  1. - Назвіть речення за метою висловлювання (Оповідної, спонукальна, питальне)

У побудительном пропозиції міститься рада, прохання, наказ, побажання. (Приклад)

- У розповідному реченні міститься повідомлення. (приклад)

- У питальних речень міститься питання. (приклад)

Пропозиція по емоційному забарвленню може бути знаком оклику і невоскліцательное

Підмет і сказуемое- це граматична основа.

  1. - За наявністю граматичних основ пропозиції бувають - односкладними і двоскладними.

- За наявністю другорядних чл. пропозиції -распространённие і непоширених. (Приклад)

7 . Пояснення нового матеріалу.

  1. - Тема нашого уроку «Синтаксичний розбір простого пропозиції».

Хлопці, спробуємо сформулювати цілі нашого уроку, спираючись на тему. (Діти самостійно визначають цілі уроку)

Хлопці, дайте визначення простого пропозиції.

А яке ви ще знаєте пропозицію по наявності граматичної основи? Чим складне речення відрізняється від простого?)

- Давайте згадаємо етапи проведення синтаксичного розбору пропозиції. Відкрийте підручники на с. 89 пар. 44

  1. Закріплення матеріалу.

1 завдання (На дошці заздалегідь кріпляться у вигляді осінніх листочків картки із завданням)

А тепер, хлопці, уявіть, що ми в лісі та нам потрібно зібрати листя для гербарію.

Хлопці, а що таке гербарій? (Один з учнів самостійно дивиться Л.З. слова «Тлумачний словник» С.І. Ожегов, зачитує вголос.)

Але це незвичайні листочки, а з завданням по орфографії і пунктуації.

(4 учні виходять до дошки, знімають листочки і виконують самостійно).

Тільки один учень бере листочок і виконує завдання разом з класом. (Потрібно вставити пропущені букви, розставити розділові знаки і виконати синтаксичний розбір пропозиції)

1 Берег п ... кривает до ... миші і осока.

2 В саду ростуть і вишні і ябл ... ні і груші.

3 Дуб теплолюбна дерево.

4 З ... нце світить але (не) гріє.

5 Хлопці бережіть природу!

Після виконання учні біля дошки здійснюють взаємоперевірку.

2 завдання. (На дошці заздалегідь написані окремі слова. Потрібно учням так переставити слова, щоб вийшли пропозиції, потім їх розібрати.) Два учні виконують це завдання біля дошки, інші самостійно в зошитах.

Маленькі рижики, на ялиновому, білочка, сучку, підосичники, сушити, розвісила. (На ялиновому сучку білочка розвісила сушити підосичники, маленькі рижики.)

Сніг, випаде, землю, глибокий, накриє, і, покривалом білим. (Випаде глибокий сніг і накриє землю білим покривалом.)

9. Підбиття підсумку.

  1. Учні підводять підсумок уроку.

Учитель коментує роботу в класі, виставляє оцінки.

10. Домашнє завдання. Вивчити порядок синтаксичного розбору параграф 44, упр 217.


Тема уроку: Синтаксичний розбір простого пропозиції

цілі:

1) познайомити з порядком синтаксичного розбору

простого пропозиції;

2) формувати вміння виробляти синтаксичний

розбір (усний і письмовий) простого речення;

3) активізація умінь викладати свої думки чітко і лаконічно;

4) виховання уваги до слова через конструювання

пропозицій;

5) повторення вивченого матеріалу по темі «Синтаксис», частин мови, вивчених орфограмм, пунктограми;

6) формувати уявлення про здоров'я як однієї з головних

цінностей людського життя.

прийоми ТРКМ: 1. Вступ «Вірні - невірні твердження»

3. Прийом «Тонкі і товсті питання»

4.Пріём «Лови помилку»

5.Пріём «Знайди відповідності»

6.Кластер

форма роботи: 1.Фронтальная

2. Індивідуальна

3. Парна

Хід уроку.

1. Орг. момент .

Привіт, я рада вітати вас на уроці російської мови.

Давайте, друзі, посміхнемось один одному,

посмішки подаруємо гостям,

до уроку готові?

Тоді за роботу, удачі бажаю я вам!

Молодці! Всі посміхнулися! А ви знаєте, що посмішка-це найкраща таблетка для здоров'я?

У вас на партах лежать смайлики, вони вам теж будуть посміхатися і допомагати підтримувати гарний настрій на уроці.

Візьміть смайлик в руку і підніміть вгору.

Нехай на уроці вам супроводжує успіх!

Запишіть число, класна робота.

2.Стадія виклику. Актуалізація знань.

А зараз, хлопці, ми з вами пограємо в гру «Чи віриш ти?» Ця гра нам допоможе з'ясувати, що ви знаєте, а чого не знаєте.

Я буду задавати тонкі питання, на які ви мені будете відповідати тільки «так» або «ні», і товсті питання, на які треба відповісти докладно.

Прийом «Вірні і невірні твердження», «Тонкі і товсті питання»

    Чи вірите ви, що пропозиції по емоційному забарвленню бувають оклику і невоскліцательное? (Та)

    Чи вірите ви, що пропозиції за метою висловлювання бувають поширені і непоширених? (Немає) А які вони бувають? (Розповідні, спонукальні, питальні)

    Чи вірите ви, що в простих реченнях одна граматична основа, а в складних - дві та більше граматичних основ? (Та)

    Чи вірите ви, що додаток, обставина і визначення - це головні члени речення? (Немає) А які члени речення є головними? (підмет і присудок)

Хлопці, скажіть мені, будь ласка, а на яку тему я вам задавала питання? (речення)

Який розділ науки про мову вивчає пропозицію? (Синтаксис)

А ви знаєте, хлопці, як називається розбір пропозиції по членах?

Чому ми повинні навчитися на уроці? (Синтаксичного розбору

простого пропозиції.)

Запишіть, будь ласка, тему уроку в зошит.

Крім того ми повинні повторити і узагальнити знання по темі «Синтаксис».

А допоможуть нам в цьому загадки, прислів'я, приказки та тексти про здоровий спосіб життя. Проходити наш урок буде під девізом: «Здоровим будешь- все здобудеш». Як ви розумієте це прислів'я, хлопці? (Якщо будеш здоровим, не будеш хворіти, то зможеш вчитися, працювати, і все у тебе буде)

3. Словарно- орфографічна робота.

А зараз ми з вами пограємо в «Орфографічний футбол». Я вам буду загадувати загадки, а ви запишете відповіді через кому. Будьте уважні, не пропускайте гол в свої ворота, тобто не допускайте помилок.

1. Зелений луг,
Сто лавочок навколо,
Від воріт до воріт
Бойко бігає народ.
На воротах цих -
Рибальські мережі.(Стадіон)

2. - Не розумію, хлопці, хто ви?
Птахолови? Рибалки?
Що за невід у дворі?
- Чи не заважав би ти грі,
Ти б краще відійшов!
Ми граємо в ... (волейбол)

3. Цей кінь не їсть вівса,
Замість ніг - два колеса.
Сядь верхом і мчися на ньому,
Тільки краще правуй кермом. (Велосипед)

4. Стрічка, м'яч, колода і бруси,

Кільця з ними поруч.

Перерахувати не беруся я

Безліч снарядів.

Красу і пластику

Дарує нам ... (гімнастика)

5 . У цьому спорті гравці

Всі спритні і високі.

Люблять в м'яч вони грати

І в кільце його кидати.

М'ячик дзвінко б'є об підлогу,

Значить, це ... (баскетбол)

6 . У чесній бійці я не струшу,

Захищу двох сестер.

Б'ю на тренуванні грушу,

Тому що я ... (боксер)

7 . Ось спортсмени на ковзанах

Вправляються в стрибках.

І виблискує лід іскристо.

Ті спортсмени - ... (фігуристи)

8. І хлопчаки, і дівчата

Дуже люблять нас взимку,

Ріжуть лід візерунком тонким,

Не хочуть йти додому.

Ми витончені і легкі,

Ми - фігурні ... (ковзани)

Взаимопроверка.Я сподіваюся, ви не пропустили жодного гола в свої ворота.

- Хлопці! На яку орфограмму ми написали слова? (Непроверяемие приголосні і голосні в корені слова) А які слова зайві? До яких словами можна підібрати перевірочне слово? (Боксер, ковзани) А якою загальною темою об'єднані ці слова? (Спорт) Яку роль він відіграє для здоров'я людини? Що необхідно робити, щоб прожити здоровим і щасливим багато років? (Правильно, займатися спортом) Запишіть пропозицію

Ми будемо частіше загартовуватися, спортом займатися!

4.Об'ясненіе нового матеріалу.

Складання кластера.

Синтаксичний розбір записаного пропозиції. Характеристика пропозиції.

(Спонукальне, восклицательное, просте, двоскладного, поширене, ускладнене однорідними присудком) Побудова схеми.

5.Частини мови

А тепер перевіримо, як ви знаєте частини мови, адже пропозиції і словосполучення складаються зі слів, виражених різними частинами мови.

У будь слова неправильно визначена частина мови?

1) Оздоровлює - дієслово у формі теперішнього часу;

2) І- привід

3) Хороший - прикметник;

4) Сміх - іменник. Відповідь: 2

6. Вирушаємо на пошук пропозицій. Робота в парах.

У вас на партах лежать листочки зі схемами. А на слайді ви бачите пропозиції. Знайдіть пропозицію до своєї схемою.

1. Ми ростемо сміливими, на сонце засмаглими.

2. Від застуди і ангіни вам допоможуть вітаміни.

3. Зарядку роби кожен день, пройде втома, млявість, лінь!

4. Будемо загартовуватися, спортом займатися!

5. Ти любиш грати в футбол?

6. Повітря, сонце і вода-наші найкращі друзі.

Запишіть знайдені пропозиції і зробіть синтаксичний розбір. У дошки 1 людина (напарник робить в зошиті, а потім перевіряє біля дошки)

7. Робота в парах.

У вас на партах є конверти, відкрийте їх і складіть з слів пропозиції так, щоб вийшли прислів'я та приказки про здоровий спосіб життя. Працюємо в парах (1 пропозиція на стіл)

1. Апетит від хворого біжить, а до здорового котиться.
2. Швидкого і спритного хвороба не наздожене.

3.Здоровье дорожче багатства.
4. Чистота - запорука здоров'я.

5.Здоровий сон - прекрасне самопочуття днем.

6. Хороший сміх оздоровлює душу.

Запишіть отримані пропозиції та розберіть синтаксично. У дошки 1 людина працює по картці -разбор слів за складом: чистота, зарядка.

8. Фізкультхвилинка

Зараз ми з вами проведѐ м фізкультхвилинки. Оскільки сьогодні ми повторюємо вивчений матеріал з синтаксису, то розминка буде пов'язана зі знанням термінології, яку ми використовуємо.

Правила гри. Учні встають зі своїх місць, руки на поясі. Учитель називає різні терміни. Якщо терміни відносяться до синтаксису, підняти руки вгору, якщо ж до інших розділів мови - опустити руки вниз.

Приставка, граматична основа, словосполучення, корінь, основа слова, кома, обставина, тире, суфікс, пропозиція, звернення, буква.

9. Прийом «Лови помилку»

Виправити помилки у вживанні слів в цих пропозиціях.

У Петі сміх заразний. Грип - хвороба заразлива.

Запишіть пропозиції в виправленому вигляді. Поясніть постановку тире в 2 пропозиції.

10. На наше здоров'я впливає і наш раціон. Виключіть з щоденного меню макарони, булочки, цукерки, а залиште якомога більше овочів і фруктів. Послухайте, що йдеться в одному їх віршів? Виразне читання вірша.

Чудо-город.
Дивується народ:
Що за диво-город?
Тут редис є і салат,
Цибуля, петрушка і шпинат.
Помідори, огірки
Зріють дружно - молодці!
І картопля, і капуста
Ростуть на грядках густо-густо.
І все дружно говорять:
"Ми ростемо тут для хлопців.
За старанність і працю
Урожай весь зберуть ".

Чому потрібно їсти якомога більше фруктів і овочів, хлопці?

Завдання: 1) знайдіть пропозиції, ускладнені однорідними членами речення;

2) Складіть просте речення з однорідними членами і узагальнюючим словом. На городі ростуть овочі: редис, салат, капуста, помідори.

2) накресліть схему

3. Стадія «Рефлексія»

11. Робота з текстом.Прочитайте, вставте пропущені букви, розставте розділові знаки. Проведіть синтаксичний розбір одного пропозиції. (Звучить спокійна музика, звуки живої природи).

1. Музика лікує.

Музику люблять усі. Х ... рошая музика покращує устан ... ління 4. А пл ... хая музика руйнує нервову систему ч ... ловека.

Від х ... рошей музики навіть р ... стіни швидше р ... стут. Від поганої музики вони можуть засохнути, п ... гинути.

2. Спокійна музика ра (з, сс) л ... бляет, знімає пс ... хіческім напр ... ються. Вона поєднує в собі заспокійливі звуки ж ... виття природи: дзюрчить ... ня потічка, шум моря, г ... Лосано птахів. Вона возвращ ... ет душевну рівновагу і хороше устан ... ління.

Або дати тест? Або 1 ряду текст, в 2 ряду - тест?

Наш урок добігає кінця, ви сьогодні все дуже добре попрацювали. Молодці! На згадку про наше уроці у вас залишаться смайлики, на зворотному боці яких ви знайдете мої побажання вам.

Урок закінчено, дякую всім!


  1. Охарактеризувати пропозицію за метою висловлювання: розповідний, питальне або спонукальне.
  2. За емоційним забарвленням: восклицательное або невоскліцательное.
  3. За наявністю граматичних основ: просте або складне.
  4. Потім, в залежності від того, просте речення або складне:
якщо просте:

5. Охарактеризувати пропозицію по наявності головних членів речення: двоскладного або односкладні, вказати, який головний член пропозиції, якщо воно односкладних (підмет або присудок).

6. Охарактеризувати за наявністю другорядних членів речення: поширене або непоширених.

7. Вказати, ускладнене чи чим-небудь пропозицію (однорідними членами, зверненням, вступними словами) або не ускладнить.

8. Підкреслити всі члени речення, вказати частини мови.

9. Скласти схему пропозиції, вказавши граматичну основу і ускладнення, якщо воно є.

якщо складне:

5. Вказати, який зв'язок у реченні: союзна або безсполучникового.

6. Вказати, що є засобом зв'язку в реченні: інтонація, сурядні сполучники або підрядні сполучники.

7. Зробити висновок, яке цю пропозицію: бессоюзное (БСП), складносурядне (ССП) складнопідрядне (СПП).

8. Розібрати кожну частину складного речення, як просте, починаючи з пункту №5 сусіднього стовпчика.

9. Підкреслити всі члени речення, вказати частини мови.

10. Скласти схему пропозиції, вказавши граматичну основу і ускладнення, якщо воно є.

Приклад синтаксичного розбору простого пропозиції

Усний розбір:

Пропозиція розповідний, невоскліцательное, просте, двоскладного, граматична основа: учні та учениці навчаються, Поширене, ускладнене однорідними підлягають.

письмовий:

Оповідної, невоскліцательное, просте, двоскладного, граматична основа учні та учениці навчаються, Поширене, ускладнене однорідними підлягають.

Приклад розбору складного речення

Усний розбір:

Пропозиція розповідний, невоскліцательное, складне, зв'язок союзна, засіб зв'язку підрядний союз тому що, складнопідрядне речення. Перше просте речення: односкладні, з головним членом - присудком не задали,поширене, не ускладнить. Друге просте речення: двоскладного, граматична основа ми з класом поїхали,поширене, що не ускладнене.

письмовий:

Оповідної, невоскліцательное, складне, зв'язок союзна, засіб зв'язку підрядний союз тому що, СПП.

1-е ПП: односкладні, з головним членом - присудком не задали,поширене, не ускладнить.

2-е ПП: двоскладного, граматична основа - ми з класом поїхали,распраненное, що не ускладнене.

Приклад схеми (пропозиція, після нього схема)


Інший варіант синтаксичного розбору

Синтаксичний розбір. Порядок при синтаксичному розборі.

У словосполученнях:

  1. Виділяємо з пропозиції потрібне словосполучення.
  2. Розглядаємо будова - виділяємо головне слово і залежне. Зазначаємо, якою частиною мови є головне і залежне слово. Далі вказуємо, яким синтаксичним способом пов'язано дане словосполучення.
  3. І, нарешті, позначаємо яким є його граматичне значення.

У простому реченні:

  1. Визначаємо, яке пропозицію за метою висловлювання - розповідний, спонукальна або питальне.
  2. Знаходимо основу пропозиції, встановлюємо, що пропозиція проста.
  3. Далі, необхідно розповісти про те, як побудовано цю пропозицію.
    • Двоскладного воно, або односкладні. Якщо односкладні, то визначити тип: приватне, безособове, називние або невизначено приватне.
    • Поширене або непоширених
    • Неповне або повне. Якщо пропозиція є неповним, то необхідно вказати, якого члена пропозиції в ньому не вистачає.
  4. Якщо дана пропозиція чимось ускладнене, будь то однорідні члени або відокремлені члени речення, необхідно це зазначити.
  5. Далі потрібно зробити розбір пропозиції по членах, при цьому вказавши, якими частинами мови вони є. Важливо дотримуватися порядку розбору. Спочатку визначаються присудок і підмет, потім другорядні, які входять до складу спочатку - підмета, потім - присудка.
  6. Пояснюємо, чому так чи інакше розставлені розділові знаки в реченні.

присудок

  1. Відзначаємо, ніж є присудок - простим дієслівним або складовим (іменним або дієслівним).
  2. Вказати, чим виражено присудок:
    • найпростіше - якою формою дієслова;
    • складене дієслівне - з чого воно складається;
    • складений іменний - яка вжита зв'язка, чому виражається іменна частина.

У пропозиції, що має однорідні члени.

Якщо перед нами просте речення, то при його розборі потрібно відзначити, що це за однорідні члени речення і яким чином пов'язані один з одним. Або за допомогою інтонації, або й інтонації з союзами.

У пропозиціях з відокремленими членами:

Якщо перед нами просте речення, то при його розборі, потрібно відзначити, що буде оборот. Далі, розбираємо слова, які входять в цей оборот по членам пропозиції.

У пропозиціях з відокремленими членами мови:

Спочатку відзначаємо, що в даній пропозиції, є пряма мова. Вказуємо пряму мову і текст автора. Розбираємо, пояснюємо, чому так, а не інакше розставлені розділові знаки в реченні. Креслимо схему пропозиції.

В Складносурядні пропозиції:

Спочатку, вказуємо, яку пропозицію за метою висловлювання - питальне, розповідний або спонукальні. Знаходимо в реченні прості речення, виділяємо в них граматичну основу.

Знаходимо союзи, за допомогою яких з'єднуються прості речення в складному. Відзначаємо що це за союзи - протівітельние, з'єднувальні або розділові. Визначаємо значення всього цього складносурядного речення - протиставлення, чергування або перерахування. Пояснюємо, чому саме таким чином в реченні розставлені розділові знаки. Потім кожне просте речення, з яких складається складне, необхідно розібрати таким же чином, як розбирається просте речення.

В складнопідрядне речення з підрядним (одним)

Спочатку, вказуємо, яким пропозиція є за метою висловлювання. Виділяємо граматичну основу всіх простих речень, з яких складається складне. Зачитуємо їх.

Називаємо, яку пропозицію є головним, а яке підрядним. Пояснюємо, яким саме складнопідрядне речення воно є, звертаємо увагу на те, як воно побудовано, ніж з'єднується підрядне до головного пропозицією і до чого воно відноситься.

Пояснюємо, чому саме так розставлені розділові знаки в даній пропозиції. Потім, підрядне і головне пропозиції необхідно розібрати, таким чином, як розбираються прості речення.

В складнопідрядне речення з підрядними (декількома)

Називаємо, яким пропозиція є за метою висловлювання. Виділяємо граматичну основу всіх простих речень, з яких складається складне, зачитуємо їх. Зазначаємо, яку пропозицію є головним, а яке підрядним. Необхідно вказати, яким є підпорядкування в реченні - або це паралельне підпорядкування, або послідовне, або однорідне. Якщо існує комбінація декількох видів підпорядкування, необхідно це зазначити. Пояснюємо, чому, таким чином, в реченні розставлені розділові знаки. І, в кінці, робимо розбір придаткового і головного пропозицій як простих речень.

У складному безсполучниковому реченні:

Називаємо, яким пропозиція є за метою висловлювання. Знаходимо граматичну основу всіх простих речень, з яких складається дане складне речення. Зачитуємо їх, називаємо кількість простих речень, що входять до складу складного. Визначаємо, якими за змістом є відносини між простими реченнями. Це може бути - послідовність, причина зі слідством, протиставлення, одночасність, пояснення або доповнення.

Відзначаємо, які особливості будови даної пропозиції, яким саме складнопідрядне речення воно є. Чим в даному реченні з'єднані прості і до чого вони відносяться.

Пояснюємо, чому саме таким чином в реченні розставлені розділові знаки.

У складному реченні, в якому присутні різні види зв'язку.

Називаємо, яким за метою висловлювання, є дана пропозиція. Знаходимо і виділяємо граматичну основу всіх простих речень, з яких складається складне, зачитуємо їх. Встановлюємо, що дана пропозиція буде пропозицією, в якому присутні різні види зв'язку. Чому? Визначаємо, які зв'язку присутні в даній пропозиції - союзна сочінітельная, підрядний або будь - які інші.

За змістом встановлюємо, яким чином в складному реченні сформовані прості. Пояснюємо, чому саме таким чином розставлені в реченні розділові знаки. Всі прості речення, з яких складено складне, розбираємо таким чином, як розбирається просте речення.

Все для навчання »Російська мова» Синтаксичний розбір пропозиції

Щоб додати сторінку в закладки, натисніть Ctrl + D.


Посилання: https: // сайт / russkij-yazyk / sintaksicheskij-razbor

Синтаксичний розбір простого пропозиції міцно увійшов в практику початкової та середньої школи. Це найважчий і об'ємний вигляд граматичного розбору. Він включає характеристику і схему пропозиції, розбір по членах із зазначенням частин мови.

Будова і значення простого пропозиції вивчається починаючи з 5 класу. Повний набір ознак простого пропозиції позначається в 8 класі, а в 9 класі основна увага приділяється складним пропозицій.

У цьому виді розбору співвідносяться рівні морфології та синтаксису: учень повинен вміти визначати частини мови, дізнаватися їх форми, знаходити союзи, розуміти способи зв'язку слів в словосполученні, знати ознаки головних і другорядних членів речення.

Почнемо з самого простого: допоможемо хлопцям підготуватися до виконання синтаксичного розбору в 5 класі. У початковій школі учень запам'ятовує послідовність розбору і виконує його на елементарному рівні, вказуючи граматичну основу, синтаксичні зв'язки між словами, вид пропозиції щодо складу та мети висловлювання, вчиться складати схеми і знаходити однорідні члени.

У початковій школі використовуються різні програми з російської мови, тому рівень вимог і підготовка учнів різні. У п'ятому класі я брала дітей, які навчалися в початковій школі за програмами освітньої системи "Школа-2100", "Школа Росії" і "Початкова школа XXI століття». Відмінності є і великі. Вчителі початкової школи проробляють колосальну роботу, щоб компенсувати недоліки своїх підручників, і самі "прокладають" спадкоємні зв'язки між початковою і середньою школою.

У 5 класі матеріал по розбору пропозиції узагальнюється, розширюється і вибудовується в більш повну форму, в 6-7 класах вдосконалюється з урахуванням знову вивчених морфологічних одиниць (дієслівні форми: причастя і дієприслівник; наріччя і категорія стану; службові слова: прийменники, сполучники і частки ).

Покажемо на прикладах відмінності між рівнем вимог у форматі синтаксичного розбору.

У 4 класі

В 5 класі

У простому реченні виділяється граматична основа, над словами позначаються знайомі частини мови, підкреслюються однорідні члени, виписуються словосполучення або малюються синтаксичні зв'язки між словами. Схема: [О -, О]. Оповідної, невоскліцательное, просте, поширене, з однорідними присудком.

Сущ. (Головне слово) + дод.,

Гл. (Головне слово) + сущ.

Гл. (Головне слово) + місць.

Нареч. + Гл. (Головне слово)

Синтаксичні зв'язки не малюються, словосполучення не виписують, схема і основні позначення такі ж, але характеристика інша: розповідний, невоскліцательное, просте, двоскладного, поширене, ускладнене однорідними присудком.

Розбір постійно відпрацьовується на уроках і бере участь в граматичних завданнях контрольних диктантів.

У складному реченні підкреслюються граматичні основи, нумеруються частини, над словами підписуються знайомі частини мови, вказується вид за метою висловлювання та емоційним забарвленням, за складом і наявності другорядних членів. Схема розбору: [О і О] 1, 2, і 3. Оповідної, невоскліцательное, складне, поширене.

Схема залишається тією ж, але характеристика інша: розповідний, невоскліцательное, складне, складається з 3 частин, які пов'язані бессоюзной і союзної зв'язком, в 1 частині є однорідні члени, всі частини двоскладного і поширені.

Розбір складного пропозиції в 5 класі носить навчальний характер і не є засобом контролю.

Схеми пропозиції з прямою мовою: А: "П!" або "П," - а. Вводиться поняття цитати, що збігається з оформлення з прямою мовою.

Схеми доповнюються розривом прямої мови словами автора: "П, - а. - П." і "П, - а, - п". Вводиться поняття діалогу і способи його оформлення.

Схеми складають, але характеристика пропозицій з прямою мовою не проводиться.


План розбору простого пропозиції

1. Визначити вид речення за метою висловлювання (розповідний, питальне, спонукальне).

2. З'ясувати тип пропозиції по емоційному забарвленню (невоскліцательное або восклицательное).

3. Знайти граматичну основу пропозиції, підкреслити її і позначити способи вираження, вказати, що пропозиція проста.

4. Визначити склад головних членів речення (двоскладного або односкладні).

5. Визначити наявність другорядних членів (поширене або непоширених).

6. Підкреслити другорядні члени речення, вказати способи їх вираження (частини мови): зі складу підмета і складу присудка.

7. Визначити наявність пропущених членів речення (повне або неповне).

8. Визначити наявність ускладнення (ускладнене або не ускладнить).

9. Записати характеристику пропозиції.

10. Скласти схему пропозиції.

Для аналізу ми використовували пропозиції з прекрасних казок Сергія Козлова про Їжачка і Ведмедика.

1) Це був незвичайний осінній день!

2) Обов'язок кожного - трудитися.

3) Тридцять комариків вибігли на галявину і заграли на своїх писклявих скрипках.

4) У нього немає ні тата, ні мами, ні Їжачка, ні Ведмедика.

5) І Білка взяла горішків і чашку і поспішила слідом.

6) І вони склали в кошик речі: гриби, мед, чайник, чашки - і пішли до річки.

7) І соснові голки, і ялинові шишки, і навіть павутина - все розпрямилися, почали усміхатися і затягли щосили останню осінню пісню трави.

8) Їжачок лежав, по самий ніс укритий ковдрою, і дивився на Ведмедика тихими очима.

9) Їжачок сидів на гірці під сосною і дивився на освітлену місячним світлом долину, затоплену туманом.

10) За рікою, порожніх осиками, темнів ліс.

11) Так до самого вечора вони бігали, стрибали, стрибали з обриву і волали на все горло, відтіняючи нерухомість і тишу осіннього лісу.

12) І він стрибнув, як справжній кенгуру.

13) Вода, куди ти біжиш?

14) Може, він з глузду з'їхав?

15) Мені здається, він уявив себе ... вітром.

Зразки розбору простих речень