Відкритий урок на тему зменшуване від'ємник різниця. Урок математики на тему "Зменшуване

Відкритий урок

предмет: Математика.

Тема:

клас: 1.

УМК: «Школа Росії»

мета:створити умови для відкриття учнями нового знання: назви компонентів дій при відніманні, сприяти розвитку обчислювальних навичок.

Завдання уроку:

Формування комунікативних УУД учнів.

Тип уроку:

ХІД УРОКУ 1. Організаційний момент. Психологічний настрій учнів. учитель - Давайте сміявся один одному. Нехай урок принесе нам усім радість спілкування. Сьогодні на уроці, хлопці, вас чекає багато цікавих завдань, нових відкриттів, а помічниками вам будуть: увагу, спритність, кмітливість.
2. Актуалізація знань учитель - Почнемо ми наш урок з розминки. Пограємо в гру «Хрестики-нулики». Умови гри: якщо висловлювання правильне, то ставимо хрестик, а якщо немає - нулик. (Діти отримали листочки з ігровим полем)1. Сума чисел 4 і 3 дорівнює 6 (нулик) 2. Якщо зменшити 10 на 3, то вийде 7. (хрестик) 3. У тарілці лежало 7 яблук, з'їли 2 яблука. На тарілці залишилося 5 яблук. (Хрестик) 4. 8 це 7 і 2 (нулик)Перевірка за зразком.

Про 1


учитель - У кого не так? (3 людини підняли руку)Що треба вам повторити, щоб не було помилок? діти: - Мені треба повторити назву компонентів - А мені правильно вирішувати завдання.учитель- Молодці, що змогли знайти свої помилки. Наступного разу будьте уважними.Зігніть листок ( квадратної форми) по діагоналі. Яка фігура у вас вийшла? діти: - Вийшов трикутник учитель - А якщо скласти 2 трикутники? Яка постать вийде? (Робота в парі) діти: - У нас з Артемом вийшов квадрат - А у нас великий трикутник.учитель - А з 4 трикутників яку фігуру можна побудувати?

(Робота в групах з 4 чоловік).

Діти повернулися на сусідню парту і стали будувати різні фігури.

ПІДСУМОК. Молодці! Із завданням впоралися. У вас вийшли різні фігури, тому що ви теж різні і думаєте по-різному.
3. Робота над новою темою учитель - Сьогодні ми вирушаємо в казку, героїня якої живе в одному з будиночків.

учитель - Щоб дізнатися, треба виконати завдання:
учитель - На які 2 групи можна розділити ці вирази? діти: - Можна розділити на додавання і віднімання.учитель - Запишіть ці вирази в два стовпчики. (Діти записують вирази в зошиті)
учитель - Що спільного у виразах першого стовпчика? діти: - У цих виразах відповідь 5учитель - Наша героїня живе в будиночку №5.- Ви її впізнали? діти: - Це Червона Шапочка
учитель - Одного разу Червона Шапочка відправилася через ліс відвідати бабусю. І тільки вона увійшла в ліс, як перед нею звідки не візьмись, з'явився Вовк.
Але треба вам сказати, що Вовк в нашій казці був дуже ввічливим, надзвичайно ввічливим і запропонував дівчинці проводити її.
Ліс той був незвичайним, бо в ньому жили дивовижні тварини: все вони вчилися в лісовій школі, були допитливими, читали різні книги, а тому знали багато цікавого. А чи знаєте ви, що сьогодні в лісі оголошений День Знань, і всі лісові мешканці при зустрічі задають один одному різні питання і завдання?Вовк першим запропонував виконати його завдання. учитель - Прочитайте математичний запис, використовуючи назви чисел при додаванні. діти: - Перше доданок - 2, другий доданок -3, значення суми дорівнює 5 (Хлопці читають всі записи).учитель - А тепер прочитайте математичний запис, використовуючи назви чисел при відніманні. (Діти мовчать)

4. Постановка навчальної проблеми (2 хв)

учитель - Ви змогли виконати завдання? діти: - Ні учитель - У чому утруднення? діти: - Ми не знаємо, як називаються числа при відніманніучитель - Як ви думаєте, якою буде тема сьогоднішнього уроку? діти: - Назви чисел при відніманніучитель - Чому ми повинні навчитися? діти: - Ми повинні навчитися називати числа при відніманні, правильно читати вирази на віднімання

учитель - Сьогодні ми з вами спробуємо зробити відкриття.(Кожна група отримує по 3 конверти з картками. В 1 конверті картки зі словами зменшуване, мінусуемое, прибиране. У 2 конверті - від'ємник, відсувається, яка викидається. У 3 конверті - різниця, равняемость, результаемость.)
учитель - При відніманні перше число зменшується, значить, як його можна назвати?Виберіть на ваш погляд правильна назва і покладіть його перед собою. (Хлопці виконують завдання)учитель - Друге число віднімають, значить, як його можна назвати?Візьміть другий конверт і виберіть правильну назву.учитель - Третє число показує різницю між першим числом і другим, значить, як його можна назвати?З третім конвертом зробіть те ж саме.Перед вами три назви. А де ми можемо перевірити правильність виконання завдання? діти: - Перевірити можна за підручником.учитель - Давайте відкриємо підручник на с.27 і прочитаємо, чи правильно ви здогадалися. (Учні відкрили підручник і перевіряють)- Молодці. Вірно вибрали назви.Сторінка підручника:

А тепер прочитайте математичний запис, використовуючи назви компонентів дії віднімання.
Зменшується, віднімаються, РІЗНИЦЯ


Підсумок: із завданням вовка ми впоралися і дізналися назви чисел при відніманні. Вирушаємо далі в шлях
5. Первинне закріплення учитель - Подолавши деяку відстань по лісі, наших героїв зустріла Лоіосоао (Відповідь: лисиця. Треба прибрати повторювані літери)

Робота в групах. учитель - Хлопці, а тепер ми спробуємо виконати завдання 1 в підручнику, використовуючи отримані знання.(Завдання 1. Зменшуване дорівнює 9, від'ємник - 4. Запиши різницю цих чисел і обчислювальні її)
Кожній групі дається аркуш А4 і маркер.учитель - Рішення запишіть на аркуші крупно, щоб було видно з дошки. Не забудьте, що ви повинні пояснити, чому ви вибрали таке рішення.Представник від групи виходить до дошки, прикріплює лист за допомогою магніту, пояснює рішення, виконане групою.Зразкове пояснення дітей: Зменшуване - це перше число, яке ми зменшуємо, тому ми записали 9. Від'ємник - це число, яке ми віднімаємо, значить, ставимо знак мінус і число 4. Ми вирахували результат - це 5. Значить значення різниці дорівнює 5.Вислухавши думку кожної групи, робимо висновок про правильність виконання завдання . Контроль результатів: усні відповіді, сигнальні картки.Молодці! І з цим завданням ви впоралися.
А зайчик запрошує вас відпочити.

Физкультминутка.

Хлопці танцюють під музику.

6. Повторення. Рішення задачі
учитель Наступним на стежку вийшов Кіжё (Відповідь: їжачок. Треба прочитати справа наліво)


учитель - Він пропонує - Прочитайте задачу № 2, с.27.Про що йдеться в цьому завданні?Прочитайте умову задачі. Що відомо?Що потрібно дізнатися в задачі?Перед вами дві короткі записи.

учитель - Яка підійде до нашого завдання? Чому? діти - Підійде друга, тому що яблук залишилося менше.учитель - Підніміть руки ті хлопці, які не знають, як вирішити цю задачу?Запишіть рішення і відповідь самостійно.(При перевірці використовуємо назви компонентів дії віднімання.)Перевірка. Підніміть руки ті, хто виконав по-іншому.(Всі діти із завданням впоралися)
7. Самостійна робота. учитель -А тепер я пропоную попрацювати самостійно. Відкрийте зошити на друкованій основі.Друкована зошит стор. 16 №1 (за варіантами)1 варіант виконує 1 рядок, а 2 варіант - 2 рядок.


Взаимопроверка. (На дошці висить зразок)Підсумок: при виконанні цього завдання було допущено 4 помилки при обчисленні.

Так непомітно вийшли наші герої до будиночка бабусі.


Бабуся дуже зраділа гостям. Пригостити вона вирішила внучку і вовка яблучками і попросила виконати завдання: на яблучко запишіть такий вираз:Зменшуване - 7, від'ємник - 3. Знайдіть значення різниці.
(Діти отримали вирізані яблучка і на них пишуть вираз)

А тепер перевірте правильність виконання завдання (на дошці зразок). (Всі хлопці впоралися з цим завданням)
8. Підсумок уроку. - Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? діти: - Ми сьогодні на уроці ми дізналися, як називаються числа при відніманні: зменшуване, від'ємник, різниця.

9 .Рефлексія. - Який настрій у вас в кінці уроку?Намалюйте на яблучко смайлик і покажіть. Дякую вам за урок, ви мене дуже порадували, і у мене зараз теж радісний настрій.Урок закінчено.

Самоаналіз уроку математики в 1 класі

вчителя початкових класів

Ніколаєвої Світлани Михайлівни


предмет: Математика.

Тема: «Зменшуване. Від'ємник. різниця »

клас: 1.

УМК: «Школа Росії»

мета:створити умови для відкриття учнями нової теми, усвідомлення нових понять і термінів (познайомити учнів з компонентами віднімання), сприяти розвитку обчислювальних навичок.

Завдання уроку:

Ознайомити учнів з поняттями «зменшуване», «від'ємник», «різниця», навчити застосовувати нові терміни при складанні і читанні математичних виразів на віднімання;

Сприяти розвитку мислення, пам'яті, уваги;

Виховувати вміння спілкуватися з однолітками, з огляду на різні думки і дотримуючись правил культури спілкування і культури мовлення.

Тип уроку: урок «відкриття» нового знання на основі технології діяльнісного методу.

Плановані освітні результати:

особистісні: формування навчально-пізнавального інтересу до навчального матеріалу; здатності до оцінки своєї навчальної діяльності.

метапредметние:

    регулятивні УУД: вміти приймати і зберігати навчальну задачу; планувати свої дії відповідно до поставленим завданням; здійснювати покроковий контроль за результатом; адекватно сприймати пропозиції і оцінку товаришів;

    пізнавальні УУД: вміти використовувати знаково-символічні засоби для запису нових понять і для вирішення завдань; будувати повідомлення в усній формі; здійснювати аналіз об'єктів з виявленням істотних ознак, проводити порівняння і класифікацію за заданими критеріями;

    комунікативні УУД: вміти формулювати власну думку і позицію; задавати питання; враховувати різні думки і обґрунтовувати свою позицію; здійснювати взаємний контроль.

Предметні: учні навчаться називати компоненти при відніманні; використовувати назви компонентів при складанні і читанні математичних рівностей; повторять способи вирішення завдань вивчених видів.

Форми організації діяльності дітей: групова, колективна, індивідуальна.

Застосовувані методи: проблемний виклад, пояснювально-ілюстративний, робота з підручником, усні і письмові вправи.

устаткування:

    підручник Моро М. І., Волкова С. І., Степанова С. В. «Математика», 1 клас, частина 2;

    комп'ютер, мультимедійний проектор;

    Робочий зошит до підручника

    сигнальні картки;

    опорні схеми, картки для самостійної роботи.

Урок проводився в 1 «а» класі. У ньому навчається 25 осіб, 2 з яких дитячий садок не відвідували. За результатами діагностики рівня розвитку, високий рівень розвитку мають 3 учні (12%), середній рівень - 15 учнів (60%), низький рівень розвитку - 7 учнів (28%).

Даний урок № в розділі «Числа від 1 до 10. Додавання і віднімання».
На уроці були враховані вікові та психологічні особливості учнів. Як? У зміст уроку я включила елементи навчання школярів універсальним навчальним діям: цілі уроку визначали самі учні, виходячи з відповідної проблемної ситуації.Свій урок я будувала відповідно до вимог, закладеними в ФГОС, використовуючи інформаційно-комунікативні технології.

На уроці були реалізовані принципи наочності, науковості (діти оперували науковими поняттями), доступності (реалізований в підборі матеріалу), принцип зв'язку навчання з життям.
Важливим моментом також на уроці було дотримання здоров'язберігаючих режиму: зміна видів діяльності, динамічна пауза, вправи для зняття навантаження з очей.
Загальна організація роботи на уроці дозволила створити в класі робочу обстановку і раціонально розподілити час на кожному етапі.

На уроці були використані такі форми і методи навчання:
словесні (усне повідомлення, діалог);
наочні (мультимедійна презентація етапів уроку);
методи усного та письмового контролю і самоконтролю;
практичні (участь в «перетворенні» однієї фігури в іншу);
проблемно-пошуковий метод (при підборі назв компонентів дій).
В ході уроку були використані різні форми роботи учнів:
- в парах;
- групова.
На уроці, з метою активізації роботи, були використані різні види перевірок: самоперевірка з дошки, взаимопроверка виконаної роботи в парах. Тим самим формувалися регулятивні УУД.

В ході роботи хлопці показали високий рівень засвоєння матеріалу, сформованість обчислювальних умінь і навичок, були уважні, ввічливі, терплячі по відношенню один до одного, викладали вивчений матеріал послідовно, логічно.
Матеріал, підібраний для уроку був доступний для всіх учнів цього класу. Обраний тип і форма проведення уроку себе виправдали.

Це був урок ОНЗ. На уроці вводилися поняття «зменшуване, від'ємник, різниця». Для самовизначення до діяльності була створена проблемна ситуація, яка продемонструвала учням недолік математичних знань. Учні вчилися визначати тему уроку і формулювати найближчу навчальну мету. В результаті групової роботи були висунуті припущення дітей, як назвати числа при відніманні. Припущення дітей були перевірені за допомогою підручника. Ця робота проводилася для того, щоб учні вчилися здобувати нові знання, знаходити відповіді на питання, використовуючи підручник, свій життєвий досвід і інформацію, отриману на уроці. Для закріплення вивченого матеріалу через діяльність дітей була поставлена \u200b\u200bще одна мета уроку: навчитися записувати і складати різниці. Для цього використовувався ігровий момент. Перевірка знань здійснювалася в ході самостійної роботи в робочих зошитах, яка містила завдання різного рівня складності. Самостійна робота перевірялася в результаті покрокової самоперевірки за зразком. Проведена самооцінка.Зворотній зв'язок здійснювалася при роботі з математичним віялом, смайликами.

Перевірка сформованості умінь і навичок була організована протягом всього уроку:

Відповіді на запитання вчителя;

Усний рахунок;

Арифметичний диктант;

Решеніезадач вивчених видів.

Різноманітність форм організації навчальної роботи:

фронтальна;

парна;

Індивідуальна.

Створення емоційно-сприятливої \u200b\u200bситуації:

Ігрові прийоми;

Цікавий матеріал для рахунку;

Завдання, спрямовані на розвиток просторового мислення.

Види контролю:

Учень - учень (при груповій роботі і роботі в парах)

самоконтроль

Учень - учитель (порівняння своєї роботи зі зразком)

На різних етапах уроку застосовувалися методи:

словесний;

Наочний.

Висока працездатність учнів протягом всього уроку забезпечувалася за рахунок:

Правильною регламентації тривалості і раціонального чергування різних видів діяльності;

Використання наочного методу навчання;

Присутність діалогу між учителем і учнями;

Моменти перемикання з одного виду діяльності на інший;

Підтримка інтересу до процесу навчання через нестандартні завдання, завдання розвиваючого характеру.

Психологічна атмосфера підтримувалася за рахунок демократичного стилю спілкування, створення ситуації успіху для кожного учня, стимулювання активності учнів, що забезпечує емоційний комфорт і психологічну безпеку.

Вважаю, що всі поставлені на уроці завдання були реалізовані. Хлопці засвоїли матеріал, з урахуванням здібностей кожної дитини, при цьому не було перевантажень.
Навчальний час на уроці використовувалося ефективно, запланований обсяг уроку виконаний. Інтенсивність уроку була оптимальною з урахуванням фізичних і психологічних особливостей дітей.
Підсумок уроку був підведений. Учні вчилися ставити один одному питання по темі уроку і відповідати на них. На завершення уроку бал проведений самоаналіз діяльності учнів на уроці. Свою роботу на уроці діти оцінили за допомогою смайликів. Вважаю, що урок мети досяг.

Урок з математики «Зменшуване, від'ємник, різниця»

Хід уроку.

    Організаційний момент.

Продзвенів дзвоник

Починається урок.

Який урок? (урок математики)

Навіщо ми вивчаємо математику? Що вивчаємо на уроках математики?

Перевіримо ваш настрій: (сонечко, хмаринка).

Давайте перевіримо ваші робочі місця.

У вас повинно бути: підручник з математики, зошит, ручка, олівець (простий).

    Мотивація.

Що ми можемо сказати про число 4 (однозначне, складається з чотирьох одиниць, парне, стоїть між 3 і 5)

Отже, це перелітні птахи.

По поведінці граків в цей день обіцяли про характер весни. «Коли граки прямо на старі гнізда летять - весна буде дружна, тепла, сонячна. І у нас сьогодні все вийде на уроці. Працювати ми будемо дружно. Посміхнемося сонечку і запишемо в зошити число.

    Актуалізація знань.

Чистописання.

Які числа ми з вами ще знаємо? (Звернемося до стрічки чисел)

123456789 10 - це відрізок натурального ряду чисел.

Скільки цифр? 10

Давайте красиво їх запишемо.

Навіщо ми вивчили як пишуться цифри? (Записувати числа, нерівності та рівності, вирішувати завдання).

    Усний рахунок.

Поки ви красиво за приписувати цифри до нас прилетіла сова. Це перелітний птах?

Сова символізує - мудрість. Вона і оцінить усний рахунок, який знаходиться в електронному просторі (робота на макбуков) ім'я сайту .......

Навіщо ми виконуємо усні обчислення?

Підніміть руку: Хто виконав все правильно, кого сова похвала?

Хто зробив помилку?

    Створення проблемної ситуації.

У країні математики все чітко, точно і виразно. Тут все підвладне законам математики. Будь-які відносини, поняття мають свої точні назви - терміни.

Сорока на жаль їх не знає і принесла нам завдання.

Сорока зімующая птах або перелітний?

Вона принесла картинки.

На які дві групи можна розподілити їх?

Які з даних рівностей можуть підійти до малюнків?

Яке рівність ми можемо ще скласти? (4 + 2 \u003d 6)

Прочитайте різними способами: плюс, додати, збільшити на, сума.

Складіть з цими числами вираз на віднімання.

Яким правилом скористалися при складанні вираження на віднімання (зворотну дію суми-віднімання).

Прочитайте вислів різними способами: відняти, мінус, зменшити на,?.

Що помітили?

Зменшуване, від'ємник, різниця - картки.

Робота в групах.

    Постановка проблеми.

Хочете дізнатися, як називаються числа при відніманні?

У записі вирахування кожне число теж повинна мати своє ім'я і сьогодні ми їх визначимо.

Тема урока.

Тема нашого уроку звучить так: Назви компонентів при відніманні.

Для чого нам потрібні ці знання? (Навчитися грамотно читати вирази на віднімання, вирішувати завдання, рівняння і т.п.)

Ці знання нам потрібні для подальшого навчання.

Яка мета уроку?

    Запам'ятати назви чисел при відніманні.

    Встановити назву компонентів при відніманні.

Сорока-білобока багато тріщить і все переплутала. Вона принесла назва компонентів чисел при відніманні, але так заплуталася, що без нашої допомоги їй не обійтися. Спробуємо допомогти сороку.

Робота в групах: на аркушах А4 вираз 6-2 \u003d 4

Завдання: ви отримали листи з висловленням 6-2 \u003d 4 і картки з компонентами при відніманні (зменшуване, від'ємник, різниця). Приклейте під кожним числом одну картку.

Як дізнатися хто правий?

Звернутися до підручника, до енциклопедії, запитати у вчителя, до електронних ресурсів.

    Відкриття нових знань.

Які ми робимо кроки при відкритті нового знання?

Що я не знаю?

Сам знайду спосіб.

Почнемо дослідження.

Щоб розібратися, треба згадати, що означає відняти? (Взяти, відкласти, прибрати).

Перед вами геометрична фігура (коло).

Він цілий? (Та)

Зі скількох частин він складається? (6)

Можемо з нього взяти частину? (Та)

Коло збільшиться чи зменшиться? (Зменшиться)

Що з ним станеться, якщо ми з цілого візьмемо частину? (Ціле зменшиться)

Отже: ціле 6 це зменшуване.

Що відбувається з другим числом, з частиною кола. Ми цю частину 2 додаємо або віднімаємо.

Отже: частина 2 - це від'ємник.

Скільки частин залишилося? (4).

4 - це різниця між першим і другим числом, тобто на скільки 6 більше 2? (На 4).

Питання «на скільки» задають при порівнянні, щоб знайти різницю.

Отже: частина 4 це різниця.

Зменшуване від'ємник різниця

Якщо результат при відніманні називається «різниця», то вираз 6-2 можна назвати так само - різницю чисел.

Як довести? (Між 6-2 і 4 стоїть знак \u003d)

різницю різницю

Всі числа при відніманні отримали імена. Хором повторюємо компоненти при відніманні.

    Физкультминутка.

    Первинне закріплення.

а). Перевіримо наші висновки за допомогою підручника. (С.29).

Яких птахів ми бачимо на с. 29. (снігурі) перелітні чи ні?

б). Закріпимо свої знання за допомогою рішення задачі №3 с.29.

Придумайте свої завдання на віднімання.

в). Поки ми придумували завдання, до нас в гості прилетіла ще одна птах - галка. Принесла приклади. Давайте перевіримо чи вирази на різницю.

3 + 5 - сума

5-1 - різниця

4-9 - не вірно, зменшуване повинно бути більшим, ніж від'ємник.

7-4 - різниця

6-3-різницю

8 + 2 - сума

г). Щоб весна була сонячною, а наш клас ще дружніше, давайте побудуємо будиночки для граків за допомогою геометричних фігур.

Які геометричні фігури ви бачите у себе на партах? (Коло, квадрат, трикутник).

Яка наука їх детально вивчає? (Геометрія).

Сконструюйте будиночок.

Перевірте один одного, у всіх вийшло. Допоможіть один одному, якщо виникли труднощі.

д). Диференційоване завдання.

Переверніть фігури і виберіть завдання.

Коло: Квадрат: Трикутник:

(Легкий рівень) (середній рівень) (важкий рівень)

7 – 4 = … 5 - … = 3 9 - … = 6

6 – 3 = … 4 - … = 2 … - 3 = 7

8 - 5 = … 6 - … = 4 10 - … = 10

Виберіть рівень. Вставте замість крапок число або знак арифметичної дії.

    Рефлексія.

Розкажіть за схемою, чому навчилися на уроці?

Я запам'ятав….

Я зміг …..

Чи змінилося ваше настрій?

Конспект уроку з математики для 1 класу по темі «Компоненти віднімання: зменшуване, від'ємник, різниця»УМК «Школа Росії»,1 клас підручник «Математика», ч.2, Авт. М.І. Моро та ін.,

Тип уроку: комбінований

Форма уроку: Отримання нових знань

цілі:

освітні:

Ознайомити учнів з назвами компонентів при відніманні;

Закріпити вміння застосовувати правила в процесі виконання вправ;

Формувати навички самостійної роботи;

розвиваючі:

Розвивати математичну мова, обчислювальні навички;

Розвивати уміння застосовувати отримані знання до вирішення прикладних завдань;

виховують:

Виховання пізнавального інтересу до предмета;

устаткування:

Мультимедійний проектор;

комп'ютер;

Індивідуальні картки;

Математичний диктант;

Картки для усної роботи;

Схеми.

Вид уроку: Урок-гра«В гостях у Фіксікі»

План уроку:

Організаційний етап (2 хв.)

актуалізація знань (6 хв)

Відкриття нового. Введення компонентів віднімання. (10 хв)

Физкультминутка (3 хв)

Повторення вивченого матеріалу. (17 хв.)

Рефлексія (2 хв)

Хід уроку:

1. Організаційний етап.

Довгоочікуваний дано дзвінок -

Починається урок!

Куди сьогодні з вами попадем-

Побачите ви скоро.

У відомий мультику ми підемо

До помічникам веселим.

Ви краще за всіх

Вас на уроці чекає успіх.

А як ви думаєте, від кого залежить успіх нашого уроку? (Успіх уроку залежить від успіху кожного з нас.)

Сьогодні у нас урок-гра і ви будете працювати в групах. Давайте з вами згадаємо правила роботи в групі. В ході роботи уважно слухайте один одного, поважайте думки однокласників, командири груп стежте за роботою, допомагайте хлопцям, якщо буде важко (правила роботи в групах - вивісити на дошку).

2.Актуалізація знань

Хлопці, до нас прийшов лист з проханням допомогти героям мультфільму, але воно розірване на частини. Щоб його зібрати і з'єднати треба вирішити приклади і розмістити відповіді (числа) в порядку зростання.

(Діти отримують 3 фрагмента числа, на зворотному боці наведено приклади на додавання:

3 + 2 + 4 = 9

5+2=7

4+2=5)

Молодці, ви впоралися, прочитаємо що ж до нас прийшло:

"ЛЮБІ ДРУЗІ!

МІЙ БРАТ, нулик ПОТРАПИВ В БІДУ.

Він застряг у МІХАНІЗМАХ годинах і ЩОБ ЙОГО ВРЯТУВАТИ ТРЕБА ЗНАТИ НА СКІЛЬКИ ГОДИН НАЗАД ТРЕБА ПЕРЕКАЗАТИ СТРІЛКИ.

ДОПОМОЖІТЬ, ВАША Симко »

Отже, допоможемо, симке?

Але перед цим треба дізнатися яка тема нашого уроку. Відгадайте ребус на слайді.

Вірно, віднімання.

Запишіть тему урокуКомпоненти віднімання: зменшуване, від'ємник, різниця

3. Відкриття нового. Введення компонентів віднімання.

Отже, щоб допомогти нулики треба зробити відкриття. У вас на портах лежать картки з рівностями

Подумайте, на які дві групи їх можна розділити?

1+4=5 5+3=8

2+7=8 9-4=6

7-1=4 10-7=3

(Невірні і вірні рівності)

А тепер давайте перетворимо невірні рівності в вірні. (Учень виходить до дошки і вирішує це завдання)

А тепер на які групи можна розділити отримані рівності (додавання, віднімання)

А як називаються числа при додаванні (учні відповідають: складові, сума). Прочитайте дані рівності.

А чи можемо ми прочитати рівності з мінусом математичним способом? Отже, давайте поставимо мету на сьогоднішній урок, яке ж відкриття просять зробити нас Фіксікі? (Навчиться читати рівності з мінусом математичним способом)

Значить, сьогодні на уроці ми дізнаємося, як же називаються числа при відніманні, і навчимося читати дані рівності.

Приступимо до нашого дослідження.

7-4=3

Спочатку згадаємо, що може означить слово «відняти»? (Прибрати, відняти, ...)

Що визначає перше число в рівність? (Скільки було спочатку)

А що означає друге число в рівність? (Скільки взяли)

А що позначає третє число в рівність? (Скільки залишилося в результаті виконання дії)

Отже, яке число з трьох всіх більше? (Перше)

Що ж з ним відбувається при відніманні? (Воно стає менше, зменшується).

І як ми можемо називати це число? (Зменшується).

А що відбувається з другим числом? (Його віднімають)

Значить, як його називають? (Віднімається)

А третє число зображує різницю між першим числом і другим. (РІЗНИЦЯ)

Якщо результат віднімання називається "різниця", то рівність зі знаком мінус можна назвати так само.

Давайте всі разом повторимо назви чисел при відніманні (діти хором промовляють назви компонентів дії віднімання).

Отже, яке ми зробили відкриття? (Дізналися, як називаються числа при відніманні)

Давайте звіримо своє відкриття з підручником. Відкрийте 62 № 1.

Назвіть від'ємник.

Назвіть різницю.

Молодці тепер ми готові допомогти Фіск. Давайте відпочинемо і продовжимо наш шлях.

4. Физкультминутка

Подивіться на слайд і повторюйте за героями.

5. Повторення вивченого матеріалу.

Отже, ми готові допомогти нашим героям, але от не задача. Знову складності. Перед входом в кімнату Дім Дімич. Нас хоче перевірити Папус. Не вірить, що ми зможемо допомогти. Приймемо його випробування?

Отже, на слайді показано, що нам необхідно зробити.

Вам показана таблиця з зменшується і віднімаються. Треба скласти вираз і знайти різницю. Прочитайте рівності математичним способом

зменшуване

від'ємник

різницю

(Хлопці виконують в парах, потім читають рівності по одному різні хлопці)

Добре, ми отримали доступ до кімнати Дім Дімич. Але де ж у нас тут годинник? Які види годин ви знаєте? (Ручні годинники, електронні, підлогові, будильник, годинник з зозулею настінні та інші)

На слайді можна знайти годинник? (Хлопці не знаходять)

Так, не дуже чисто у Дім Дімич. Давайте допоможемо йому прибратися і знайдемо годинник. Щоб розкласти речі по місцях, треба вирішувати приклади і розподіляти об'єкт в потрібне місце.

(Дані 4 конверта з цифрами 5,6,9, 1. Треба вирішити приклади на зворотному боці предметів і покласти їх в потрібний конверт - Робота в групах)

12-7=

15-6=

7-6=

21-15=

25-16=

10-9=

27-22=

Добре, впоралися. Подивіться знову на слайд і вкажіть де годинник. (Хлопці знаходять годинник)

Дуже добре, тепер залишилося зовсім небагато і ми врятуємо Фіксікі.

І останнє завдання: Покажіть, чи вмієте ви вирішувати завдання.

Перш, давайте згадаємо, з яких частин складається задача (з умови і питання)

Відкриваємо зошити в клітинку.

Читання завдання вчителем.

Годинники відбивають кожну годину стільки ударів скільки вони показують, С однієї години вони відбили 6 разів. Скільки годин пройшло?

Даю 2 хвилини порадитися і подумати.

Відповідь: 1 + 2 + 3 \u003d 6

6-1-2-3=0

6.Рефлексія

Ось і виконали ми все завдання. І врятували нулика. Фіксікі нам дуже вдячний!

Хлопці, чи сподобався вам сьогоднішній урок? Чи задоволені ви своєю роботою?

На партах у вас лежать кружечки. Якщо ви задоволені роботою, то підніміть червоний, якщо не дуже, то зелений і якщо не задоволені, то синій.

Молодці.

Яке відкриття ми зробили на уроці?/data/files/o1513791867.pptx (Компоненти віднімання: зменшуване, від'ємник, різниця)

Математика

Клас: 1

Тема." Зменшуване. Від'ємник. різниця".

Мета уроку: познайомити учнів з поняттями «зменшуване», «від'ємник», «різниця», навчити застосовувати нові терміни при складанні і читанні математичних виразів на віднімання; розвивати математичну мова, логічне мислення; виховувати здатність до самооцінки, любов до природи.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Методи роботи:пояснювально - ілюстративний, частково - пошуковий, словесний, наочний, практичний.

устаткування:малюнок Зими, картки, зображення птахів.

Хід уроку.

I. Організаційний момент.

Вважайте, хлопці, швидше за вважайте.

Добру справу сміливіше додавайте,

Погані справи скоріше віднімайте.

Швидше за роботу свою починайте!

II. Актуалізація опорних знань.

Трійка, трійка прилетіла,

Скакуни в тій трійці білі.

А в санях сидить цариця,

Белокоса, білолицю.

Як махнула рукавом -

Все покрилося сріблом.

(Зима і зимові місяці)

Згадайте, як називаються зимові місяці? Запишіть дату.

1. Усна рахунок.

Зима принесла нам цікаві завдання. Порахуйте.

Горобці безтурботно на гілочку сіли,

Потім три з них відлетіли,

Сім горобців гілку качали,

А скільки їх було на початку? (10)

5 синиць на гілку сіли,

до них 2 галки прилетіли.

Порахуйте швидко, дітки,

Скільки птахів сидить на гілці? (7)

Перепливши через струмок,

кіт побачив 5 граків.

Ліс вони перелетіли,

На березу важливо сіли.

Кот вирішив їх налякати

І з берези всіх зігнати.

Він на дерево заліз,

Занявкав і зник.

Три Грач не стерпіли,

Піднялися і полетіли.

Скільки граків на березі тепер? (2)

До сірої чаплі на урок

прилетіли сім сорок,

а з них лише три сороки

приготували уроки.

Скільки ледарів-сорок

Прилетіло на урок? (4)

Підігріла сойка чайник,

запросила 9 сойок.

«Приходьте всі на чай!»

Скільки сойок, відповідай!

Як живеться птахам взимку? Допоможіть птахам!

2. Хвилинка чистописання.

Пропишіть цифру, яка позначає найбільше однозначне число (9)

Лист числа 9 в зошиті за зразком.

3. Математичний диктант.

Хтось хмару, як перину,

розірвав наполовину

Вниз посипалися пушинки -

Сріблясті ... (сніжинки)

Зима запорошені все навколо і сніжинки прилетіли до нас у клас. На них записані приклади. Прочитайте їх по-різному і вирішите.

9-1= 6+3= 7-4= 10-5= 8-2=

8+2= 5-4= 9+1= 6-2=

Різнорівневі картки для індивідуальної роботи.

легкий рівень

виріши приклади

6+2= 4-1= 9-1=

0+4= 5-0= 7-7=

Середній рівень

Порівняй

3+1*5 7-3* 4 9-4* 6

6+3*8 5-4* 2 8-3*4

важкий рівень

7-*=3 *+5=9 *-3=5

4+*=8 *-4=6 2+*=7

III. Постановка теми та мети уроку.

Складіть приклад на додавання з числом 9. Прочитайте приклад використовуючи різні способи. Складіть приклад на віднімання. Прочитайте приклад використовуючи різні способи.

Сьогодні ми дізнаємося назви чисел при відніманні.

IV. Робота над новим матеріалом.

1. Відкриття нових знань.

Учитель вивішує картинку.

Скільки зайчиків на зображенні? Скільки зайчиків тікає? Скільки зайчиків залишилося? Складіть приклад.

6-2=4

Що відбувається з першим найбільшим числом при відніманні? (Воно зменшується).

Що відбувається з другим числом? (Його віднімають).

А третє число (повідомляє вчитель) показує різницю між першим числом і другим.

В ході роботи на дошці з'являються назви чисел Зменшується, віднімаються, РІЗНИЦЯ.

2. Робота за підручником.

Прочитайте тему уроку на стор.29.

Розгляньте перший малюнок. Складіть задачу. Прочитайте рішення. Як називаються числа при відніманні?

V. Фізкультхвилинка.

Музична физкультминутка "Сніговик"

VI. закріплення вивченого матеріалу.

1. Робота над завданням №3.

Прочитайте задачу. Назвіть умову, питання. Визначте тип завдання.

Вирішіть. Прочитайте приклад використовуючи назви чисел. Запишіть завдання.

2. Робота в групах.

Придумайте свої завдання на віднімання.

3. Творча робота в парах.

Відгадайте загадку.

Хто весною прилітає.

Дзвінкою піснею розважає.

Для кого готовий палац?

Ну звичайно ж...

(Шпак)

Скоро настане весна. До нас повернуться перелітні птахи. Побудуйте з геометричних фігур будиночок для шпаків.

VII. Підсумок уроку.

Що нового дізналися?

Чим запам'ятався урок?

Що було важким, яке завдання?

Розкажіть за схемою, чому навчилися на уроці?

Я знаю….

Я запам'ятав….

Я зміг …..

Якщо вам сподобалося на уроці, виберіть сніжинку. Якщо розчарувалися -

дождинка.

Освітні: познайомити з назвами компонентів при відніманні.

Сприяти розвитку математичної мови, вміння читати, складати і записувати вирази, використовуючи терміни «зменшуване, від'ємник, різниця», вміння виконувати усно і письмово арифметичні дії.

Виховувати культуру поведінки при фронтальній роботі, парній роботі, самостійної роботи.

плановані результати

Предметні:

Учні навчаться використовувати математичну термінологію при складанні, читанні і запису математичних рівностей на віднімання;

виконувати усно і письмово арифметичні дії з числами (додавання і віднімання в межах 10).

особистісні:

Ухвалення образу «хорошого учня», розвиток інтересу до математики.

Контролювати й оцінювати свою роботу і її результат. Вчитися проводити самооцінку на основі критерію успішності навчальної діяльності.

метапредметние:

регулятивні УУД

Визначати і формулювати мету діяльності на уроці за допомогою вчителя; промовляти послідовність дій на уроці; вчитися висловлювати своє припущення (версію) на основі роботи з ілюстрацією підручника; вчитися працювати по запропонованим вчителю плану.

Засоби формування цих дій: технологія проблемного діалогу на етапі вивчення нового матеріалу.

Вчитися відрізняти вірно виконане завдання від невірного; вчитися спільно з учителем та іншими учнями давати емоційну оцінку діяльності класу на уроці.

Засоби формування цих дій: технологія оцінювання освітніх досягнень (навчальних успіхів)

Пізнавальні УУД

Вміти орієнтуватися в своїй системі знань; відрізняти нове від вже відомого за допомогою вчителя; здобувати нові знання; знаходити відповіді на питання, використовуючи підручник, свій життєвий досвід і інформацію, отриману на уроці;

виділяти суттєву інформацію з повідомлень різних видів; використовувати знаково-символічні кошти, в тому числі моделі і схеми; будувати міркування у формі зв'язку простих суджень про об'єкт; встановлювати аналогії; вміти оформляти свої думки в усній і письмовій формі.

Засоби формування цих дій: навчальний матеріал і завдання підручника, орієнтовані на лінії розвитку засобами предмета.

комунікативні УУД

Слухати і чути мова вчителя; слухати відповіді однокласників, доповнювати і уточнювати їх;

Засіб формування цих дій: технологія проблемного діалогу.

Спільно домовлятися про правила поведінки і спілкування на уроці і дотримуватися їх; домовлятися і приходити до спільного рішення у спільній діяльності.

Засоби формування цих дій: організація роботи в парах

устаткування:

підручник «Математика 1 клас» М.І.Моро, С.І.Волкова;

робочий зошит до підручника;

набір цифр

Хід уроку

1.Мотівація до навчальної діяльності.

Мета: включення учнів в діяльність на особистісно значущому рівні.

Починаємо урок математики. Ми продовжимо розвивати вашу пам'ять, вашу увагу і логічне мислення. Бажаю вам зробити на уроці нові, нехай невеликі відкриття.

Девіз уроку: «Знаєш - кажи, не знаєш - слухай». (На дошці)

Бажаю вам успіху!

2.Актуалізація знань і пробне навчальний дію.

Мета: повторення вивченого матеріалу, необхідного для «відкриття нового знання», і виявлення труднощів в індивідуальній діяльності кожного учня.

Запишіть рішення задач в зошит.

1) Буратіно і Мальвіна, гуляючи по лісі, натрапили на 3 пташиних гнізда. У кожному з них було по 2 яйця. Буратіно хотів взяти в руки яйце і подивитися, але Мальвіна вчасно зупинила його. «Не чіпай пташиних гнізд і яєць!» - закричала вона. Чому? ( Птахи кидають гнізда, які чіпав людина). Скільки майбутніх пташенят врятувала Мальвіна?

(2+2+2=6)

Хлопці, а скільки разів на день треба чистити зуби? А як ви думаєте, прісну воду даремно витрачати можна? (Варіанти відповідей дітей)

2) Незнайка чистить зуби і не закриває кран. В результаті чого марно витрачається 3 літри води. Якщо Незнайка чистить зуби вранці і ввечері, то скільки води марно витрачається за день?

Хлопці, а що ви знаєте про мухомори? Мухомори - отруйні гриби, їх не можна рвати! Але, обплітаючи корінь берези, вони живлять це дерево.

3) Буратіно знайшов під одним березою 4 мухомора, а під іншою - 3 мухомора. Скільки мухоморів знайшов Буратіно?

4) Червона Шапочка зірвала 5 кг трави чистотілу. Вона підклала 1 кг до мурашника, так як це ласощі для мурах. А решту траву вона засушила, так як трава ця лікарська і лікує захворювання шкіри.

Скільки кілограмів трави засушила Червона Шапочка?

Що ви, хлопці, знаєте про дикорастущем конвалії?

5) Дикоростучий конвалія занесений до Червоної книги Росії. На одній гілочці конвалії було 9 кольорів, а на іншій - 6 кольорів. На скільки квітів більше було на першій гілочці, ніж на другий?

(9 – 6 =3)

3.Виявленіе місця і причини труднощі

Мета: обговорення труднощів

Подивіться на дошку.

Розділіть запису на 2 групи.

Як називаються записи в 1 стовпчику?

Обчисліть.

Як називаються числа при додаванні?

Подивіться на записи, які залишилися. Обчисліть.

Значить, чого ми ще не знаємо?

4.Целеполаганіе і побудова проекту виходу зі скрути

Мета: рішення УЗ (усних завдань) і обговорення проекту її рішення.

1) цілепокладання

На яке питання ми маємо відповісти?

А для чого нам потрібні ці знання? - А в майбутньому, щоб навчитися розв'язувати рівняння і завдання. Значить, ці знання вам знадобляться для подальшого навчання. Тому, яка ваша мета на уроці? (Запам'ятати назви чисел при відніманні; навчитися читати, складати і записувати вирази на віднімання).

Це буде урок повторення або відкриття нових знань?

Де можна про це дізнатися?

2) Побудова проекту виходу з проблемної ситуації.

Відкрийте підручник с. 27. Прочитайте пошепки виділені слова вгорі. Розгляньте малюнок.

Скільки було снігурів? (5).

Скільки полетіло? (2).

Скільки залишилось? (3).

Який приклад склали по малюнку? (5 - 2 \u003d 3).

Як називається число 5? (Зменшуване).

Як називається число 2? (Від'ємник).

Як називається число 3? (Різниця).

Картки з назвами закріплені на дошці.

зменшується

віднімається

РІЗНИЦЯ

Физкультминутка

5.Первічное закріплення.

Мета: промовляння нового знання

Прочитайте завдання і приготуйтеся записати його в зошити.

Хто хоче записати різницю на дошці? (Один учень записує на дошці, а інші - в робочих зошитах: зменшуване рвано 9, від'ємник - 4. Чому дорівнює різниця?).

Правильно виконане завдання? (Діти перевіряють запис на дошці).

Гра в слова.

З деяких слів за допомогою вирахування отримали нові слова. Складіть і вирішите відповідні приклади.

Після виконання дітьми самостійної роботи вони звіряють свої приклади з записами на дошці.

У мене вийшли такі приклади, а у вас?

Прочитайте приклади, використовуючи наше "Відкриття".

На дошці висять картки з прикладами з «віконцями»:

Як називається число, яке закрили в «віконечку»?

9 - __ = 6 __ - 2 = 7 6 – 4 = __ __ - 3 = 4 8 - __ = 7

(Діти називають і прикріплюють картки - скорочені компоненти при відніманні:

9 - в. \u003d 6 розум. - 2 \u003d 7 6 - 4 \u003d р. розум. - 3 \u003d 4 8 - у. \u003d 7)

6.Самостоятельная роботаз самопроверкой.

Робочий зошит «Математика» стор.13

Прочитаємо завдання. Як ви його зрозуміли?

Працюйте самостійно, вдумливо, не відволікаючись.

Перевіримо правильність виконання.

(На дошку прикріплюється картка - зразок).

7. Підсумок уроку. Рефлексія.

Мета: усвідомлення учнями своєї УД (навчальної діяльності), самооцінка результатів діяльності своєї і всього класу.

Яке відкриття ми зробили на уроці?

Як називаються числа при відніманні?

Вам сподобалося робити відкриття?

Хто задоволений своєю роботою, підніміть руку.

Завдяки злагодженій роботі, взаємовиручку і підтримки один одного, ми змогла повторити вивчений матеріал і відкрити нові знання.

Ви сьогодні добре попрацювали. Спасибі всім за роботу.